Studija: "Zašto žene zarađuju manje od muškaraca? Istraživanje zasnovano na Nacionalnim transferskim računima”, bavi se uticajem rodnih stereotipa na životne prihode muškaraca i žena.

Prema studiji, žene na tržište rada ulaze kasnije od muškaraca, jer je veća verovatnoća da će tražiti visoko obrazovanje. Ipak, činjenica da više žena ima fakultetske diplome ne osigurava im veći ili čak jednak prihod kao kod muškaraca. Štaviše, do 35. godine žene zarađuju znatno manje od muškaraca. Takođe, suočavaju se sa diskriminatornom praksom zarada.

Smanjenje stanovništva u narednim decenijama učiniće učešće žena na tržištu rada od suštinskog značaja. Šta se može učiniti da se obezbede jednake plate?

  • Eliminisati jaz u platama između žena i muškaraca;
  • Ukloniti regulatorne barijere za žene koje žele da rade u oblastima u kojima tradicionalno dominiraju muškarci;
  • Uvesti rodne kvote za rukovodeće pozicije;
  • Organizovati treninge za liderske veštine za žene;
  • Olakšati reintegraciju žena na tržište rada nakon odsustva radi nege deteta;
  • Promovisati porodične politike kako bi se osigurala stvarna ravnoteža između poslovnog i privatnog života;
  • Proširiti kvalitetne predškolske i socijalne usluge;
  • Borba protiv stereotipa u vezi sa društvenim ulogama žena i muškaraca, uključujući i oblast obrazovanja i vođenja karijere.
muškarac ili žena
Source
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Jezik(ci) materijala
Teme
Tagovi

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
23
Gradonačelnik Podgorice, dr Ivan Vuković, sa saradnicima otvorio je danas “Kuću zdravlja”, novi besplatni socijalni servis za građane kojima je potrebna psihosocijalna podrška. Ideja za pokretanje ovog servisa nastala je iz uvjerenja da je za zdrav…
0
71
Ovu jedinstvenu obuku nudi Univerzitet Stanford kroz Coursera, vodeći nas kroz priču o šestoro transrodne dece i njihovim porodicama i pružajući nam na taj način bolje razumevanje rodnog identiteta i rodnog spektra. Zbog osetljive prirode obuke, ne…
0
852
Ovaj kratak pregled politika daje analizu efekata koje COVID-19 ima i imaće na dobrobit dece. Posebno je naglašena nejednaka distribucija posledica, gde će efekti pandemije najviše uticati na decu u siromašnim zemljama koje se već bore sa…
yes
0
610
Ciljevi vebinara: Podsticanje učesnika na promišljanje svoje prakse (nastavničke, roditeljske) kao i na sagledavanje efekata izmijenjenog režima školovanja tokom pandemije na kvalitet znanja učenika kao i na razvoj njihovih emocionalnih i…
yes
0
193
Ovaj ChildHub infografik objašnjava kako dečja prava mogu biti pogođena lošim okruženjem. Takođe, pruža sugestije o tome šta zaštitnici dece mogu da učine kako bi osigurali prava deteta u vezi sa životnom sredinom. Izvori: 1) Protecting…
yes
0
342
Pitanja zaštite djece su vrlo složena, teška i često nadmoćna za rješavanje profesionalaca na prvoj liniji u svakom kontekstu. Učenje iz prakse pod supervizijom je suštinska komponenta obrazovanja i obuke svih stručnjaka koji direktno rade sa djecom…
0
58
SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić i Sigurna ženska kuća iz Podgorice su, uz finansijsku pomoć Evropske unije, kroz projekat “Zaustavljanje nasilja nad ženama na Zapadnom Balkanu i u Turskoj: “Primjena zakona, mijenjanje stavova”,…
0
149
Ova brošura je napravljena da informiše roditelje o različitim oblicima opasnosti na internetu i načinima da efikasno pomognu i podrže svoju decu. Šta radite ako dođe do seksualnog napada na internetu i kako možete pomoći autističnom detetu od…
0
8
Konferencija je okupila više od 300 učesnika iz Evrope i šire, da slušaju i stupe u interakciju sa preko 20 naših govornika, čiji su inspirativni postupci nudili perspektive kroz politike, istraživanja, praksu i, najvažnije, iskustva napuštanja nege…
0
19
Istraživanje objavljeno u časopisu BMJ navodi nalaze koji ukazuju da su izbjeglice suočene sa značajno većim rizikom od razvoja psihičkih poremećaja, uključujući shizofreniju, kada se uspoređuju s migrantima ne-izbjeglicama iz iste izvorne regije.…
0
16
Priručnik za lokalnu zajednicu: "Umrežavanje prema modelu usmerenom ka detetu“ za temu ima unapređivanje intersektorske saradnje na lokalnom nivou među ključnim akterima u oblasti dečije zaštite. Namenjen je zaposlenima i pružaocima usluga u oblasti…
0
22
„Priručnik za lokalnu zajednicu: umrežavanje prema modelu usmerenom ka detetu“ za temu ima unapređivanje intersektorske saradnje na lokalnom nivou među ključnim akterima u oblasti dečje zaštite. Namenjen je zaposlenima i pružaocima usluga u…