Eurochild je duboko zabrinut usvajanjem amandmana na različite zakone od strane mađarskog parlamenta koji su u suprotnosti s pravima djeteta i stigmatiziraju LGBTQI+ osobe. Pridružujemo se međunarodnoj zajednici u osudi ovog zakona jer koristi dječiju zaštitu kao izgovor da umanji prava djece.

Usvajanjem izmjena i dopuna Zakona o dječijoj zaštiti, Zakona o zaštiti porodice, Zakona o poslovnoj reklamnoj djelatnosti, Zakona o medijima i Zakona o javnom obrazovanju, svako prikazivanje ili rasprava o različitim rodnim identitetima i seksualnim orijentacijama u školama, na televiziji i u oglašavanju u Mađarskoj će biti zabranjeno. Ovo očito krši dječija prava utvrđena Konvencijom Ujedinjenih nacija o pravima djeteta (UNCRC) na koju je Mađarska vezana od 1991. godine.

Djeca imaju pravo na zdrav razvoj, slobodu izražavanja, samo-identitet, inkluzivno obrazovanje i pristup pravdi. Ovaj zakon krši sva ta prava i riskira nanošenje štete upravo djeci za koju tvrdi da ih štiti. Također, doprinosi klimi straha, pobuđujući zabrinutost za dobrobit sve djece i društva.

Članovi Eurochilda u Mađarskoj izrazili su svoju zabrinutost u izjavi koju je vodila mađarska koalicija nevladinih organizacija za prava djeteta. Solidarni smo s našim mađarskim članovima i djecom u Mađarskoj.

Da li se zakon bori protiv zlostavljanja djece?

Djeca i mladi imaju pravo na sveobuhvatno, tačno, naučno utemeljeno i kulturološki osjetljivo obrazovanje o seksualnom zdravlju prema UNCRC-u. Ako se ovaj zakon primijeni, djeca ne bi imala pristup informacijama o seksualnom i reproduktivnom zdravlju, koje igraju ključnu ulogu u prevenciji i podizanju svijesti o seksualnom zlostavljanju.

Pooštrene kazne i trajna zabrana seksualnim prestupnicima da se bave određenim zanimanjima koja ih dovode u kontakt s djecom dio su borbe protiv seksualnog zlostavljanja djece. Međutim, pogrešno je i opasno spajati ove mjere s onima koje djeci ograničavaju pristup seksualnom zdravstvenom obrazovanju, što zapravo povećava njihov rizik od seksualnog zlostavljanja.

Sprečavanje seksualnog zlostavljanja djece umjesto toga trebalo bi obuhvatati mjere prevencije i podršku žrtvama, povećanu svijest javnosti i dijalog, kao i slobodan pristup informacijama zasnovanim na dokazima. Umjesto toga, ovaj zakon djeci onemogućava pristup informacijama i potencijalno im stavlja donosi štetu.

Pojačavanje diskriminacije i stigmatizacije

Mjere najavljene u zakonu krše vrijednosti EU-a jednakosti i nediskriminacije. Stigmatiziraju LGBTQI+ osobe i riskiraju povećanje diskriminacije, nasilja i nasilja prema LGBTQI+ djeci. Naše istraživanje s djecom pokazuje da se LGBTQ+ djeca već suočavaju s različitim tretmanima. Rezultati konsultacija s 10 000 djece o Strategiji EU-a za prava djeteta, objavljeni u časopisu Our Europe, Our Rights, Our Future’ pokazuju da je više od polovine LGBTQI+ djece koja su konsultirana doživjelo neki oblik diskriminacije.

Kao i svoj drugoj djeci, i njima bi trebalo pružiti sveobuhvatno obrazovanje o seksualnosti koje udovoljava njihovim potrebama. Stoga obrazovanje o seksualnom zdravlju mora sadržavati informacije koje su za njih relevantne, naučno tačne i primjerene dobi. To znači pomoći djeci da razumiju seksualnu orijentaciju i rodni identitet i razbiti uobičajene mitove i stereotipe o LGBTQI+ osobama.

Pristup sveobuhvatnom obrazovanju o seksualnom i reproduktivnom zdravlju dječije je pravo i dobrobit svih. Doprinosi opremanju djece i mladih znanjem, vještinama, stavovima i vrijednostima koje će ih osnažiti da shvate svoje zdravlje, dobrobit i dostojanstvo, kao i razviti poštovanje i pozitivne socijalne i seksualne odnose. Ograničavanje pristupa takvim informacijama ne služi interesima djece ili društva.

Zaštita djece ne bi se trebala koristiti kao zahtjev za diskriminaciju, stigmatizaciju ili umanjivanje dječijeg pristupa njihovim ljudskim pravima. Vlade ne mogu odabrati prava koja se daju djeci. Sva prava sadržana u svoj djeci prema Konvenciji UN-a o pravima djeteta podjednako su važna i moraju se provoditi na holistički način.

Pozivamo Evropsko vijeće da osigura da Mađarska poštuje obveze EU-a da zaštiti prava djeteta i promoviše vrijednosti jednakosti i nediskriminacije.

Source
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
2157
Ovaj tekst pruža prevod uvoda i poglavlja “Implikacije za politiku i praksu: sažetak”  iz izveštaja “Rizik od nanošenja štete deci u sistemu institucionalne nege” koji je napisao Kevin Braun (Kevin Browne). Originalni tekst sadrži definiciju…
no
0
26
Dječji psihijatar Saretta Lee dijeli svoje profesionalno mišljenje dok razmišlja o tome kako je pandemija COVID-19 uticala na djecu. Djeci je potrebna povezanost Mnogo učenja i ličnog razvoja događa se u odnosima, pa čak i stidljiva djeca i djeca…
no
0
11
Britansko ministarstvo za kulturu, medije i sport, nakon nedavnih slučajeva zlostavljanja na internetu, razmatra donošenje zakona za ovaj vid nasilja kao oblika nanošenja „psihičke štete“. U skladu sa tim internet trolovi bi se mogli suočiti sa…
0
19
Istraživanje objavljeno u časopisu BMJ navodi nalaze koji ukazuju da su izbjeglice suočene sa značajno većim rizikom od razvoja psihičkih poremećaja, uključujući shizofreniju, kada se uspoređuju s migrantima ne-izbjeglicama iz iste izvorne regije.…
yes
0
101
ChildHub svojim članovima i posjetiteljima nudi više od 30.000 resursa iz različitih tematskih područja zaštite djece. Na našoj platformi možete pristupiti vijestima, istraživačkim izvještajima i dokumentima o politici, smjernicama i kompletima…
0
134
Istraživanje Univerziteta u Džordžiji otkrila je vezu između traumatičnih iskustava roditelja u djetinjstvu i njihovog neuspjeha u prenošenju emocionalnih vještina na svoju djecu. Ova je tema toliko važna jer pokazuje kako zanemarivanje u…
no
0
29
Nakon saznanja kako su se slučajevi nasilja u porodici povećali za 60% u Evropi 2019. godine, Krisna Paszko, 17-godišnja srednjoškolka iz Poljske, postavila je Facebook stranicu za lažne kozmetičke proizvode, nameravajući da pomogne ženama u…
no
0
33
Roditelji dece u vrtićima u nekoliko američkih država žele da njihova deca ponove godinu pre upisa u školu, jer su njihova deca veći deo prošle godine provela u daljinskom obrazovanju zbog pandemije COVID-19. Učenje na daljinu je oblik obrazovanja…
yes
0
56
Zajednički kratki izvještaj nevladinih organizacija o prijedlogu propisa o provjeri U septembru 2020. godine Evropska komisija predstavila je svoj prijedlog novog Pakta o migracijama i azilu, obećavajući 'novi početak' evropskog pristupa…
no
0
49
Novo zanimljivo istraživanje je ispred nas i tiče se teme brige. Šta je to briga, kako je ostvariti, kvalitet brige kao i zakonske regulative vezano za brigu djece u sistemu brige (smještaju). Istraživanje je uradio Together Trust otkriva da veliki…
0
102
Profile picture
Američko psihološko udruženje objavilo je alat koji je prilagođen tinejdžerima. Ovaj alat je povezan sa ljubavlju, zabavljanjem i vezama tokom tinejdžerskih godina. S obzirom na to da je ovaj period ispunjen mnogim razvojnim izazovima i rizicima,…
0
29
Izmenama Zakona o javnom obrazovanju uvedene su školske straže kao nova praksa čija je namena zaštitita nastavnika od nasilja. Pre predloga zakona, Yelon je analizirao šta će se dogoditi ako se policajci pojave u školama i kako dečija prava mogu…
no
0
65
Global: Inicijative "It's time to talk!" i Dječji savjetodavni odbori (CAC) pružaju vrijedne uvide i lekcije o poboljšanju kulturnih, političkih, ekonomskih i institucionalnih prepreka za učestvovanje i predstavljanje djece koja rade Dječiji rad i…
0
50
Učenje djece da postanu poduzetnici i da stvaraju vlastite izvore prihoda. Naučite rješavati probleme - Podučite djecu kako pronaći problem, a zatim ga riješiti. Ovo je najefikasniji način formiranja uspješnog poslovanja. Naučite mlade da budu…