Prema izvještaju koji je pripremio Centar za mentalno zdravlje, djevojke koje su zatvorene su u većoj opasnosti od samopovređivanja. Izazovi sa kojima se suočavaju su odgađanje i prožimajuće iskustvo zlostavljanja i nedaća koje su ih zadesile.

Prema navedenom izvještaju još jedan od izazova jeste upravo taj što djevojke koje trebaju biti smještene u ustanovu, budu dislocirane u daljene i više od 70 kilometara od svoje okoline, kuće i porodice. U izvještaju se navodi da je osam od deset djevojaka u 2019. godini smješteno na ovakav način u odnosu na dječake gdje je taj omjer četiri od deset.

Na ovaj način se djevojke koje su smještene u sigurne ustanove  „osjećaju odbačene i zaboravljene od strane zajednice, socijalnih radnih i generalno socijalne podrške. Traume sa kojima se one nose su skoro uvijek vezane za seksualno iskorištavanje i zatvaranje.

Jedna djevojka intervjuisana za izvještaj rekla je: "Kao i sva djeca još uvijek se razvijamo i i treba nam dodatna pomoć i podrška."

S druge strane, druga djevojka je izrazila zabrinutost vezano za to da osoblje ignoriše njihove tragove traume, rekavši da "pretpostavljaju da se svi pretvaramo, pa zato i ne slušaju šta imamo reći".

U drugom izvještaju pod nazivom Out of sight navodi se da je vjerovatnije da će se dvjevojke prije  samopovrijediti nego dječaci.

O tome šta imaju da kažu oni koji su radili direktno na izradi izvještaja kao i o nstavku teksta možete čitati klikom na link.

Childhub

Može Vam se svidjeti

no
0
37
Bivša socijalna radnica s iskustvom u sistemu brige, opisuje efekt „kliznih vrata“ koji odvaja djecu koja se nalaze u sistemu brige od vršnjaka koji to nisu, i ostavlja ih bez podrške u odrasloj dobi. Sacha Samms je socijalna radnica koja je više…
0
24
Prema dobrotvornoj organizaciji Save the Children, stotine maloletnika bez pratnje suočavaju se sa nasiljem i zlostavljanjem dok putuju preko granica EU. Ova organizacija kaže da postoji bezbroj slučajeva stradanja ili svedoka zločina, posebno duž…
0
50
Novi talas migranata koji prelaze Balkan, u potrazi za sigurnošću u EU, donosi i nova svedočanstva o nasilju i zlostavljanju koje se naročito dešava ženama i deci. "Na granici između Turske i Bugarske, jedan bugarski policajac me je zgrabio za vrat…
no
0
136
Zabrinjavajući broj vrtićkog osoblja izjavio je da nije spremno nositi se sa djecom složenog porijekla i izazovnim emocionalnim potrebama. Preko 900 njih je ispitano tokom istraživanja u Velikoj Britaniji, provedenog u posljednja tri mjeseca 2020.…
0
105
  Kako izvještava DW, oko 500 maloljetnika bez pratnje je među izbjeglicama koje trenutno borave u logorima u Bosni i Hercegovini. Oni su najosjetljivija izbjeglička skupina u zemlji, s mnogim traumatiziranim i kojima je potrebna pomoć. Kako se…
0
5
Gardijan izveštava da NSPCC upozorava kako ovaj Božić predstavlja nezapamćen izazov za mnogu britansku decu, jer bi mnoga od njih mogla biti „zatvorena“ sa nasilnicima tokom prazničnog perioda. Novi podaci dobrotvorne organizacije pokazuju da je…
yes
0
136
O webinaru: Svrha webinara je prenijeti i dočarati specifična iskustva i probleme djevojaka koje su bez pratnje ili odvojene od obitelji, u kontekstu odgovora Europe. UNICEF-ov regionalni ured za Istočnu Europu i Središnju Aziju fokusirao se na ovo…
0
3
Izjava izvršne direktorice UNFPA dr. Natalije Kanem Na Međunarodni dan djevojčica Pravo je svake djevojke da govori i da se čuje. Danas, na Međunarodni dan djevojčica, posvetimo se slušanju i podizanju glasova djevojčica. Njihov glas se prečesto…
0
95
U većini evropskih zemalja, posebno u istočnoj Evropi, Romska djeca su previše zastupljena u institucionalnom zbrinjavanju: četvero od petero djece u ustanovama za zbrinjavanje u nekim zemljama su romskog porijekla. U Bugarskoj Romi čine manje od 10…
0
7
Novi predstavnik iz kancelarije Dečjeg poverenika, izvestio je da je svako osmo dete na smeštaju provodilo vreme u neuređenim prostorima, kao što su hosteli, karavani i šatori. Ova deca su uglavnom uzrasta od 16 ili 17 godina, ali je u 2018/19 više…
0
69
Childline, britanska služba za pomoć i dečje savetovanje, pokreće novu kampanju na nivou cele države - KIDS in Real Life - koja traži da okruženje pomogne da se spasi detetov život „u stvarnom životu“. Childline je dobrotvorna organizacija, i u…
0
57
Centar za prava deteta (CPD) je preuzeo novu inicijativu za promociju digitalne platforme „Zaštita dece od trgovine ljudima“ i videa „Između sna i jave“ u osnovnim i srednjim školama širom Srbije, kako bi informisao decu i mlade o fenomenu trgovine…
0
20
Projekt Nakon traume – osnaživanje zajednice provodi se u Hrvatskoj od listopada 2020. do listopada 2022. godine i za cilj ima stvaranje podržavajuće i poticajne okoline nužne za zdravo odrastanje djece i mladih bez odgovarajuće roditeljske skrbi.…
0
2
Međunarodna organizacija za migracije (IOM) otkrila je da je 1.283 osobe umrlo pokušavajući da migrira u Evropu preko Sredozemnog mora, tokom 2019. godine, što je 44% stradalih u istom periodu 2018. godine. Međutim, iako je broj zabeleženih smrtnih…
no
0
67
SAD: Smernice Američke akademije za pedijatriju pomažu pedijatrima da uoče traumu kod dece i reaguju na nju, odnosno pružaju podršku da se porodice i deca dalje leče. Uočen problem: Iako su pedijatri jedni od najprisutnijih ljudi u životu dece,…