Dolaskom niskih temperatura ponovo je porastao broj zaraženih koronavirusom u Hrvatskoj, gdje je prag od 3 000 slučajeva u jednom danu. Novi talas, u zemlji u kojoj je vakcinisano manje od 50% stanovništva, vraća stare debate o tome da li da se ugase nebitna preduzeća, da se vakcinišu deca starija od 12 godina ili da se uvede Green Pass za pristup restoranima, barovima i trgovačkim centrima.

Prije nekoliko mjeseci objavljeno je zanimljivo istraživanje Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba. Objavljena je u martu 2021. godine, pod naslovom „Godinu dana kasnije. Rezultati skrininga mentalnog zdravlja djece u Zagrebu” (na engleskom dostupno ovdje) – uključilo je preko 22 000 maloljetnika (dvije trećine mlađih od 15 godina) s ciljem upoznavanja sa posljedicama po psihičko zdravlje djece, prve godine pandemije i posljedica zemljotresa koji se desio u martu 2020. godine. Dok se pripremamo za novi val u Hrvatskoj, ovo istraživanje donosi mnogo korisnih informacija.

Rezultati govore kaže da je "većina djece na neki način pogođena pandemijom, kako kroz vlastita direktna iskustva tako i kroz iskustva ljudi koji su im bliski". Iskustvo ne mora nužno biti iskustvo infekcije koronavirusom (samo 11% djece uključene u istraživanje je imalo Covid-19). Dovoljan je indirektan kontakt, ali vrlo blizak u svakodnevnom životu: na primjer, više od jednog od petero djece (22%) vidjelo je bolest u porodici, a 26% ju je vidjelo kod bliske osobe van porodice. Ali to nije sve. Karantin je bar jednom u analiziranom periodu prošlo 61% djece, kao i 43% članova njihovih porodica i 35% bliskih osoba (prijatelji, nastavnici, rođaci itd.).

Koje su naučene lekcije, više o anksioznosti, depresiji i posttraumatskom stresu u vrijeme (post)pandemijske ere i šta očekivati ​​možete pročitati u cijelom članku ovdje.

children with mask playing
Source
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Jezik(ci) materijala

Childhub

Može Vam se svidjeti

yes
0
94
Od samog početka takozvane ,,migrantske i izbegličke krize", mnoge Evropske zemlje su se suočile sa poteškoćama u pokušaju da se izbore sa krizom i da efektno odgovore na potrebe najugroženijih grupa koje su njome pogodjene. Pre dve godine…
no
0
44
Pandemija i dalje utiče na život dece i mladih, a službe su prilagodile svoju praksu kako bi nastavile da podržavaju decu i njihove porodice. Šta je ono što osnažuje ovu oblast, ispitivali su u organizaciji Socijalna zaštita dece, u Engleskoj, od…
0
42
Mreža organizacija za decu Srbije želi da sazna kako pandemija korona virusa utiče na decu. Vaši odgovori će nam pomoći da saznamo šta je po vašem mišljenju deci u ovom trenutku najpotrebnije, kako se osećate i šta vas najviše brine. Upitnik je…
yes
0
610
Ciljevi vebinara: Podsticanje učesnika na promišljanje svoje prakse (nastavničke, roditeljske) kao i na sagledavanje efekata izmijenjenog režima školovanja tokom pandemije na kvalitet znanja učenika kao i na razvoj njihovih emocionalnih i…
0
208
Ovi izveštaji izrađeni su kao studije slučaja koje su prezentovane na forumu organizovanom od strane Child Protection Hub za jugoistočnu Evropu, na temu "Decentralizacija socijalnih usluga: metode, posledice, naučene lekcije”, koji je održan od 10.…
0
168
Autor: Safeguarding Resource & Support Hub Ovaj webinar istražuje utjecaj pandemije Covid-19 na zaštitu seksualnog iskorištavanja, zlostavljanja i uznemiravanja te kako se mjere prevencije i reagiranja, uključujući istrage,…
0
9
Mnogi socijalni radnici doživeće neka ograničenja u pružanju pomoći i usluga tokom ove pandemije. Zbog toga je obraćanje 'kompleksu potreba' još važnija tema nego inače. Elizabeth Clark opisuje 'kompleks potrebe' kao 'verovanje da ste vi i vaše…
0
102
Predstavljamo rezultate praćenja socio-ekonomskih efekata pandemije virusa COVID-19 u Srbiji. Podaci su prikupljeni u periodu od 21. do 28. aprila 2020. godine kao deo longitudinalnog istraživanja koje podrazumeva da će ista domaćinstva biti…
0
221
Dok se efekti COVID-19 nastavljaju u Albaniji, situacija sa ženama i devojčicama, posebno žrtvama rodno zasnovanog nasilja i porodičnim nasiljem, je pod velikim uticajem pandemije. UNDP zato sprovodi zajednički program „Sprečavanje nasilja nad…
0
65
Centar za romske inicijative iz Crne Gore - Nikšić, kroz ovu publikaciju, ukazuje na izazove i naučene lekcije u prevenciji dječjih brakova. Ova publikacija "predlaže jednu teoriju promjene koja pokazuje brojne pravce djelovanja u borbi protiv…
0
280
Pandemija COVID-19 pokazala je ljudske i finansijske troškove lošeg ulaganja u zdravstvene usluge među ugroženim grupama u Evropi. Disproporcionalno su pod uticajem nejednakog pristupa zdravstvenim i preventivnim uslugama i loših stambenih, životnih…
0
235
Tehnologija je možda najbolji način za doprijeti do skrbnika s ciljem suzbijanja rasta nasilja nad djecom tijekom vremena kad je socijalno distanciranje potrebno, kao i stigma (ljaga), diskriminacija i nevolja kod najugroženije djece i njegovatelja…
0
51
Tranzicija sa institucionalnog staranja na staranje zasnovano na porodici i zajednici dobija sve veću podršku Evropske unije i njenih država članica. S jedne strane, EU izdaje smjernice za politike i dodjeljuje značajne iznose EU fondova, dok s…
yes
0
612
Sadržaj webinara: Ključni koncepti mentalnog zdravlja Prema savremenom poimanju mentalno zdravlje se ne definiše više samo kao odsustvo bolesti nego kao pozitivna kategorija koja označava: “...stanje blagostanja u kome pojedinac realizuje svoje…