Na Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji se obilježava 10. oktobra, UNICEF poziva vlade, javni i privatni sektor da povećaju ulaganja u mentalno zdravlje djece, adolescenata i njihovih staratelja i da utiču na prevazilaženje stigme koja prati ovaj problem.

Prema globalnom izvještaju UNICEF-a, objavljenom 5. oktobra, Stanje djece u svijetu 2021. godine − Na umu mi je: promovisanje, zaštita i briga o mentalnom zdravlju djece, u kojem je iznijeta do sada najopsežnija analiza UNICEF-a o mentalnom zdravlju djece, adolescenata i staratelja u 21. vijeku, mentalno zdravlje djece oblikuju genetika, životna iskustva i uticaj okoline od najranijih dana, koji uključuje roditeljstvo, školovanje, kvalitet odnosa, izloženost nasilju ili zlostavljanju, diskriminaciju, siromaštvo, humanitarne krize i hitne zdravstvene situacije, poput pandemije COVID-a-19, i utiču na njega tokom cijelog života.

Dok zaštitni faktori, poput posvećenih staratelja punih ljubavi, bezbjednog školskog okruženja i pozitivnih odnosa s vršnjacima, mogu pomoći u smanjenju rizika od mentalnih poremećaja, izvještaj upozorava da značajne prepreke, koje uključuju stigmu i nedostatak finansijskih sredstava, spriječavaju veliki broj djece da održe dobro mentalno zdravlje ili pristupe podršci koja im je potrebna.

Procjenjuje se da u svijetu više od jednog adolescenta od njih sedam, u dobi 10–19 godina, živi s dijagnostikovanim mentalnim poremećajem. Skoro 46.000 adolescenata izvrši samoubistvo svake godine, što je među prvih pet uzroka smrti u ovoj starosnoj grupi. U većini zemalja, i razvijenih i nerazvijenih, mentalno zdravlje i psihosocijalna podrška su stigmatizovani i nedovoljno finansirani.

Ovom prilikom, šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori napominje: "Svakom djetetu i adolescentu treba da pružimo mogućnosti da nauči da prepozna različite emocije i da njima upravlja. Iz tog razloga, treba povećati broj psihologa u crnogorskim školama i graditi školsko okruženje koje s lakoćom i u skladu s individualnim potrebama pruža adekvatnu podršku svakom učeniku i nastavniku. Podrška mentalnom zdravlju je i obrazovni program za razvoj socio-emocionalnih vještina koji je, uz podršku UNICEF-a, uveden u crnogorski obrazovni sistem. Takođe, obezbjeđivanjem besplatnih sportskih i kulturnih aktivnosti za djecu i mlade u svakoj lokalnoj zajednici pomažemo im da budu zdravi. Konačno, kroz škole roditeljstva, SOS linije za roditelje i djecu i druge servise podrške porodici pomažemo starateljima da podižu mentalno zdravu djecu."

Kako pandemija COVID-a-19 ulazi u treću godinu, njen uticaj na mentalno zdravlje i dobrobit djece i mladih i dalje je veoma značajan. Prema najnovijim dostupnim podacima UNICEF-a, globalno je više od 1,6 milijardi dece pretrpjelo određeni gubitak u oblasti obrazovanja. Poremećaj svakodnevnih navika, obrazovanja, raznih vidova rekreacije, kao i briga za porodične prihode i zdravlje, čine da mnoge mlade osobe žive u strahu, ljutnji i zabrinutosti za svoju budućnost.

Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Jezik(ci) materijala
Projects and thematic pages

Childhub

Može Vam se svidjeti

no
0
69
Ukrajina: UNICEF povećava podršku za spašavanje života djece i ugroženih porodica. Regija Donbas: "Proteklih osam godina sukoba nanijeli su duboku i trajnu štetu djeci s obje strane linije kontakta... Djeci Ukrajine sada je očajnički potreban…
0
30
Mnogi izvještaji ukazuju da su glavni faktori koji dovode do samoubistva, zlostavljanje i zanemarivanje u djetinjstvu. U posljednjim decenijama Australija je značajno povećala usluge mentalnog zdravlja i broj radnike, ali autor teksta tvrdi da je…
0
115
Tokom jula 2015. godine Centar za proizvodnju znanja i veština iz Novog Sada pokrenuo  je, uz  podršku  Pokrajinskog  sekretarijata za sport i omladinu, projekat „Istraživanje o mentalnom zdravlju mladih u AP Vojvodini –stanje i…
no
0
159
Ovaj webinar koji je organizovala Fondacija Together Albania, a na kojem je govornica bila psihoterapeutkinja Sonila Mecaj, fokusirao se na karakteristike emocionalnog i psihološkog razvoja tokom tinejdžerskih godina i objašnjenja efekata pandemije…
no
0
24
Nonie De Long, licencirana nutricionistkinja, dijeli svoja iskustva o tome kako je dijeta pomogla njenom sinu koji je pokazivao "problematično" ponašanje, uključujući i borbu da se emocionalno reguliše (ljutnja, tuga, frustracija itd.). Ona tvrdi da…
0
57
MENTALNO ZDRAVLJE IZBEGLICA U SRBIJI: Prezentacija publikacije Istraživanje je sprovedeno u okviru projekta “Pružanje psihosocijalne podrške ugroženim izbeglicama u Srbiji” koji PIN – Psychosocial Innovation Network sprovodi uz podršku UNHCR-a.
0
61
  "Niko nema pravo da te diskriminira na osnovu rase ili etniciteta. Nikada."    Luke, petnaestogodišnji aktivista.  Rasizam može biti definisan kao forma diskriminacije i/ili zlostavljanja osobe na osnovu njihove rase i/ili…
0
32
Članak zasnovan na UNICEF -ovoj analizi i izveštaju uglavnom pokriva informacije o ulozi bolje ishrane u normalnom razvoju male dece. Izveštaj Neodgovarajuća ishrana? Kriza ishrane dece u ranom razdoblju - koji je objavljen uoči Samita UN o…
0
26
Povodom Svjetskog dana siromaštva, 17. oktobra, UNICEF apeluje da smanjenje siromaštva djece bude hitan prioritet Crne Gore, kao i da rješavanje pitanja siromaštva djece u budućnosti bude temelj strategije razvoja zemlje. Naime, prema Monstatovim…
0
8
Prema UNICEF-u, glavni razlog za odliv mozgova iz BiH je činjenica da su se mladi umorili od čekanja, usled nedostatka mogućnosti da se njihov glas čuje i manjka ulaganja. Predstavnica UNICEF-a Geta Narijan objasnila je da se “sa…
0
15
Izveštaj United Nations Children’s Fund - a (UNICEF) otkriva da je u prva tri meseca 2019. godine oko 16 hiljada migranata i izbeglica prešlo Mediteran kako bi ušli u Evropu. U izveštaju UNICEF - a se navodi da, iako najnovija statistika ukazuje na…
0
40
U svetu, od 50 do 70 procenata dece postanu žrtve psihičkog, seksualnog i fizičkog zlostavljanja, navodi Aaron Greenberg, viši regionalni savetnik za Europu i centralnu Aziju, sektor za dečiju zaštitu UNICEF - a.…
no
0
123
Trailblazer program za mentalno zdravlje djece i mladih nacionalni je projekt koji finansira stvaranje timova za podršku mentalnom zdravlju koji rade u školama i na fakultetima za daljnje obrazovanje. Odjel za obrazovanje, Odjel za zdravstvenu i…
0
155
Pandemija Covid-19 izazov je za sve, posebno za ljude koji se suočavaju s problemima mentalnog zdravlja. Izolacija i socijalno distanciranje otežali su ne samo društvena okupljanja i druženja s prijateljima i rođacima, već i pružanje usluga…
no
0
122
Autizam ili poremećaj iz autističnog spektra (ASD) odnosi se na širok raspon stanja koja karakteriziraju izazovi sa socijalnim vještinama, ponavljajućim ponašanjima, govorom i neverbalnom komunikacijom. Autizam nije stanje mentalnog zdravlja, ali…