Najbolja rješenja za borbu protiv nasilja u školama dolaze od same djece: „Nadam se da ću moći pomoći svojim vršnjacima koji se bore s nesigurnostima i teškoćama prilikom stvaranja pouzdane grupe prijatelja; pomoći kolegama u socijalizaciji i komunikaciji tako da svi budemo ljubazniji jedni prema drugima, bez obzira na obiteljsku pozadinu, nacionalnost ili religiju“, napisao je rumunjski učenik 10. razreda u Whatsapp grupu kreiranoj za pilot program.

Projekt REVIS – Odgovaranje na vršnjačko nasilje u školama i izvanškolskom okruženju, koji u Rumunjskoj provodi Terre des hommes Foundation od siječnja 2021, krenuo je s implementacijom pilot programa te uključuje djecu u mijenjanje normi vezanih za vršnjačko nasilje.

Temeljem Vodiča za trenere i voditelje koji rade s djecom i mladima, profesori educirani u sklopu REVIS projekta uključuju učenike u aktivnosti s ciljem prepoznavanja društveno i rodno utemeljenih normi u vlastitim školama, mijenjanja štetnih normi i stvaranja sigurnijeg školskog okruženja.

Profesori facilitatori okupili su grupe učenika u svakoj pilot školi i zajedno proveli radionice usmjerene ka mijenjanju društvenih normi, poput promoviranja pozitivnih normi i uklanjanja onih štetnih. Učenici uočavaju različite oblike nasilja, od fizičkog do verbalnog nasilja, zastrašivanja, emocionalnog zlostavljanja i nasilja na društvenim mrežama. Za svaki oblik nasilja, učenici su na radionicama predložili norme i rješenja.

Učenici žele uložiti vrijeme i energiju u ove aktivnosti. Otvaraju svoja srca i dijele svoje iskustvo i osjećaje s drugima“, grupni facilitator prenosi koordinacijskom timu. Djeca su kreativna, komunikativna i na radionicama izlažu svoja mišljenja i stavove. Razumiju značenje normi, posljedice za njihovo nepoštivanje te važnost suzbijanja svih oblika nasilja koji se pojavljuju u njihovim školama. Razumiju da za nikog nije dobro, ni za djevojčice ni za dječake, da budu žrtve ni agresori fizičkog ili verbalnog nasilja. Naučili su biti bliže jedni drugima, pomoći onima kojima je potrebno, poštovati članove svoje grupe i ostale učenike u školi. Učenici su pokazali posvećenost i odlučnost za donošenje promjena u svoje škole. 

Profesori su uočili da su učenici postali opušteniji i više prijateljski nastrojeni jedni prema drugima tijekom ovih aktivnosti, a učenici su rekli kako im je ovaj projekt pružio jedinstveno iskustvo: „Sudjelovanjem u ovim radionicama učimo upravljati konfliktnim situacijama i pružiti pomoć drugima kada je to potrebno, ne samo u situacijama nasilja nego kao ljudska bića jer je ovo projekt koji nas ujedinjuje i čini ljubaznijima prema drugima!“, rekao je učenik 11. razreda. Drugi učenik iskazuje zahvalnost za priliku timskog rada: „Ove aktivnosti pomažu nam razviti drugačiji način razmišljanja, u pozitivnom smislu. Radili smo u timovima što nam je pomoglo steći prijatelje i prevladati sramežljivost.

Početak je bio pomalo težak, bilo je potrebno nekoliko susreta da se razvije grupna kohezija i siguran prostor u kojem učenici mogu razgovarati o rodno uvjetovanim normama i slučajevima nasilja. Facilitatori su odlučili raditi sa svim učenicima u pojedinom razredu, kako bi razred osjetio dobrobiti grupne kohezije. Profesori su inzistirali na miješanim grupama kako bi osigurali da se u obzir uzme mišljenje dječaka i djevojčica. Kako su aktivnosti napredovale, učenici su se više uključivali, samouvjerenije su govorili o nasilju, bilo iz svog osobnih iskustva ili iz iskustava svojih poznanika.

Pilot program je počeo u studenom 2021. u 2 srednje škole, uključujući 84 učenika. Naslanjajući se na pozitivan učinak na ponašanje učenika, implementacija se nastavila u još 8 škola u gradovima  Dolj, Olt, Bacău i Gorj regiji (Rumunjska). Trenutno se program provodi s 328 učenika, a sveukupno je održano 19 radionica.

Cilj REVIS projekta je prevencija i borba protiv vršnjačkog nasilja kroz transformaciju društveno i rodno uvjetovanih normi i ponašanja, te kreiranje prostora u kojem djeca mogu propitati norme koje podržavaju vršnjačko nasilje.

Projekt se provodi u 4 zemlje: Bugarskoj, Hrvatskoj, Rumunjskoj i Srbiji a nositelj je Terre des hommes Hungary.

 

Logo_EU_co-founded

Childhub

Može Vam se svidjeti

yes
0
317
Projekt REVIS – Odgovaranje na vršnjačko nasilje u školskom i izvanškolskom okruženju, koji se provodio više od dvije godine, bliži se kraju. Dvodnevna zavšna konferencija održala se 8. i 9. ožujka u Budimpešti, u organizaciji projektnog koordnatora…
0
94
Projekt REVIS: odgovaranje na vršnjačko nasilje u školskom i izvanškolskom okruženju, nastavlja s projektnim aktivnostima. Učenice, učenici i facilitatorice iz cijele Hrvatske po prvi puta su se susreli uživo na nacionalnoj radionici 17. svibnja u…
0
114
Krajem januara 2022. godine pilot škole REVIS projekta završile su prvi set radionica i završile službenu pilot fazu u Hrvatskoj. Na kraju pilot faze, a prije nego što su ostale škole počele sa radom, organizovan je zajednički webinar svih škola…
0
43
U posljednjoj fazi projekta REVIS – Odgovaranje na vršnjačko nasilje u školskom i izvanškolskom okruženju učenici su na razne načine imali priliku podijeliti svoja iskustva o tome kako im je bilo sudjelovati na radionicama, što su naučili, jesu li…
0
9
Hrabri telefon sudjeluje u projektu REVIS – Odgovaranje na vršnjačko nasilje u školskom i izvanškolskom okruženju zajedno s organizacijom Terre des Hommes iz Rumunjske, Centrom za integraciju mladih iz Srbije, organizacijom SAPI…
yes
0
100
“CLEAR-Rights: poboljšanje pravne pomoći djeci u Evropi” je novi projekt koji koordinira Regionalna kancelarija Terre des hommes u Evropi. Provodi se u partnerstvu sa Alijansom pravnika za ljudska prava, Odbranom za djecu Belgije, Odbranom za djecu…
0
55
Bugarska nacionalna televizija objavila je izveštaj o SOS Dečjim selima i njihovom projektu "Svitac - osvetli tamu". Izveštaj skreće pažnju na obuku hranitelja, socijalnih radnika, psihologa i specijalista koji rade sa decom o tome kako zaštititi…
no
0
52
Kako klix.ba piše, nevladina organizacija "Zaboravljena djeca rata" u saradnji s Nezavisnim društvom novinara Vojvodine implementira projekt o važnosti ratnih narativa, a koji će rezultirati proizvodnjom nekoliko multimedijalnih sadržaja. "O…
0
51
Od 7. do 9. marta, u Budimpešti, održana je Finalna regionalna konferencija u okviru projekta REVIS "Odgvor na vršnjačko nasilje među decom u školama i susednim okruženjima". Učesnici Konferencije bile su deca i nastavnici predstavnici škola koje su…
0
24
Ovaj video je kreiran povodom obeležavanja 10. rođendana Svratišta za decu uključenu u život i rad na ulici, u Begradu, u Srbiji. Od 2007. godine, kada je osnovano prvo Svratište u Beogradu, podršku je dobilo više od 1000 dece i mladih. Zahvaljujući…
yes
0
174
Zahvaljujući našem društvu s neumorno brzim tempom i mnogim odgovornostima koje nosimo nije čudo da se toliko puno ljudi osjeća uznemireno i intenzivno preopterećeno.  Ovaj će se jednosatni webinar usredotočiti na glavne psihološke uzroke…
0
99
U periodu od decembra do marta, Institut za društvene djelatnosti i prakse u partnerstvu sa OŠ "86 Sveti Klement Ohridski", Vladaja i OŠ "Sveti Kiril i Metodije", Loveč pilotirao je program „PROMJENA NORMI KOJE SE ODNOSE NA NASILJE U ŠKOLI“. Program…
no
0
27
Projekt Theirworld za informisanje škola o traumi, koji provodi Fondacija Maya Vakfı iz Turske je prepoznat i nagrađen nagradom WISE 2021. Theirworld projekt ima za cilj pomoći djeci izbjeglicama u suočavanju s traumom. Djeca izbjeglice su…
0
28
Hrabri telefon je u potrazi za osobom koja bi se priključila provedbi dvogodišnjeg projekta „CARING – Preispitivanje društvenih i rodnih normi za smanjenje nasilja nad mladima u školi“ u ulozi trenera. Potrebna nam je osoba s iskustvom u radu s…