Ministarstvo rada i socijalnog staranja i UNICEF su 14. februara 2019. godine predstavili nacrt Nacionalne strategije za ostvarivanje prava djece sa Akcionim planom 2019-2023. Osim predstavnika Ministarstva rada i socijalnog staranja i UNICEF-a, sastanku su prisustvovali i predstavnici relevantnih institucija, uključujući Odbor za ljudska prava i slobode Skupštine Crne Gore, Instituciju Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, Kancelariju Nacionalnog koordinatora za borbu protiv trgovine ljudima, Stručnu službu Vrhovnog državnog tužilaštva, Centar za prava djeteta Crne Gore, Savjet za prava djeteta, Radnu grupa za pripremu ovog dokumenta, NVO, kao i predstavnike djece koja su učestvovala u konsultativnom procesu.

Predstavljena Strategija treba da se bavi trima vrstama izazova: potrebama i problemima djece, kapacitetom države u oblasti prava djeteta i preporukama UN Komiteta za prava djeteta.

Na prezentaciji je predloženo da je neophodno reformisati institucionalnu strukturu Savjeta za prava djeteta, uspostaviti model konsultacija sa djecom o pitanjima kojima se Savjet bavi, ojačati jedinstveni nacionalni sistem kontinuiranog prikupljanja podataka o pravima djece i mehanizmima dijeljenja ovih podataka, uspostaviti jasne procedure za informisanje, savjetovanje i aktivno učešće u procesu donošenja odluka i pripremu novog strateškog dokumenta za ostvarivanje prava djece.

Takođe, naglasak na zakonodavnom i strateškom okviru trebalo bi da dovede do poboljšanja primjene pravnih i strateških dokumenata u praksi i obezbjeđivanja jednakog pristupa za ostvarivanje prava ugroženih grupa djece. Pored toga, neophodno je uspostaviti moderan i koncizan sistem praćenja ostvarivanja prava djece i osigurati međusektorsku koordinaciju u ostvarivanju prava djece i praćenju stanja, povećati javnu svijest o pravima djece, izdvojiti dovoljno ljudskih, tehničkih i finansijskih resursa za ostvarivanje prava djece i praćenje stanja, obezbjediti strategije za prelazak sa međunarodnih, donatorskih izvora finansiranja na lokalno ili nacionalno finansiranje, te povećati obim usluga NVO u oblasti prava djece i kvalitet tih usluga.

Zaključeno je i da Strategiju za ostvarivanje prava djeteta u Crnoj Gori treba prilagoditi djeci nakon njenog usvajanja, a poseban fokus treba staviti na djecu sa smetnjama u razvoju i djecu iz manjinskih grupa, budući da je to ključni dokument za svu djecu u Crnoj Gori. Osim toga, učesnici su se složili da Strategija nije vlasništvo nijedne institucije u Crnoj Gori, nego treba da bude vlasništvo djece.

Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
4
Odlomak izjave i ocene o situaciji trgovine ljudima, posebno ženama i decom, kojom se identifikuje ostvareni napredak ali i preostali izazovi u borbi protiv kršenja ljudskih prava: Deca, posebno iz romskih zajednica, izložena su prisilnom i…
0
113
  Strategija za borbu protiv trgovine ljudima predstavlja nacionalnu politiku borbe protiv trgovine ljudima u predstojećem petogodišnjem periodu u oblastima: prevencije, zaštite žrtava, krivičnom gonjenju, kao i u oblasti partnerstva,…
0
26
Povodom Svjetskog dana siromaštva, 17. oktobra, UNICEF apeluje da smanjenje siromaštva djece bude hitan prioritet Crne Gore, kao i da rješavanje pitanja siromaštva djece u budućnosti bude temelj strategije razvoja zemlje. Naime, prema Monstatovim…
0
320
Zavod za školstvo Crne Gore i UNICEF objavili su priručnik za nastavnike i nastavnice osnovnih škola pod nazivom “Moje vrijednosti i vrline – razvoj socijalnih i emocionalnih vještina učenika i učenica”. Brojna savremena istraživanja potvrđuju:…
0
56
Zahvaljujući zajedničkim naporima UNICEF-a, Delegacije EU u Crnoj Gori, Ministarstva rada i socijalnog staranja, nacionalnih i lokalnih vlasti, Skupštine CG, civilnog društva, medija, akademske i međunarodne zajednice, između 2010. i 2019. godine…
0
33
Crna Gora je posvećena okončanju nasilja nad djecom i implementaciji multidisciplinarnog pristupa u prvenciji i okončanju nasilja kao i prevenciji reviktimizacije djece žrtava i/ili svjedoka nasilja. U okviru Globalnog partnerstva za okončanje…
0
24
Nevladina organizacija Fit Woman Montenegro i JU Dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju Herceg Novi organizovali su seminar u Herceg Novom kako bi predstavili važnost terapije uz pomoć životinja. Neke od prednosti terapije uz pomoć životinja…
0
51
"U Analizi stanja prava djece i adolescenata u Crnoj Gori, čiju je izradu naručio Fond Ujedinjenih nacija za djecu (UNICEF), dat je pregled napretka ostvarenog u oblasti prava djece i adolescenata u Crnoj Gori u periodu od 2014. godine. U skladu s…
0
11
Milo Đukanović, Predsjednik Crne Gore održao je sastanak sa izvršnim direktorom UNICEF-a Henrietta Fore tokom svog boravka u New Yorku na 74. zasjedanju Generalne skupštine UN-a. Cilj susreta je bilo razmjena iskustava, informiranje o značaju…
0
16
SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić organizovao je Drugi nacionalni vebinar u okviru J / TiP projekta „Poboljšanje pružanja usluga i podizanje svijesti o borbi protiv trgovine ljudima na Balkanu, u Albaniji, Makedoniji, Crnoj Gori,…
0
39
SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja Nikšić je organizovao Treći nacionalni vebinar po redu u okviru J/TiP projekta „Poboljšanje pružanja usluga i podizanja svijesti o borbi protiv trgovine ljudima na Balkanu, Albaniji, Makedoniji, Crnoj Gori…
no
0
116
Studija je realizovana u tijesnoj saradnji istraživača iz UNICEF Kancelarije za istraživanje – Innocenti u Firenci i Kancelarije UNICEF u Crnoj Gori. Studija nudi uvide koji su neophodni za formulisanje odgovarajućeg nacionalnog odgovora u vidu…
0
23
SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić je 24. i 25. septembra 2020. godine organizovao Drugi dvodnevni nacionalni trening u Crnoj Gori u okviru projekta „Poboljšanje pružanja usluga i podizanje svijesti o borbi protiv trgovine ljudima na…