Nacrtom zakona, koji će se sutra naći na dnevnom redu sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, roditelji koji imaju djecu s poteškoćama, a koja ih trebaju 24 sata, dobit će status zaposlene osobe.

Nacrt zakon o statusu roditelja/njegovatelja djece s poteškoćama u razvoju, kako je pojasnila predsjednica Udruženja "Dajte nam šansu" Ines Kavalec, pokrenut je 2019. godine i usvojen je u oba doma Federalnog parlamenta, a finalna verzija Nacrta je sutra pred članovima Vlade Federacije BiH i to po hitnom postupku.

- Taj zakon je značajan za Federaciju BiH. Ovim ćemo pokazati da radimo na reformi socijalnih usluga, pored ostalog, podržavamo porodice koje imaju člana s poteškoćama u razvoju – kazala je Kavalec u izjavi za Fenu.

Zakon će tretirati porodice koje imaju dijete ili osobu s poteškoćama u razvoju i koje ne može voditi brigu o sebi, dijete koje ne može osnovne potrebe samo zadovoljavati i kojem je potrebna njega 24 sata, a roditelji to rade godinama.

- To će biti nagrada za njih, za roditelje, da ih se napokon sistem sjetio, da će ih se napokon sjetiti ljudi koji donose zakone, da ovi roditelji postoje, da ovi roditelji imaju pravo na kvalitetniji život – naglasila je Kavalec.

Podsjetila je da već dvije godine rade na izradi tog zakona. Nakon niza sastanaka sa premijerom FBiH Fadilom Novalićem, njegovim saradnicima, sa Federalnim ministarstvom za socijalni rad, konačno, kazala je, osjeća iskrenost, da zaista svi žele da se zakon što prije usvoji i implementira.

Zakon će imati jasne kriterije, odnosno, taj zakon će uživati porodice koje će se moći prijaviti da su roditelj/njegovatelj i imat će skromnu plaću.

Rad roditelja/njegovatelja će biti uvažen, iako, po riječima Kavalec, finansijska potpora nije dovoljna za ono što oni rade, a da se stručna osoba angažira za takav posao bilo bi mnogo skuplje, "ali je važno da se krene od nečega i mi ćemo prvi put imati ovakav zakon".

Izrazila je uvjerenje da zakon neće zadovoljiti sve potrebe, da će biti i nezadovoljnih, ali ovo je početak.

- Ovo je početak i važno je da krenemo od nečega. Roditelj sam djeteta s poteškoćama u razvoju, djeteta koje me treba 24 sata i znam šta to znači i znam da kada to dijete napuni 30 ili 40 godina puno je teže. Ali važno je da krenemo od nečega, ako imamo nešto onda to možemo i da mijenjamo, dorađujemo. Ni jedan zakon nije idealan u startu – poručila je.

Konkretno, dodala je, roditelji koji imaju dijete ili osobu s poteškoćama u razvoju, koji su vezani za svoju djecu, a to su obično mame, oduzeto im je osnovno pravo, a to je pravo na rad.

Sudi im se, kaže ona, zato što ih 24 sata treba dijete. Takve roditelje sistem ne želi. Te mame, ti roditelji će zakonom napokon dobiti minimalnu plaću, bit će zdravstveno osigurani, imat će radni staž.

- Roditelj/njegovatelj će konačno imati status zaposlene osobe. To nije idealno, ali je idealno u odnosu na ono što do sada nismo imali – zaključila je predsjednica Udruženja "Dajte nam šansu" Ines Kavalec u izjavi za Fenu.

Parenting
Source
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Jezik(ci) materijala
Teme

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
15
Blog Renate Krivonosove, Eurochild, o tome kako politike i sredstva EU mogu pomoći romskoj djeci, porodicama i zajednicama u Bugarskoj. Koliko često čitamo detaljne izvještaje o siromaštvu djece? Koliko često nas brojevi šokiraju, uznemiruju ili…
no
0
60
Pregled objavljen u Journal of the American College of Cardiology navodi da je potrebno provođenje školskih programa koji će biti usmjereni na podučavanju o zdravlju, posebno kardiovaskularnih zdravstvenih navika. Ovi programi mogu dovesti do…
0
122
Namena Vodiča je da utiče na podizanje svesti o značaju nulte tolerancije na diskriminaciju i stvaranje uslova za sigurno i podsticajno okruženje za sve učesnike u ustanovama obrazovanja i vaspitanja – decu, roditelje, zaposlene.
0
22
Marina Trbus je pravnica I zagovarateljica dječjih prava. Zaposlena je u Udruzi roditelja “Korak po korak” u Zagrebu, Hrvatska, kao voditeljica Programa. Trenutno je uključena u zagovaranje prava djece čiji roditelji izvršavaju zatvorsku kaznu. Član…
0
72
Predstavljamo vam informator koji ima za cilj da pruži bitne informacije i podršku osobama koje žive bez krova and glavom kako bi lakše došle do resursa koje zajednica nudi. Informator sadrži spisak usluga kao i konkretne savete koji mogu…
0
97
U Crnoj Gori, početkom ovog mjeseca uz podršku UNICEF-a i Britanske ambasade u Podgorici, Ipsos je sproveo istraživanje na nacionalno reprezentativnom uzorku roditelja djece školskog uzrasta o ponovnom otvaranju škola. Ključni rezultati…
0
668
„Telegraph“ izvještava o socijalnom eksperimentu Joey Saladina, koji dokazuje kako djeca bez problema započinju razgovore i prihvaćaju društvo nepoznatih osoba, bez obzira na to koliko ih roditelji upozoravali da trebaju biti oprezni. Provedeni…
0
1667
Šta je TikTok? TikTok je aplikacija za kreiranje i dijeljenje video sadržaja, često uz zvuk. Pokrenut je prije dvije godine i ima više od 800 miliona aktivnih korisnika širom svijeta. Na platformi se može pronaći gotovo svaka vrsta sadržaja,…
0
19
Tijekom mjeseca lipnja u europskim se državama provodi kampanja o djeci čiji su roditelji u zatvoru, s ciljem osvješćivanja specifičnih uvjeta i okolnosti u kojima ova djeca odrastaju, "Zločin nije moj, ali kazna ipak jest" ("Not my crime, still my…
yes
0
51
U okviru projekta FOCUS napravljena su četiri video zapisa koji odražavaju četiri perspektive o položaju djece u pritvorskim ili obrazovnim centrima. Svrha projekta je bila promovisanje pravde usmjerene na dijete i osiguranje da maloljetnici koji…
0
60
Kako je objavljeno na Mreži mira, udruženje Bosnian Doctors for Disabled vas poziva da se prijavite na online edukaciju za personalne asistenat/ice za osobe motoričkim i senzornim invaliditetom, u okviru projekta: „Personalna asistencije za osobe sa…
no
0
215
Dobrobit i nivo uznemirenosti djeteta povezani su sa stepenom uznemirenosti njegovog staratelja. Kao odgovor na krizu u Ukrajini, međunarodne organizacije, uključujući SZO, UNICEF i UNHCR, sastavili su savjete zasnovane na dokazima za podršku…
0
91
Deca mogu da dođu u kontakt sa zakonom bilo kao žrtva, svedok ili učinilac krivičnog dela na različite načine, na primer zbog siromaštva, nasilja, razvoda braka roditelja, diskriminacije i slično. Tada svi stručnjaci koji su u kontaktu sa detetom…
0
Sljedeća bijenalna konferencija CREANa, članice Eurochild, koja će se održati od 25-26. aprila 2024. istraživat će temu „Kolaborativno istraživanje o pravima djeteta. Podsticanje dijaloga između akademske zajednice i društva'. Ovaj…