Brazilski i britanski naučnici objavili su članak u časopisu 'Epidemiology and Psychiatric Sciences' o uticaju mentalnog zdravlja na obrazovanje djeteta. Podaci su dobijeni iz Brazilske kohortne studije visokog rizika za psihijatrijske poremećaje u djetinjstvu (BHRC[KM1]), istraživanja u školama u koje je bilo uključeno preko 1 000 djece od 2010. godine.

Prema nalazima, eksternalizirajuća stanja utiču na obrazovna postignuća više nego poremećaji povezani sa anksioznošću i strahom. One negativno utiču na oba spola, ali su posebno štetne za djevojčice, što rezultira nižim nivoom pismenosti i češćim maltretiranjem. Ipak, fobije i depresija dovele su do veće stope napuštanja školovanja kod dječaka.

Postoje tri glavne hipoteze koje objašnjavaju ove nalaze. Muškarci već imaju nižu stopu pismenosti i skloniji su maltretiranju. Nadalje, eksternalizirajući uslovi mogu se razviti ranije kod muškaraca nego kod žena i kao rezultat toga, pismenost i socioemocionalne vještine mogu biti ranije pogođene. Osim toga, eksternalizirajuća ponašanja kao što su impulzivnost, agresija i opozicionalnost mogu biti manje društveno prihvatljiva kod brazilskih žena nego kod muškaraca. Na primjer, budući da se od djevojčica ne očekuje agresivno ponašanje, a od dječaka depresija, njihov uspjeh u školi je značajno pogođen.

Na kraju, ali ne i najmanje važno, vrijedno je spomenuti da će rana prevencija i otkrivanje problema mentalnog zdravlja kod djece smanjiti njihov uticaj na njihovo obrazovanje. Na osnovu podataka istraživanja, da su poremećaji mentalnog zdravlja prevenirani ili pravilno liječeni, najmanje 591 000 djece bi bilo u odgovarajućem razredu za svoj uzrast, a ponavljanje godine moglo bi se izbjeći za skoro 196 000 učenika. Brazilska istraživačka grupa kreirala je priručnik koji pomaže nastavnicima da se nose s problemima mentalnog zdravlja učenika, fokusiran na važnost njihove uloge kao edukatora u izbjegavanju stigme.

U kontekstu pandemije COVID-19, istraživačka grupa je istraživala vezu između online učenja i mentalnog zdravlja djece. Fond Ujedinjenih nacija za djecu (UNICEF) procijenio je da je 1,5 miliona djece uzrasta od 6 do 17 godina u dužem vremenskom periodu bilo van škole i nije pohađalo online nastavu, dok je još 3,7 miliona pohađalo školu, ali školske aktivnosti nisu bile dostupne i oni nisu bili u mogućnosti da nastave učenje kod kuće.

A boy is sitting on classroom's floor and the classmates around him are making fun of him.
Source
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Accessibility options

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
56
Svrha ovog priručnika je pokušati odgovoriti na potrebe djece i pitanja odraslih s kojima se susrećemo u radu u Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba, a odnose se na nasilno ponašanje među djecom (bullying). Njihovo je iskustvo, isto kao i…
yes
0
144
Na prvom webinaru od planirana četiri razgovarat ćemo o svrhama i ciljevima supervizije, ko su učesnici supervizije, te o osnovim funkcijama i aktivnostima supervizije. Na ovom webinaru će nam se pridružiti i gošća Lilja Cajvert,…
0
297
Nacionalna mreža za decu (Bugarska) podelila je savete UNICEF-a o tome kako roditelji mogu da održavaju mentalno zdravlje dece koja idu u školu, tokom primene novih mera usled pandemije COVID-19. Savetuje se da se dete umiri tako što ćete sa njim…
no
0
86
Prema pregledu 69 studija koje su pokrivale 9 zemalja, čini se da fizičko kažnjavanje ne poboljšava djetetovo pozitivno ponašanje ili socijalne kompetencije. Umjesto toga, pogoršava ga. Datih nekoliko intervjua sa stručnjacima. Problemska pitanja…
0
65
U emisiji Hrvatskog radija “Poligraf” urednice Jasmine Popović emitiranoj 2. veljače 2018. godine raspravljalo se o aktualnoj temi nasilja nad i među djecom. Uz prof. dr. sc. Gordane Buljan Flander gosti u studiju su bili prof. dr. sc. Dejana…
no
0
16
Jedna od najranjivijih kategorija djece u UK se suočavaju s hitnim slučajevima poteškoća mentalnog zdravlja upozorila je Agencija za usvajanje UK. Većina ovih mentalnih poteškoća izazvana je neuspjesima u sistemu koji nije postavljen da zadovolji…
no
0
59
Studija o metodama za procjenu potreba mentalnog zdravlja mladih ljudi koji su iskusili zlostavljanje i zanemarivanje, objavljena u Child Abuse Review, od strane Queen's University Belfast, razmatra mogućnost pouzdane procjene simptoma mentalnog…
yes
0
701
Ova ChildHub infografika predstavlja koje stvari i aktivnosti su poželjne a koje bi pak trebalo da izbegavaju humanitarni radnici koji rade u oblasti mentalnog zdravlja i psihološke podrške u kriznim područjima. Izvor: Inter-Agency Standing…
0
43
Cilj ovog istraživanja bio je da se ispita rasprostranjenost fenomena nasilništva među učenicima 5. razreda osnovne škole, kao i korišćenje mera za njegovu prevenciju. Istraživanje je sprovedeno u dve faze. Cilj prve faze bio je da se shvati sam…
no
0
162
Tijekom pandemije (i nekoliko jakih potresa), Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba kreirao je preko 250 korisnih materijala (publikacije, knjige, radne bilježnice, letaci, edukativni tekstovi, priopćenja za javnost, webinari itd.).…
no
0
28
Novo istraživanje je pokazalo da je stopa sumnjivih samoubistava i pokušaja samoubistva trovanjem među mladima naglo porasla tokom pandemije Covid-19, izvještava CNN. Među djecom uzrasta od 10 do 12 godina, stopa je porasla za više od…
0
28
Pratimo život deteta koje je rođeno 2020. Pogledajmo kako se menjaju životni uslovi u Australiji kada ovo dete napuni 10, 20 i 30 godina. Članak bi mogao biti kratka priča, ali zapravo se zasniva na informacijama iz IPCC izveštaja, NASA-inim…
0
22
Povodom obeležavanja 20 novembra, Međunarodnog dana deteta, Prijatelji dece Srbije objavili su podatke mini-istraživanja Deca i tradicionalni i novi mediji, sprovedenog u Dečijoj nedelji tokom Sednice učeničkih parlamenata 2019. godine. Istraživanje…
no
0
153
Nezavisna revija socijalne zaštite djece u Engleskoj objavila je osvrt na rad s djecom i mladima kroz razgovore. Razgovori su organizovani u martu 2021. godine uz korištenje grupa i mreža koje su već bile poznate mladima. Nezavisna revija…