Start and finish time of webinar
10am

Predavanjem će biti prezentirano istraživanje "Ja nisam gej mama, ja sam mama„ - Roditeljstvo LGB osoba u Hrvatskoj koje je ujedno bilo i prvo istraživanje u Hrvatskoj na navedenu tematiku te je 2016. izdana i knjiga u nakladi Jesenski i Turk.

Glavni cilj ovoga istraživanja bio je dobiti uvid u iskustva, doživljaje i dobrobit LGB roditelja, njihovih partnera/ica i djece u Hrvatskoj. Uz to, dodatna namjera bila je upoznati se s iskustvima, potrebama i izazovima LGB osoba u Hrvatskoj koje bi željele biti roditelji i/ili su u postupku planiranja roditeljstva.

Primijenjena je kvalitativna metodologija gdje su provedeni polustrukturirani dubinski intervjui s članovima/cama obitelji u kojima je barem jedan roditelj homo/biseksualne orijentacije i fokusna grupa s osobama homo/biseksualne orijentacije koje bi željele biti roditelji i/ili su u postupku planiranja roditeljstva. U istraživanju je intervjuirano ukupno 19 odraslih osoba (roditelja i njihovih partnera/partnerica) i šestero djece, odnosno ukupno 13 obiteljskih zajednica. Također, dodatno je u istraživanju sudjelovala i osoba koja je bila donor za inseminaciju jednom istospolnom paru uključenom u ovo istraživanje. U fokusnoj grupi je sudjelovalo ukupno 11 LGB osoba koje nisu roditelji, ali bi to željele biti.

Istraživanje je pokazalo da u Hrvatskoj postoje raznovrsne obitelji s LGB roditeljima te da oni spremno ulažu vrijeme i resurse u ostvarenje svoje roditeljske uloge, unatoč nizu izazova koje to za njih podrazumijeva. Istovremeno, iskustva LGB obitelji upućuju na to da one većinom nisu prepoznate u postojećim pravilnicima, zakonima i javnim politikama hrvatskog društva, kao i u nevladinim organizacijama koje se bave djecom i obiteljima. Dobivenim rezultatima kreirani su prijedlozi za oblikovanje javne politike i stručne prakse u vidu ostvarivanja prava i zaštite dobrobiti svih članova/ica LGB obitelji.

 

Sandra Tolić rođena je 1985. godine u Osijeku. Diplomirala je psihologiju na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu. Profesionalni i osobni razvoj započela je u udruzi Hrabri telefon gdje je volontirala, a zatim se zaposlila kao programski koordinator te savjetovatelj u Savjetovalištu za djecu i roditelje udruge Hrabrog telefona, Snaga obitelji. Sudjelovala je na brojnim nacionalnim i međunarodnim konferencijama. U Dječjem domu Zagreb zaposlena je od 2014. godine na mjestu psihologa, Odjel za skrb djece od 0 do 7 godina i Majčinski Dom. Edukaciju iz Gestalt psihoterapije započela je 2012. godine, u Zagrebu, pri Institutu za integrativnu gestalt terapiju Wurzburg te kao edukant  provodi psihoterapiju. Od 2014. do 2016. godine sudjeluje na ljetnim međunarodnim psihoterapijskim treninzima u organizaciji Gestalt instituta iz Los Angeles-a te se redovito educira na dodatnim treninzima u organizaciji gestalt psihoterapijskih škola. Također je intenzivno uključena u rad udruge Psi Pomagači – udruga za intervenciju potpomognutu psima pomagačima kao vanjski suradnik.  

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
17
Koja je tvoja priča? Mladi Romi iz Asocijacija mladih volontera i tražioci azila u Srbiji snimili su sjajan film ˝Ko sam ja?˝ kako bi se zajednički borili protiv predrasuda. Pogledajte na koji način oni vide život u našoj zemlji, šta im nedostaje i…
0
11
U sklopu programa Mentalnog zdravlja pokrenutog 2015. godine, Udruga Igra pokrenula je Youtube kanal Mentalno zdravlje. Svrha je tog kanala senzibilizacija javnosti i progovaranje o temama mentalnog zdravlja.  Ovo je prvi video uradak pod…
0
123
S ciljem promocije projekta REVIS "Odgovor na vršnjačko nasilje među decom u školama i susednim okruženjima", Prva obrenovačka osnovna škola u Beogradu je nacrtala divan mural na jednom objektu u školskom dvorištu. Mural simbolizuje i samu temu…
0
10
U okviru kampanje “Nisam problem, imam problem”, Centar za socijalno preventivne aktivnosti GRiG organizuje okupljanje u Kafe baru 16, na kom će svi prisutni imati priliku da se bolje upoznaju sa njenim ciljevima. Okupićemo prijatelje dece i…
0
469
"Pozitivno roditeljstvo" označava ponašanje roditelja utemeljeno na najboljim interesima deteta, koje neguje, osnažuje, nenasilno je i osigurava poštovanje i usmeravanje deteta, koje uključuje postavljanje granica kako bi se omogućio potpuni…
0
320
Program treninga „Svjesno rodno osjetljivo roditeljstvo“ nastoji pružiti teorijske i praktične smjernice u aktivnostima kojima je svrha povećati sudjelovanje mladića i muškaraca u obrazovnom procesu, bilo u privatnoj, npr. u obitelji, bilo u javnoj…
0
57
MENTALNO ZDRAVLJE IZBEGLICA U SRBIJI: Prezentacija publikacije Istraživanje je sprovedeno u okviru projekta “Pružanje psihosocijalne podrške ugroženim izbeglicama u Srbiji” koji PIN – Psychosocial Innovation Network sprovodi uz podršku UNHCR-a.
yes
0
749
Program osnaživanja i promocije razvoja kompetencija roditelja djece do 12 godina, u situacijama vezanim za migracije i izbjeglice Čak i u povoljnim okolnostima, roditeljstvo zahtijeva stalno angažovanje, razmatranje, učenje i prilagođavanje.…
0
136
Upravljanje emocijama je komplikovano za odrasle, a to može biti još veći izazov za decu. Mi, odrasli, znamo da nam svesnost pomaže da ostanemo mirni i stoga Suzan Kajzer Grenland, edukator obuke za meditaciju, uči decu o svesnosti u njihovom…
no
0
78
NSPCC vodeća humanitarna organizacija za djecu iz Velike Britanije objavila je vodič koji roditeljima i starateljima može biti od koristi prilikom odlučivanja da li dijete ostaviti kod kuće ili može samo izaći vani. U njemu se nalaze praktični…
no
0
52
Ovaj izvještaj je proizvod istraživanja koje je naručila obrazovna dobrotvorna organizacija SINCE 9/11 obraćajući se sljedećim pitanjima: Koju ulogu škole mogu odigrati u pružanju otpora mladih ljudima da se pridruže ekstremističkim ili nasilnim…
0
72
Očev dopust je ekskluzivno pravo oca u 27 zemalja EU koji u prvim tjednima po rođenju djeteta očevi koriste uz visoke naknade. Postoje brojni primjeri dobre prakse, a jedan od ponajboljih je onaj iz susjedne Slovenije koja je očev dopust postupno…
0
8
Stručni seminar „JA MOGU“ za primenu “Design for Change” metode u nastavi organizuje udruženje Koba Yagi, 2. decembra 2017. godine. Design for Change je međunarodno nagrađivani edukativni program koji se realizuje u više od 65 zemalja sveta. Ovaj…
0
11
Centar za prava deteta (CPD) održao je regionalnu konferenciju „Pozitivno roditeljstvo i zaštita dece u visokokonfliktnim razvodima“, koja je okupila 111 predstavnika sistema socijalne zaštite, škola, pravosuđa, Instituta za mentalno zdravlje,…