Iz perspektive socijalnih radnika, očeve je teško uključiti u rad službi za zaštitu dece. To nije slučaj samo zbog činjenice da je do njih teže doći, na primer u slučajevima kada majke brane kontakt i ne žele da socijalnom radniku otkriju identitet oca (Chiamulera, 2010, 7), nego i zato što, kada se do njih dođe, nisu raspoloženi za učešće u programima dečje zaštite. Na primer, socijalni radnici navode da očevi 1) ne dolaze na sastanke, 2) ne učestvuju aktivno u programima i 3) nisu spremni da uspostave odnos sa dodeljenim socijalnim radnikom (Tehan and McDonald, 2010, 2). Ovaj kratak članak daje pregled razloga zbog kojih očevi nerado ili nikako ne sarađuju sa socijalnim službama za zaštitu dece.

1. Službe za zaštitu dece i porodice – žensko okruženje.

Službe za zaštitu dece i porodice često se smatraju mestima koja su prvenstveno posvećena pružanju podrške ženama i njihovoj deci, dakle predstavljaju “ženska okruženja”. U tom smislu, očevi misle da su porodični centri i službe za podršku porodicama mesta za majke na kojima žene sede i ćaskaju. Štaviše, smatra se da službe najčešće vide majke kao glavne staratelje i imaju predrasude o ulozi muškarca u odgajanju deteta. Ovo se najbolje vidi u “programima roditeljstva” koji se na kraju krajeva usredsređuju isključivo na majke. Takođe, sami socijalni radnici ne insistiraju na pronalaženju očeva koji su napustili porodice, i smatraju ih nebitnim za dobrostanje deteta, ili se plaše da bi otac mogao da bude nasilan (Chiamulera, 2010, 7; Scourfield, 2013, 13). Kao rezultat toga, muškarcima nije prijatno u okruženju koje često ima predrasude prema njima i ne osećaju se dobrodošlo na ovim mestima.

2. Upotreba narkotika / Dosije u policiji.

Dosije u policiji ili istorija upotrebe narkotika mogu da podstaknu očeve da izbegavaju socijalne službe. Očevi poznati policiji se plaše da ponovo imaju posla sa sudovima jer se boje da će im uključenost u sistem dečje zaštite stvoriti ili povećati probleme koje već imaju sa pravosuđem (Chiamulera, 2010, 7).

3. Nedostatak samopouzdanja u roditeljstvu.

Očevi možda nisu opušteni, nemaju samopouzdanja i misle da ne vladaju roditeljskim veštinama i moguće je da se plaše da neće biti dobri očevi svojoj deci (Scourfield, 2013, 13). Osećaj da nisu sposobni nastaje usled uvreženog mišljenja da su majke relevantni i kompetentni roditelji, čime se poništava važnost očeve uključenosti u život dece. Pored toga, muškarci možda smatraju da nisu sposobni da budu očevi zbog problematičnog (ili nikakvog) odnosa sa svojim očevima. Prema nedavnoj studiji (Blanchman, 2009), značajan broj očeva koji nisu uključeni u živote svoje dece dolazi iz rasturenih porodica u kojima su očevi bili nasilnici a oni ili žrtve ili svedoci nasilja.

Druge prepreke za pristupanje službama:

4. Siromaštvo/ slaba pismenost.

U slučaju očeva koji su napustili porodice, siromaštvo i kao posledica toga nemogućnost prevoza do centara socijalne zaštite predstavlja jednu od prepreka za pristupanje socijalnim službama  (Tehan and McDonald, 2010, 5-6; Martinez, 2013, 19). Istovremeno, usled nestabilne ekonomske situacije, ovi muškarci često menjaju poslove i mesta stanovanja, zbog čega često menjaju broj telefona i adresu. U takvim slučajevima socijalni radnici teško mogu da dođu do očeva. Ovi očevi stoga nisu u poziciji da pristupe službama dečje zaštite, pošto ne mogu da dođu do relevantnih informacija. Štaviše, neki očevi ni ne razumeju obaveštenja koja im službe ili sudovi šalju i čak i kada znaju da čitaju, često ne razumeju formalni pravnički stil pisma i zbog toga oklevaju da pristupe službama koje im se obraćaju (Chiamulera, 2010, 7).

5. Boravak u zatvoru.

Očevi su možda na služenju zatvorske kazne pa iz tog razloga ne mogu da pristupe službama za zaštitu dece i porodice (Chiamulera, 2010, 10). Međutim, boravak u zatvoru ne mora da znači da očevi ne žele da sarađuju sa socijalnim službama ili da ne mogu da budu dobri očevi svojoj deci (Martinez et al., 2013). Iz tog razloga, socijalni radnici su podstaknuti da uključe u svoj rad i očeve koji su u zatvoru, tako što će ih pozivati na sastanke, motivisati ih u razgovorima i u okviru obuke za roditeljstvo.

Reference:

Scourfield, J. et al. (2013). Improving the engagement of fathers in child protection. Caernarfon : NISCHR Welsh Government.

Martinez, K. et al. (2013). A Guide for Father Involvement in Systems of Care. Washington D.C.: U.S Department of Health and Human Services.

Tehan, B. and McDonald, M. (2010). Engaging fathers in child and family services – CAFCA Practice Sheet. Melbourne: Australian Institute of Family Studies.

Blanchman, L., Ed. (2009). Fostering father involvement. Berkeley: National AIA Resource Center.

Chiamulera, C., Ed. (2010). Engaging Nonresident Fathers in Child Welfare Cases. Washington D.C.: American Humane Association.

 

Dokument pripremila Ana Popović za Centar za zaštitu dece u Jugoistočnoj Evropi, 2016.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=UGdulLsMc8w

Childhub

Može Vam se svidjeti

yes
0
17
Za koga je ovaj kurs? Ovaj kurs je namijenjen iskusnom osoblju koje se bavi dječijom zaštitom i zbrinjavanjem djece,  a koje ima trenutnu odgovornost ili iskustvo u nadgledanju rada drugih članova osoblja (menadžeri) . Očekuje se da su…
0
49
Naša budućnost zavisi od mladih ljudi. I dok se suočavamo sa COVID-19, kako zamišljamo da bi trebalo da izgleda bolji svet za svako dete?
0
202
Akili Interactive's EndeavorRKS je prva video igrica koja se u SAD-u može legalno prodati i prepisati kao lek. Nakon što je prošlo sedam godina kliničkih ispitivanja tokom kojih se proučavalo preko 600 dece, kako bi se utvrdilo da li igrica zaista…
0
144
Uključite se u međunarodni dan dece, 20.novembar 20. novembar je Međunarodni dan dece, ovaj dan bi, pre svega, trebalo da bude namenjen deci, širom sveta, i posvećen borbi za dečja prava i ostvarivanju njihovih potencijala. Ovaj dan bi trebalo…
0
11
U sklopu programa Mentalnog zdravlja pokrenutog 2015. godine, Udruga Igra pokrenula je Youtube kanal Mentalno zdravlje. Svrha je tog kanala senzibilizacija javnosti i progovaranje o temama mentalnog zdravlja.  Ovo je prvi video uradak pod…
0
9
Zdravstvene usluge su preopterećene širom sveta zbog COVID-19. Ovako izgleda kako biti zdravstveni radnik u ratom razorenom Jemenu.
0
6
UNICEF, uz finansijsku podršku Odeljenja Evropske unije za humanitarnu pomoć i civilnu zaštitu (ECHO), u sedam centara u kojima su smešteni izbeglice i migranti podržava neformalno obrazovanje dece, a koje ima za cilj razvoj ključnih veština koje će…
0
7
U ovom videu, devojčica Hana koja je izbeglica u Italiji, Iako se odvojila od svojih prijatelja, objašnjava kako pronalazi načine da ostane u vezi sa njima tokom pandemije.
0
115
U ovom videu možete saznati više o nekim prikladnim načinima za otpočinjanje razgovora o rasizmu, sa detetom.
0
20
Preporučeni Principi/Načela za vođenje/usmjeravanje akcija u vezi sa djecom u pokretu i drugom djecom koja su pogođena migracijama. Namjera je da utiču na donosioce odluka i politika i druge aktere  odgovorne za provedbu mjera koje utiču na…
0
1639
Here’s a list of survival tips that can help you in an emergency. Natural disasters occur more and more often and we all want to know how to survive when those disasters happen. Some rules are universal for most natural disasters. Topics…
0
10
Konflikt u Ukrajini primorao je milione lјudi da napuste svoje domove – neki traže sigurnost u drugim delovima zemlјe, drugi u susednim zemlјama. Oko polovina raselјenih su deca. Mnogi su bez pratnje ili odvojeni od svojih porodica. Deca izbeglice…
0
14
Nick Sharratt je poznati ilustrator dečijih knjiga i ambasador za "Njihov svet". Sa crtanjem je počeo u detinjstvu i osećao je da crtanjem može izraziti svoja osećanja i može biti bilo ko. Na osnovu svojih ličnih iskustava on podržava decu…
0
74
Kati Morton, licencirani bračni i porodični terapeut  nudi nekoliko strategija suočavanja sa anksioznošću koja je povezana sa Korona virusom.
0
50
Novi talas migranata koji prelaze Balkan, u potrazi za sigurnošću u EU, donosi i nova svedočanstva o nasilju i zlostavljanju koje se naročito dešava ženama i deci. "Na granici između Turske i Bugarske, jedan bugarski policajac me je zgrabio za vrat…