Strip za pozitivno roditeljstvo širom sveta

Više istraživanja su potvrdila tvrdnju da fizičko kažnjavanje ima izuzetno negativne posledice na život deteta. Baltičke države su ostvarile značajan napredak u zaštiti prava deteta zabranjujući telesno kažnjavanje na zakonodavnom nivou u procesu roditeljstva i obrazovanja. 10 od 11 članica baltičkih država zabranilo je telesno kažnjavanje dece. Sada su ove zemlje spremne da podele svoje dobre prakse kako bi promovisale pozitivno roditeljstvo i izvan ovog regiona!

U okviru Programa "Nenasilno detinjstvo" (Non-Violent Childhood programe), šef Saveta Baltičkih zemalja odeljenja dece u riziku Turid Heibrg radio je sa timom istraživača i psihologa na izradi Stripova, prenoseći deci i odraslima bitne informacije o štetnim posledicama telesnog kažnjavanja. Glavni cilj ovog materijala je podizanje svesti o negativnim efektima telesnog kažnjavanja deteta, uključujući i vezu između telesnog kažnjavanja i agresije, depresije, lošeg odnosa između dece i roditelja, pa čak i efekata u smislu promena funkcija mozga. Strip je dostupan na sledećim jezicima: estonskom, finskom, nemačkom, islandskom, latvijskom, litvanskom i poljskom kao i na pet jezika UN-a,  na arapskom, engleskom, francuskom, ruskom i španskom. Kliknite na link ispod kako biste pronašli verzije na svim jezicima!

Strip se nadovezuje na stalne napore koji su usmereni ka zabrani telesnog kažnjavanja dece koje sprovodi Savet baltičkih država. Ovo uključuje i konferenciju na visokom nivou koja je održana na Malti u novembru prošle godine, kao i 6 izveštaja o smernicama o izgradnji društava u kome neće postojati telesno kažnjavanje.

Attachment Size
A non-violent childhood: Comic book2.73 MB 2.73 MB
Vrsti publikacije
Author
Turid Heiberg, Children at Risk Unit, Council of the Baltic Sea States
Willy-Tore Mørch,
Åsa Landberg
Elizabeth Jareg
Total pages
20
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
53
U ovoj publikaciji sažeta su znanja i iskustva mnogobrojnih aktera koji su zajedno sa UNICEF-om učestvovali u realizaciji trogodišnjeg projekta "Ka okončanju dečjih brakova u Republici Srbiji" (2018-2020) Globalno 650 miliona današnjih devojčica i…
no
0
59
U okviru ovih kartica naći ćete inspirativne priče mladih ljudi iz celog sveta koji utiču na život u svojim zajednicama. Uprkos svojoj mladosti, oni su posvećeni tome da učine svet boljim mestom. Ove priče se mogu koristiti kao resursi za…
yes
0
409
U veljači 2016, 960 djece iz 30 Moldavijskih lokalnih zajenica su sudjelovali u istraživanju pod nazivom "Dječji pogledi na rodne stereotipe", koji je imao za cilj identificirati rodne stereotipe koji postoje u društvu. Na temelju ovog istraživannja…
0
36
Dečji komesar za Englesku objavio je izveštaj koji ispituje uticaj Covid-19 krize na decu. Izveštaj otkriva da je manje od 25% dece pohađalo školu od marta, tokom izolacije. Hiljade dece nije imalo odgovarajuće uslove (nedostatak slobodnog prostora…
yes
0
637
Oko 450 tinejdžera iz cijele zemlje dali su doprinos, kao učesnici i stručnjaci, u „Analizi dječjih potreba za osjećajem sigurnosti i školovanjem bez nasilja“, koju je provela Terre des hommes Moldavija. Na Dan djeteta 1. juna, , na konferenciji pod…
0
Centar za prava deteta održao je, 30. novembra 2023. godine, u Beogardu, prvi  u nizu dijaloga o pravima deteta u 2023. godini: „Kako do škole bez nasilja: Naučene lekcije i mogući koraci“ u okviru projekta „Jačanje kapaciteta organizacija…
0
75
Ova publikacija je nastala u okviru projekta "Zaštita dece od nasilja u jugoistočnoj Evropi" koji je podržan od strane EU a implementirao ga je UNICEF. Ovaj priručnik pruža odlične alate i praktične savete namenjene roditeljima, ohrabrujući ih…
0
55
Cilj vodiča Djeca bez roditeljske skrbi pronađena u drugoj državi članici EU-a je povećati mogućnosti reakcije svih relevantnih strana u pogledu zaštite djece. Zaštita tih djevojčica i dječaka presudna je i predstavlja obvezu država članica EU-a…
yes
0
5186
U iscrpnom uzveštaju iz 2012, UNICEF u saradnji sa Savetom Evrope i vladom Norveške ističe važnost suzbijanja svih vrsta nasilja u obrazovnim sistemima. Nasilje u školama se manifestuje u raznim vidovima (fizičko, psihičko i seksualno), a počinioci…
0
36
Nasilje je vodeći uzrok smrti, onesposobljavanja i korištenja zdravstvene zaštite širom svijeta. Nasilje je složeni problem koji se jedino može razumijeti i smanjiti tako da mu se pristupi interdisciplinarno. Ovaj tečaj će obuhvatiti oblike nasilja…
0
29
U ovoj školskoj godini, učenici i učenice osam osnovnih škola u Srednjobosanskom kantonu/Kantonu Središnja Bosna okušaće se u fudbalskim utakmicama koje ne poznaju ograničenja. Uz tim Genesis Project-a, đaci i njihovi nastavnici fizičke kulture…
0
40
Postojeći zakonodavni okvir za zaštitu životne sredine u Srbiji, uključujući i skoro usvojenu regulativu u oblasti klimatskih promena, ne uvažava specifičnost dece kao naročito osetljive grupe, a njegova neefikasna implementacija ne obezbeđuje ni…
0
53
Ukrajina ima jednu od najviših stopa institucionalnog zbrinjavanja u Evropi, sa oko 100 000 djece koja žive u nekom obliku rezidencijalnih ustanova. Ovo stvara mnoge rizike i poteškoće za djecu koja su suočena sa ratom, uključujući zarobljenost u…
0
53
Stotinama dece u Grčkoj očajnički je potrebna porodična toplina i sigurnost. Neki od njih su izgubili svoje roditelje na putevima migracije u Evropu, i ostala su sama i ranjiva. Nevladina organizacija, METAdrasi, vodi program hraniteljstva za ovu…