Položaj i programi podrške i zaštite dece u pokretu u Republici Srbiji

Ova publikacija nastala je u sklopu projekta Reforma sistema socijalne zaštite po meri deteta koji je 2012. godine pokrenula međunarodna organizacija Save the Children u saradnji s nacionalnim organizacijama civilnog društva, NVO Atinom i Grupom 484, uz finansijsku podršku Evropske komisije, Fonda za otvoreno društvo u Srbiji i Save the Children Norway. Inicijativa za izvođenjem projekta motivisana je namerom da se u deci u pokretu u Republici Srbiji omogući ostvarivanje pristupa adekvatnim uslugama sistema socijalne zaštite zasnovanog na pravima deteta, a kao prvi korak u ostvarivanju ovog cilja označeno je utvrđivanje karakteristika dece u pokretu u Republici Srbiji, međunarodnih standarda u ovoj oblasti i procena adekvatnosti i adaptibilnosti postojećeg sistema zaštite na dinamičan fenomen transnacionalnih dimenzija. Analiza će dalje poslužiti kao polazna osnova za usavršavanje sistema zaštite i servisa po meri deteta, imajući u vidu specifičnosti i složenosti položaja dece u pokretu u Srbiji. Odrednica „deca u pokretu”, iako novijeg datuma, podrazumeva poznati fenomen dece koja migriraju, a koja su prilikom tih migracija izložena posebnim rizicima. To su “deca koja iz različitih razloga, dobrovoljno ili prisilno, u okviru zemlje ili između zemalja, sa ili bez roditelja ili staratelja migriraju, i koju pokret čini potencijalno izloženim rizicima od neadekvatne brige, ekonomske i seksualne eksploatacije, zlostavljanja, zanemarivanja i nasilja”. Definicija Save the Children imenuje i grupe dece u pokretu: izbeglice, interno raseljenu decu, tražioce azila, iregularne migrante, žrtve trgovine ljudima, decu uključenu u život i/ili rad na ulici, povratnike iz procesa readmisije. Iako su deca iz svih grupa dece u pokretu izložena različitim rizicima i ranjiva, nisu na isti način tretirana u sistemu zaštite u Srbiji, niti su kao posebna grupa prepoznata od strane praktičara, stručnjaka i donosilaca odluka. Upravo su nedostatak znanja i dokumentovanih iskustava o ovoj grupi dece i neusaglašenost praksi koje se na njih odnose bili povod za istraživanje koje predstavlja prvi pokušaj operacionalizacije odrednice “deca u pokretu” i kontekstualizacije ovog fenomena u Srbiji.

Attachment Size
Children on the Move in Serbia (2012) (EN)2.06 MB 2.06 MB
Deca u Pokretu2.32 MB 2.32 MB

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
37
Publikacija je nastala u okviru projekta: Deca i mediji – Sprečimo zloupotrebu dece u medijske i političke svrhe. „Na moguće pitanje čemu ponovo otvaramo temu Deca i mediji odgovaramo da ona stalno mora biti inovirana shodno novim okolnostima i…
0
53
U novoj Strategiji za prevenciju i zaštitu dece od nasilja, učestvovala su i deca koja su imala prilike da kažu šta misle o nasilju nad decom. Nakon dve godine od isteka prethodne Strategije za prevenciju i zaštitu dece od nasilja, u 2017. godini u…
0
25
Osnovni cilj istraživanja "Znanje, stavovi i prakse u vezi sa imunizacijom dece u Srbiji" jeste da obezbedi dobru polaznu osnovu za kampanju javnog zagovaranja i društvenu mobilizaciju radi podrške imunizaciji. U dokumentu možete pronaći stavove i…
yes
0
246
Pojačane ranjivosti povezane su s povećanim kretanjem djece i porodica širom Europe, a postoje i mnogi složeni izazovi za profesionalce i nevladine organizacije u pružanju podrške ovim porodicama iz različitih kulturoloških sredina, s…
yes
0
749
Program osnaživanja i promocije razvoja kompetencija roditelja djece do 12 godina, u situacijama vezanim za migracije i izbjeglice Čak i u povoljnim okolnostima, roditeljstvo zahtijeva stalno angažovanje, razmatranje, učenje i prilagođavanje.…
0
211
Procjenjuje se da je 34 miliona djece i mladih prisilno raseljeno, a još toliko ih je u pokretu u potrazi za ekonomskim i obrazovnim mogućnostima. Digitalna povezanost, digitalni podaci i nove tehnologije mijenjaju načine na koje se raseljene osobe…
0
208
Ovi izveštaji izrađeni su kao studije slučaja koje su prezentovane na forumu organizovanom od strane Child Protection Hub za jugoistočnu Evropu, na temu "Decentralizacija socijalnih usluga: metode, posledice, naučene lekcije”, koji je održan od 10.…
no
0
29
Porodica za svako dijete dobila je sredstva od Comic Reliefa za provođenje trogodišnjeg projekta (2020.-2023.), koji se fokusira na integraciju i reintegraciju djece na potezu između Bliskog Istoka i Evrope, s fokusom na Libanon, Grčku i Njemačku.…
0
14
Put zapadnog Balkana je od 2015. godine jedna od najčešće korišćenih ruta za izbeglice i migrante iz zemalja Bliskog Istoka i Severne Afrike koji pokušavaju da dostignu bezbednost u Evropi. Poslednjih pet godina, organizacija Save the Children,…
yes
0
1555
Migracije mogu biti duboko traumatična iskustva. Pojedinci putuju hiljadama kilometara u opasnim i nezdravim uslovima, uz ograničen pristup hrani, skloništu ili medicinskoj nezi. Povećanje ranjivosti kao rezultat migracije može ugroziti decu i…
no
0
43
Do 50.000 djece izbjeglica i migranata su u zemljama duž Balkanske rute, jedne od glavnih ulaznih tura u Evropu. Za njih, pristup kvalitetnom obrazovanju je često stvar izazova, ali izuzezno značajno i mora biti osigurano.  Kroz obrazovanje,…
yes
0
816
The Child Protection Hub i Missing Children Evropa žele vas pozvati na webinar 6. maja 2021. između 14.30 - 16.00 CEST, kako biste otkrili i detaljno razgovarali o aplikaciji Miniila. Pozadina Svake godine, u Evropi nestane hiljade maloljetnika…