"Vreme ispred ekrana" se odnosi na količinu vremena provedenog na svim elektronskim uređajima.

Zabrinutost zbog vremena provedenog ispred ekrana prisutna je već neko vreme, jer su studije pokazale da previše vremena provedenog ispred ekrana može predstavljati rizik po mentalno zdravlje deteta.

Koliko je previše vremena ispred ekrana?

Prema Američkoj pedijatrijskoj akademiji (APP), deca provode u proseku sedam sati dnevno koristeći razne uređaje. Preporuke APP -a u vezi sa odgovarajućim vremenom upotrebe za decu su:

Uzrast 2 i mlađi: Bez ekrana za decu mlađu od dve godine;

Uzrasti 2–5: Ne više od sat vremena dnevno;

Uzrast 6+: Upravljajte vremenom koje deca provedu ispred ekrana na osnovu onoga što smatrate da je prikladno, bez negativnog uticaja na njihovu fizičku aktivnost ili san.

Kakvi su efekti previše vremena provedenog pred ekranom na decu?

Stručnjaci su otkrili da više od jednog sata ispred ekrana dnevno, negativno utiče na psihološko zdravlje dece. Deca koja imaju problema sa isključivanjem elektronskih uređaja više se bore sa svojim mentalnim zdravljem nego deca koja imaju ograničeno vreme ispred ekrana. Deca koja koriste ekrane duže od sat vremena dnevno imala su veću verovatnoću da razviju anksioznost/depresiju, pokazuju lošu emocionalnu regulaciju i nemogućnost da dovrše zadatke.

Međutim, vreme pred ekranom može imati pozitivne strane. Službeni časopis APP-a navodi da video ćaskanje sa decom mlađom od 2 godine može pomoći u stvaranju društvene veze sa rođacima koji žive u inostranstvu. Obrazovne aplikacije, veb stranice i igre, takođe mogu pomoći deci da poboljšaju svoje društvene veštine, pismenost i kognitivne sposobnosti.

Kako možete da smanjite vreme provedeno detetu ispred ekrana?

  • Budite primer: ako želite da ograničite vreme provedeno ispred ekrana vašem detetu, ograničite sopstvenu upotrebu elektronike.
  • Napravite plan: Organizacije poput AAP -a nude resurse za izradu i upravljanje medijskim planom vaše porodice.
  • Iskoristite vreme ispred ekrana kao nagradu: Ako vaše dete završi knjigu ili se igra napolju sat vremena, ponudite mu vreme ispred ekrana kao nagradu za to.
  • Podesite "policijski čas": Odaberite doba dana kada su određeni uređaji i internet, zabranjeni.
Majka sa dvoje dece i kompjuterom
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Accessibility options

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
53
Udruženje građana “Atina” izlazi u javnost sa najnovijim istraživanjem pod nazivom “Ispred ekrana” o rodno zasnovanom nasilju u digitalnom prostoru. U ovom istraživanju koje je Udruženja građana „Atina“ sprovelo u prvoj polovini 2022. godine…
0
64
"Prijatelji dece Srbije su predstavili rezultate istraživanja „Deca, slobodno vreme i kultura u doba KOVID-19“ u kome su deca ocenila kuturnu ponudu za decu u doba COVID-19 i vanrednih okolnosti. Prijatelji dece Srbije, kao organizacija koja se…
0
12
Novo istraživanje koje je sprovelo Vreme za promenu, a koje su vodile organizacije, uključujući i organizaciju Mind and Rethink Mental Illness, otkrilo je da je gotovo polovina tinejdžera školskog uzrasta (od 11 do 18 godina) "zabrinuta zbog…
0
223
Brošura je namenjena roditeljima i odraslima kojima je važan kvalitetan razvoj dece predškolskog uzrasta. U njoj je prikazan život u vrtiću, način organizacije i značaj vrtića. Opisane su igre i aktivnosti koje se koriste u radu sa decom, a može ih…
0
30
U okviru kampanje UNICEF-a pod nazivom "Krajnje je vreme", Ambasador dobre volje, Dejvid Bekam - poslao je specijalnu poruku svim roditeljima širom sveta.
0
42
Mreža organizacija za decu Srbije želi da sazna kako pandemija korona virusa utiče na decu. Vaši odgovori će nam pomoći da saznamo šta je po vašem mišljenju deci u ovom trenutku najpotrebnije, kako se osećate i šta vas najviše brine. Upitnik je…
0
34
Stručnjaci iz sustava socijalne skrbi prosvjedovali su ispred resornog ministarstva gdje su poručili kako rade pod stresom te da nemaju nikakvu sigurnost. Preko društvenih mreža dogovorili su se da na posao dođu u crnini te da se svi…
no
0
102
Svakodnevne aktivnosti u predškolskoj ustanovi doprinose rastu mozga djece u kritičnom periodu njihovog razvoja – ranom dobu. Ljudski mozak se neprestano mijenja i svako novo iskustvo i interakcija doprinosi njegovom unapređenju. Iako se rast mozga…
yes
0
181
Poznato je da je odnos baziran na povjerenju između djeteta i pomagača osnova da bi se dijete razvijalo. Ipak, pitanje je kako zadobiti povjerenje djeteta koje vjeruje da su drugi ljudi opasni, da će ga (ponovo) iznevjeriti, povrijediti i koje svaku…
0
23
U okviru kampanje SOLIDARNO i ZAJEDNO protiv Kovida 19 i trgovine ljudima, organizacija Astra je objavila elektronske verzije bukleta za decu i odrasle. Ovaj priručnik je namenjen deci.
0
37
Publikacija je nastala u okviru projekta: Deca i mediji – Sprečimo zloupotrebu dece u medijske i političke svrhe. „Na moguće pitanje čemu ponovo otvaramo temu Deca i mediji odgovaramo da ona stalno mora biti inovirana shodno novim okolnostima i…
0
142
Ova publikacija nastala je u sklopu projekta Reforma sistema socijalne zaštite po meri deteta koji je 2012. godine pokrenula međunarodna organizacija Save the Children u saradnji s nacionalnim organizacijama civilnog društva, NVO Atinom i Grupom 484…
0
2624
"I akcija! 18 primjera zagovaranja koje vode djeca" priručnik je sa vrlo zanimljivim aktivnostima zagovaranja koje je pokrenuo i organizovao CAC - Savjetodavni komitet za djecu (Children Advisory Committee) 2019. godine u okviru…
0
265
Često pretpostavljamo da se razvoj detinjstva jednostavno zasniva na strukturi mozga, ali u stvarnosti su geni, iskustva, starost i okruženje jednako važni. Fiziološki sistemi u vezi sa funkcijom srca i pluća, varenjem, proizvodnjom energije,…
0
49
Ovaj izveštaj, Zaboravljena deca Srbije, se zasniva na nalazima prikupljenim tokom 2019. godine i informacijama koje su DRI i MDRI-S prikupile do vremena njegovog objavljivanja i odnosi se prevashodno na položaj dece, ukazujući na kršenja ljudskih…