Nova studija koju je vodio dr. Bret Laursen sa Univerziteta Atlantik, Florida, ispituje samopoštovanje adolescenata i ulogu koju roditelji, posebno majke i prijatelji, igraju u njegovom oblikovanju.

Opis studije

  • Studija je zasnovana na izveštajima četiri tima istraživača koji su proučavali više od 2.000 adolescenata (uzrasta od 10 do 14 godina) iz Kanade i Sjedinjenih Država.
  • Studija je imala za cilj da testira dve tvrdnje: da bliski odnosi sa prijateljima i roditeljima podižu samopoštovanje adolescenata i da prijatelji mogu pomoći adolescentima da nadoknade ili prevaziđu loše odnose sa roditeljima.
  • Većina dokaza odnosi se na odnos deteta sa majkom, a manje se zna o očevima, da li su njihovi doprinosi zamenljivi ili dopunjuju odnose sa majkama, i da li podrška prijatelja nadoknađuje nekvalitetne odnose oca i deteta.

Ključni nalazi

  • Podrška majki i prijatelja je jedinstveno povezana sa istovremenim opštim samopoštovanjem, što implicira da mladi koji nemaju podršku nijednog od roditelja, niti prijatelja, imaju niže samopoštovanje od onih koji imaju podršku jednog ili oba.
  • Pozitivni odnosi sa prijateljima ne nadoknađuju nisko samopoštovanje uzrokovano nekvalitetnim odnosima sa roditeljima.
  • Poreklo samopoštovanja adolescenata je složeno, a bliski odnosi samo malo doprinose samopouzdanju adolescenata. Laursen kaže: „Ne samo da nismo uspeli da pronađemo dokaze da su prijatelji značajniji od odsustva podržavajućih roditelja, već smo takođe otkrili da su ovi odnosi u slaboj korelaciji sa samopoštovanjem, što dovodi u sumnju jake uzročne tvrdnje da bliski odnosi sa porodicom i prijatelji izazivaju promene u samopoštovanju adolescenata."

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
83
Projekat „Hraniteljstvo i dobrobit adolescenata: Istraživanje za unapređenje politika i praksi” usmeren je ka sticanju znanja o dobrobiti, od   nosno dobrostanju adolescenata na porodičnom smeštaju. Projekat je deo šire inicijative koju u…
yes
0
181
Poznato je da je odnos baziran na povjerenju između djeteta i pomagača osnova da bi se dijete razvijalo. Ipak, pitanje je kako zadobiti povjerenje djeteta koje vjeruje da su drugi ljudi opasni, da će ga (ponovo) iznevjeriti, povrijediti i koje svaku…
0
333
Situaciona analiza (SitAn) predstavlja analitički narativni izveštaj o pravima i dobrobiti dece u Srbiji. Analiza, koja je zasnovana na pravima, sagledava napredak, izazove i prilike za ostvarivanje prava i dobrobiti dece, kao i obrasce uskraćenosti…
0
59
U Srbiji, jedna od deset škola koja učestvuje u projektu REVIS - odgovor na vršnjačko nasilje među decom u školama i susednim okruženjima je i Prva obrenovačka osnovna škola. Koliko deci koja su uključena u projekat znače aktivnosti i radionice na…
0
45
Ove godine, Dečija nedelja obeležava značajan jubilej, 30 godina Konvencije Ujedinjenih nacija (UN) o pravima deteta, najznačajnijeg međunarodnog dokumenta u oblasti ljudskih prava koji se tiče deteta, kao i najšire prihvaćenog pravnog instrumenta…
0
51
"U Analizi stanja prava djece i adolescenata u Crnoj Gori, čiju je izradu naručio Fond Ujedinjenih nacija za djecu (UNICEF), dat je pregled napretka ostvarenog u oblasti prava djece i adolescenata u Crnoj Gori u periodu od 2014. godine. U skladu s…
no
1
244
Povodom Svjetskog dana prevencije samoubojstva, koji se svake godine obilježava 10. rujna, Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba izdala je Priručnik za stručnjake i roditelje Suicidalnost u djece i adolescenata uz glavnu poruku…
yes
0
103
O webinaru: Svaki Barnhaus i slične organizacije uvelike brinu o stvaranju pozitivnog iskustva za djecu koja posjećuju njihovu ustanovu. Da bi traumatska priča postala pouzdan dokaz, svaki detalj je važan. Čak i dlakavi detalji. Djeca su prirodno…
0
16
Nakon što je ovo pitanje prvi put privuklo veliku pažnju javnosti 2001. godine, italijanska crkva nije bila u stanju da pruži potpunu transparentnost u odnosu na slučajeve seksualnog zlostavljanja dece u crkvi. Komitet za prava deteta je…
0
46
Kada razmišljamo o dečjoj participaciji, mislimo na decu koja svoj život, učenje i budućnost oblikuju na aktivni način. Oni imaju svoje interese, mišljenje i sposobnost donošenja odluka i pravo da budu saslušani. U smislu zakona, ovo njihovo pravo…
0
20
Tokom pandemije Covid-19, 4 od 10 službi za mentalno zdravlje dece i adolescenata (CAMHS) nije pružalo podršku mladima putem interneta.   Istraživanje koje je sprovelo 135 grupa za kliničko naručivanje NHS, otkrilo je da 64% CAMHS sada deci i…