Povodom Svjetskog dana prevencije samoubojstva, koji se svake godine obilježava 10. rujna, Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba izdala je Priručnik za stručnjake i roditelje Suicidalnost u djece i adolescenata uz glavnu poruku SAMOUBOJSTVO SE MOŽE SPRIJEČITI uz stručnu pomoć. Više djece i mladih u dobi do 25 godina umire od suicida nego od bilo koje bolesti, upozorava Svjetska zdravstvena organizacija. Autorice priručnika su doc. prim. dr. sc. Vlatka Boričević Maršanić, specijalist psihijatar, subspecijalistica dječje i adolescentne psihijatrije, ravnateljica Poliklinike prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, psihologinja i psihoterapeutkinja te psihologinja Tea Brezinšćak.

Svjetski dan prevencije suicida obilježava se od 2003. godine na inicijativu Međunarodnog udruženja za prevenciju samoubojstava (IASP), a u njegovom obilježavanju sudjeluju i Svjetska federacija za mentalno zdravlje (WFMH) te Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

Potaknuti povećanim potrebama za dostupnošću podrške mentalnom zdravlju djece i mladih, naročito u ovom pandemijskom razdoblju, stručnjakinje Poliklinike izradile su priručnik kojim žele educirati stručnjake koji rade s djecom i roditelje o temi suicidalnosti među djecom i mladima te na taj način omogućiti pravovremeno prepoznavanje i osiguravanje podrške mladima koji se s njom suočavaju.

Priručnik Suicidalnost u djece i adolescenata (PDF) nastoji odgovoriti na česta pitanja roditelja, nastavnika i drugih osoba koje skrbe o djeci i mladima, te ujedno predstavlja vrijedan resurs za širok raspon stručnjaka koji se s njima susreću u svom radu.

Neka od pitanja na koja ovaj priručnik na 28 stranica nastoji pružiti odgovor su:

– Što podrazumijeva suicidalnost?

– Koji čimbenici povećavaju, a koji smanjuju rizik?

– Kako prepoznati znakove koji govore da je mlada osoba u riziku?

– Kako razgovarati s mladom osobom o suicidalnosti?

– Kakva podrška može biti potrebna mladoj osobi koja iskazuje suicidalnost?

– Što kada liječnik predloži hospitalizaciju ili lijekove?

– Koja je uloga okoline u pružanju podrške mladoj osobi u riziku?

 

Attachment Size
Besplatni priručnik za stručnjake i roditelje1.17 MB 1.17 MB

Komentari

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
51
"U Analizi stanja prava djece i adolescenata u Crnoj Gori, čiju je izradu naručio Fond Ujedinjenih nacija za djecu (UNICEF), dat je pregled napretka ostvarenog u oblasti prava djece i adolescenata u Crnoj Gori u periodu od 2014. godine. U skladu s…
0
1260
Priručnik je nastao u okviru projekta „RODITELJI ZA RODITELJE – roditelji djece s posebnim potrebama, podrška drugim roditeljima djece s posebnim potrebama“ financiranog od strane Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti,…
yes
0
416
Pozadina: Terre des hommes je počeo da odgovara na priliv izbjeglica u Moldaviju, Rumuniju i Mađarsku, fokusirajući se na identifikaciju maloljetnika bez pratnje, pružanje informacija i savjeta, uspostavljanje prostora prilagođenih djeci i porodici…
no
0
1786
Kao dio velike grupe dostupnih resursa, također možete pronaći vodiče i primjere Pisama za kasniji život koji pokrivaju različite teme poput Uloge i svrhe Pisma za kasniji život i Sadržaja Pisma za kasniji život. Ovdje možete pogledati ili preuzeti…
no
0
1149
Everyone's invited je pokret posvećen iskorjenjivanju kulture silovanja, pružajući prostor za preživjele da dijele svoje priče anonimno na jednom mjestu . Na Everyone’s Invited  možete pronaći svjedočenja žrtava silovanja, informacije o tome…
0
10
This publication has been produced in the framework of the project "Ending Violence Against Women in the Western Balkans and Turkey: Implementing Norms, Changing Minds” implemented by UN Women and UNDP Country Office Montenegro, with the financial…
0
83
Projekat „Hraniteljstvo i dobrobit adolescenata: Istraživanje za unapređenje politika i praksi” usmeren je ka sticanju znanja o dobrobiti, od   nosno dobrostanju adolescenata na porodičnom smeštaju. Projekat je deo šire inicijative koju u…
0
56
Ravnateljica Poliklinike prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander održala je proteklog petka, 13. rujna 2019. u Sarajevu predavanje “Zanemarivanje djece: Razvojne i praktične implikacije za stručnjake”. Predavanje je u suradnji sa Poliklinikom…
no
0
122
Autizam ili poremećaj iz autističnog spektra (ASD) odnosi se na širok raspon stanja koja karakteriziraju izazovi sa socijalnim vještinama, ponavljajućim ponašanjima, govorom i neverbalnom komunikacijom. Autizam nije stanje mentalnog zdravlja, ali…
0
12
Na temelju iskustava stečenih tijekom trajanja migrantsko-izbjegličke krize u Hrvatskoj, Roda je napravila priručnik koji nadležnim institucijama i organizacijama koje su uključene u pružanje pomoći u kriznim situacijama nudi operativne smjernice. U…
0
590
Nacionalna mreža za decu Bugarske  (NNC) je objavila članak o diskusiji o efektu pandemije na mentalno stanje roditelja i dece. U ovom tekstu, NNC naglašava da, uprkos teškim uslovima stvorenim krizom COVID-19, koji uključuju onlajn učenje za…
0
333
Situaciona analiza (SitAn) predstavlja analitički narativni izveštaj o pravima i dobrobiti dece u Srbiji. Analiza, koja je zasnovana na pravima, sagledava napredak, izazove i prilike za ostvarivanje prava i dobrobiti dece, kao i obrasce uskraćenosti…
yes
0
148
Organiziramo webinar kako bismo prikazali rezultate rada koje je provelo Vijeće baltičkih zemalja u suradnji s Međunarodnim centrom za razvoj migracijske politike (ICMPD) kao dio TRAM projekta (Trgovanje ljudima migracijskim rutama prema Europi…
0
1121
Ponašanje dece u različitim društvenim okruženjima oblikovano je društvenim i rodnim normama i očekivanjima. Roditelji, posebno u ranim godinama razvoja, igraju važnu ulogu u uticaju na ponašanje i ličnost svoje dece. Tokom ovog procesa razvoja,…