Ponašanje dece u različitim društvenim okruženjima oblikovano je društvenim i rodnim normama i očekivanjima. Roditelji, posebno u ranim godinama razvoja, igraju važnu ulogu u uticaju na ponašanje i ličnost svoje dece. Tokom ovog procesa razvoja, glavna briga roditelja je kako sprečiti svoju decu da vrše nasilje i budu žrtve nasilja u različitim okruženjima.

"Odgovor na vršnjačko nasilju u školama i vanškolskim okruženjima (REVIS) je projekat koji koordiniše Terre des Hommes-Mađarska. Projekat okuplja pet organizacija za zaštitu dece iz jugoistočne Evrope koje imaju iskustva u radu na prevenciji nasilja nad decom, osnaživanju stručnjaka za brigu o deci i pomaganju deci da postanu deo rešenja i učestvuju u prevenciji štetnih praksi.

Projekat se posebno fokusira na prevenciju vršnjačkog nasilja među decom modifikovanjem rodnih i društvenih normi i ponašanja.

U okviru REVIS projekta razvijen je vodič za roditelje koji će im pomoći u prevenciji i reagovanju na vršnjačko nasilje među decom. Uglavnom se fokusira na rešavanje onih rodnih i društvenih normi u društvu koje mogu dovesti do nasilja među decom. Vodič će tako pomoći roditeljima da identifikuju norme i ponašanja kod kuće koja mogu dovesti do nasilnog ponašanja dece u školi i obrnuto. To će im pomoći da identifikuju slučajeve vršnjačkog nasilja i kako da se nose sa njima. To će pomoći roditeljima da postanu uzori svojoj deci. Tabela u nastavku pomaže u razumevanju šta je vodič i koliko je koristan za roditelje:

 

                                                                                eu flag

REVIS projekat je finansiran iz programa EU “Rights, Equality and Citizenship” (2014–2020)

Childhub

Može Vam se svidjeti

yes
0
1352
Vebinar će obuhvatiti upoznavanje sa glavnim temama iz Vodiča za roditelje, razvijenim u okviru REVIS – projekta „Odgovor na vršnjačko nasilje među decom u školama i susednim okruženjima“, sa ciljem da podrži roditelje u prevenciji i reagovanju na…
0
105
Jedna od 10 škola koje u Srbiji učestvuju u realizaciji projekat REVIS "Odgovor na vršnjačko nasilje među decom u školama i susednim okruženjima" je i srednja Grafičko-medijska škola. U Grafičko-medijskoj školi se obrazuju učenici za širok spektar…
yes
0
835
„Samopouzdanija sam, mogu otvorenije razgovarati s ljudima oko sebe i vidjela sam kako su se moji kolege uključili, škola više ne izgleda kao zatvor, to je mjesto gdje možemo ići i osjećati se sigurno baš kao i u obitelji i znamo da nas nitko ne…
0
48
U sklopu projekta REVIS održane su 3 fokus grupe s facilitatorima i učenicima uključenima u projekt. Sudionici su razgovarali o nasilju kojeg vide oko sebe, izvorima nasilja, mogućnostima promjene nasilnog ponašanja te utjecaju projekta REVIS na te…
0
78
Pogledajte reportažu Al Jazeere Balkans na temu kako se boriti protiv online vršnjačkog nasilja, autorice Jasmine Kos, u kojoj se navodi kako su u 2015. godini maloljetnici u Hrvatskoj počinili su više od 2.500 kaznenih djela, poput nanošenja…
0
102
Vodič za programe vršnjačkog mentorstva “Vršnjačka podrška je najbolja podrška” nastao je u okviru projekta “Peer mentors in action: Social inclusion through peer mentoring“, podržanog kroz Erazmus+ program Evropske unije. Sam vodič namenjen je…
0
170
Pozivamo Vas na webinar pod nazivom „Kad učenici stvaraju rješenja - kampanje protiv vršnjačkog nasilja“ koji će se održati 28. veljače u 16 sati. Ovaj webinar dio je projekta REVIS – Odgovaranje na vršnjačko nasilje u školskom i izvanškolskom…
0
91
Radionica ženske solidarnosti PSIHOLOŠKA I PRAVNA PODRŠKA ŽENAMA  U BORBI PROTIV NASILJA 01.07.2021, 12:00 – 14:30, Zoom platforma Svjedokinje smo velikog broja žena i djevojaka koje su odlučile javno progovoriti o nasilju koje su…
0
„Želim ti ispričati svoje probleme jer će to možda nekome pomoći“ Trinaestogodišnji Jan, hrabro je i otvoreno za javnost progovorio o vršnjačkom nasilju. Školu pohađa po individualiziranom programu i ima dijagnozu ADHD-a, a s vršnjačkim nasiljem…
0
46
Kada razmišljamo o dečjoj participaciji, mislimo na decu koja svoj život, učenje i budućnost oblikuju na aktivni način. Oni imaju svoje interese, mišljenje i sposobnost donošenja odluka i pravo da budu saslušani. U smislu zakona, ovo njihovo pravo…
no
0
1260
Da li Vaše dijete ima problema u ponašanju u školi? Koristite ovaj vodič korak po korak – od uspostavljanja sesije razmišljanja sa školom do praćenja napretka i rješavanja zastoja – za rješavanje i ispravljanje ponašanja koja ometaju obrazovanje…
0
86
U današnje vrijeme mnogim ljudima je teško steći prijatelje i stvoriti čvrste veze. Ova tužna činjenica vrijedi ne samo za odrasle već i za mlade ljude. Neki od glavnih faktora koji utječu na prijateljstvo su osobni karakter osobe, ambicioznost…
no
0
3061
16 Dana Aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja  je kampanja koja nastoji da stavi tačku na rodno zasnovano nasilje podržavajući globalne i lokalne napore. Ovo je 10 načina kako muškarci i dečaci mogu da se uključe u okončanje rodno…
0
34
Trening “Borba protiv homofobije i vršnjačkog zlostavljanja među mladima”, koji organizuje Gej lezbejski info centar iz Srbije, biće održan u Novom Sadu u Srbiji od 6. do 15. aprila 2018. godine. Mlade LGBT osobe su žrtve homofobije, nasilja i…
yes
0
2376
Dokument „Škola bez nasilja. Preporuke za prevenciju, identifikaciju i intervencije u slučajevima vršnjačkog nasilja u obrazovnim institucijama", razvijen je u okviru projekta "Zajednički napori za zaustavljanje vršnjačkog nasilja u Moldaviji", koji…