Start and finish time of webinar
10:00 - 11:00

Hrabri telefon iz Hrvatske organizira 2 webinara za stručnjake iz područja socijalne skrbi na hrvatskom jeziku. Webinari se provode u sklopu projekta „Nakon traume – osnaživanje zajednice“ koji je usmjeren na podršku udomiteljskim obiteljima, s naglaskom na skrb temeljenu na znanjima o traumi.

Mnoga su djeca bez odgovarajuće roditeljske skrbi doživjela neki oblik traumatskih iskustva te se smještaju kod udomitelja koji se kroz osnovnu edukaciju za udomiteljstvo samo površno dotiču tema psiholoških aspekata traume i nailaze na razne teškoće tijekom skrbi za traumatiziranu djecu.

Na prvom webinaru u utorak 4.10.2022. od 10 do 11h, upoznat ćemo zainteresirane stručnjake s projektom, razvijenim programom pomoći za udomitelje te dostupnim mogućnostima za njegovu provedbu.

Predstavit ćemo nastale publikacije i iskustva provedbe ciklusa pilot radionica s udomiteljima i djecom i mladima bez odgovarajuće roditeljske skrbi.

  • Priručnik Briga o traumatiziranoj djeci: radionice za udomitelje - stručnjacima omogućava bolje razumijevanje učinaka traumatskih iskustava na djecu i mlade, kao i osnaživanje i educiranje udomitelja o skrbi temeljenoj na znanjima o traumi. Sastoji se od 8 modula koji prate 8 susreta s grupom udomitelja.
  • Hrabri putokaz: priručnik za provedbu radionica za osnaživanje djece i mladih - namijenjen je stručnjacima mentalnog zdravlja i stručnjacima iz područja socijalne skrbi, a sadrži okvirni plan provedbe radionica i prijedloge grupnih aktivnosti za djecu i  mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Kroz 8 radionica, prolaze se teme važne za jačanja socijalizacijskih i integracijskih vještina, samopouzdanja i samopoimanja djece. 
  • Hrabri putokaz: radna bilježnica za provedbu radionica za osnaživanje djece i mladih - namijenjena djeci i mladima bez odgovarajuće roditeljske skrbi, prati 8 radionica za njihovo osnaživanje, a sastoji se od radnih listova i psihoedukacije.

 

Predavačice na prvom webinaru su Ljiljana Malčić, socijalna radnica i psihoterapeutkinja iz Obiteljskog centra Bjelovar i Mateja Kušić, psihologinja i voditeljica projekta Nakon traume – osnaživanje zajednice.

---------------------------------

Dodana vrijednost ovog projekta jest upoznavanje stručnjaka s metodom Obiteljske grupne konferencije. Ovu metodu će nam predstaviti doktorandica Gordana Horvat, socijalna radnica i asistentica na Pravnom fakultetu u Osijeku, na Studiju socijalnog rada, na drugom webinaru u utorak 11. listopada od 10 d0 11h.

Obiteljska grupna konferencija je model podrške obitelji koji osnažuje obitelj i/ili njezinog ranjivog člana, potiče zdravo funkcioniranje obitelji, popravlja obiteljske odnose, uspostavlja novi partnerski odnos institucije, građana i civilnog društva.

Okuplja važne članove zajednice korisnika (uža i šira obitelj, susjedi, prijatelji, kumovi i sl.) s ciljem kreiranja zajedničkog plana za rješavanje određenog problema s kojim se korisnik i/ili njegova obitelj suočava. Kroz zajednički plan podrške, odgovornost se vraća zajednici koja koristi vlastite dostupne resurse, dok nadležni CZSS taj plan verificira i prati njegovu realizaciju.

Obiteljske grupne konferencije u svijetu se koriste za širok spektar problematika, a u kontekstu izdvajanja djece iz obitelji i udomiteljstva, prepoznate su kao metoda prevencije izdvajanja, osobito kada se radi o jednoroditeljskim obiteljima kojima je potrebna dodatna podrška okoline ili za uspostavljanje suradnje između primarne i udomiteljske obitelji,  te u slučajevima kada se radi o djeci s teškoćama ili roditeljima s invaliditetom.

Predavačica će također predstaviti svoje doktorsko istraživanje na ovu temu pri Fakultetu za socijalni rad u Ljubljani. Tema doktorata je „Uloga obiteljske grupne konferencije u udomiteljstvu djece iz perspektive socijalnog rada“.

Na ove besplatne webinare, pozivamo sve zainteresirane stručnjake iz Hrvatske i regije.

Webinari će se održati putem Zoom platforme, a za uključivanje je potrebna prethodna prijava putem linka: https://forms.gle/iLoo8vcLLRMxgbXU8 te u prijavi naznačite hoćete li prisustvovati na jednom ili na oba webinara. Webinari su prijavljeni Hrvatskoj psihološkoj komori i Hrvatskoj komori socijalnih radnika.

Organizacija webinara financirana je u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. - 2020. iz Europskog socijalnog fonda.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.

Sadržaj objave isključiva je odgovornost udruge Hrabri telefon.

 

naslov i vrijeme webinara
Organiser
Level of learning

Childhub

Može Vam se svidjeti

no
0
26
Djeca često crtaju autoportrete koji ne liče na njih, zbog internalizacije normi (jer moram biti mršav/a, imati ravnu kosu itd.). Šta nastavnici mogu učiniti da pomognu svojim učenicima, privuku sebe i druge, na autentičniji način? Doman nudi…
0
119
Ovaj je priručnik razvijan u Sjedinjenim Američkim Državama te je namijenjen članovima uže obitelji djece žrtvi obiteljskog nasilja, a koji sada nastavljaju brinuti o njima. Svrha je priručnika pomoć u razvijanju sposobnosti komunikacije s djetetom…
0
60
Djeca su ovisna o svojoj neposrednoj okolini, pogotovo o odraslima koji o njima brinu.U stresnim situacijama poput migracija, upravo su djeca višeslojno traumatizirana. Kako im možemo pomoći? Problemi nasilja nad djecom i odraslima, problemi mladih…
0
22
Stručnjaci s Aberystwyth University smatraju da bi priče preživjelih žrtava holokausta, koje su u to vrijeme bila djeca, mogla pomoći današnjoj djeci da izbjegnu konflikte. Ovi stručnjaci proučavaju kako trauma iz prošlosti utječe na život žrtava u…
0
7
Hrabri telefon je prilagodio video (organizacija NSPCC) za djecu u Hrvatskoj da dobiju informacije što mogu očekivati kada nazovu savjetodavnu liniju za djecu (116 111) da podijele neki problem kojeg imaju.  U nastavku dijelimo…
yes
0
246
Pojačane ranjivosti povezane su s povećanim kretanjem djece i porodica širom Europe, a postoje i mnogi složeni izazovi za profesionalce i nevladine organizacije u pružanju podrške ovim porodicama iz različitih kulturoloških sredina, s…
0
59
Danas se zna da djeca doživljavaju gubitak na način različit od onog na koji to doživljavaju odrasli. Naime djeca su ovisnija o svojoj neposrednoj okolini, pogotovo o odraslima koji o njima brinu zbog čega je za njih gubitak vrlo često povezan s…
no
0
49
Novo zanimljivo istraživanje je ispred nas i tiče se teme brige. Šta je to briga, kako je ostvariti, kvalitet brige kao i zakonske regulative vezano za brigu djece u sistemu brige (smještaju). Istraživanje je uradio Together Trust otkriva da veliki…
0
11
Pozivamo Vas na konferenciju 5. prosinca 2016. u 9. sati u Zagrebu, Miramarska 24, Hotel Internacional. Do sada proveden STOP program, alternativni program prema maloljetnicima za prvo loše ponašanje, u Gradu  Zagrebu i gradu Velika Gorica, od…
0
33
Fondacija SOS Dečija sela Srbija u okviru projekta "Alternativna briga i dečija prava u Srbiji" организује обуку kao podršku profesionalcima koji se bave decom bez roditeljskog staranja. Program ove obuke je do sada realizovan u 8 zemalja: Italija,…
yes
0
724
Supervizija, psihoterapija i briga o sebi- kako se zaštiti od profesionalnog stresa? Sa gošćom mr.sci Nerminom Vehabović Rudež, psihologom i realitetnim psihoterapeutom, govorimo o djelotvornim strategijama zaštite od profesionalnog stresa, u…
yes
0
674
  Pomagačka zanimanja u svojoj su suštini osjetljiva za povećanu razinu stresa, a u razdoblju pandemije ovaj stres dodatno se povećava. Što je stres pomagača, kako se nositi s njim te ga prevenirati glavne su teme ovog predavanja, s posebnim…
no
0
255
Ruska invazija uzela je danak od građana Ukrajine, uključujući i malu djecu. Sljedeće organizacije nude načine da pomognu ukrajinskoj djeci u nevolji i dijele informacije o tome na šta se tačno troše primljene donacije. Save the Children (STC)…
0
21
Moj glas je šestonedeljni program u školama i na fakultetima koji se bavi eksploatacijom mladih. Program ima za cilj pružanje podrške tinejdžerima uzrasta od 11 do 19 godina koji imaju iskustvo socijalne isključenosti, vršnjačkog odbacivanja,…
yes
0
213
Maloljetnici i mladi u obrazovnim i pritvorskim centrima u Rumuniji imaju pravo na budućnost. Terre des hommes (Tdh) od početka 2020. provodi projekt PRECISION za podršku rehabilitaciji maloljetnika i mladih lišenih slobode. U cilju…