Deca koja su smeštena u ustanove za obrazovanje dece i omladine su među najugroženijim osobama u društvu. Često potiču iz marginalizovanih i ranjivih segmenata stanovništva i izložena su nizu ograničenja kao što su rizik od zlostavljanja i zanemarivanja, ekstremno siromaštvo, problemi mentalnog zdravlja i sl. Ovo je veoma osetljivo područje u kojem se često krše prava deteta, a odgovor nije uvek prilagođen deci niti podržava njihov individualni razvoj. Oni pripadaju grupi dece koja je najviše stigmatizovana u društvu i zbog brojnih predrasuda s kojima se suočavaju na svim nivoima, često su izloženi kritici javnosti, posebno u slučajevima teških krivičnih dela.

Obično dolaze iz disfunkcionalnih porodica, a njihovi postupci su rezultat dugogodišnjeg zanemarivanja i nedostatka podrške još od ranog detinjstva. Bez obzira da li se radi o krivično odgovornoj deci koja su počinila krivična dela, deci koja nisu krivično odgovorna, ili deci koja nisu počinila krivično delo, ali su smeštena u ustanove zbog zanemarivanja od strane roditelja ili staratelja, oni se suočavaju sa poteškoćama u ponašanju i višestrukim razvojnim izazovima i poremećajima, uključujući poremećaje mentalnog zdravlja, i stoga zahtevaju značajnu i specijalizovanu podršku kvalifikovanih edukatora, psihologa, pedagoga i sličnih stručnjaka. Zbog ove kombinacije različitih faktora rizika i izuzetne ranjivosti ove grupe dece, sistemi pravde i socijalne zaštite imaju ključnu ulogu u zaštiti njihovih prava. Međutim, često ne dobijaju pravovremenu i individualizovanu podršku, reakcija sistema nije uvek prilagođena detetu i često se krše prava deteta.

Sa ciljem da unapredi mentalno zdravlje dece u Zavodu za decu i omladinu u Beogradu, Centar za prava deteta sprovodi projekat “Podrška dobrobiti dece i mladih i obrazovanje o pravima deteta” uz finansijsku podršku donatora International Women’s Club (IWC).

Projekat je počeo 1.maja 2023. godine i trajaće do 31. decembra 2023. godine. Projekat ima dve glavne komponente: radionice sa decom iz Zavoda za decu i omladinu u Beogradu i decom iz Dečjeg informativno-kulturnog servisa centra DX, pri Centru za prava deteta i kampanju na društvenim mrežama kako bi se podigla svest o o mnoštvu problema sa kojima se suočavaju deca učionioci krivičnih dela i smanjila njihova stigmatizacija.

fotografija
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Tagovi

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
27
U periodu od januara do kraja oktobra ove godine, u Srbiji je zvanično identifikovano 38 žrtava trgovine ljudima, a među njima je i 10 devojčica. Stručnjaci koji se bave ovom temom upozoravaju da je broj žrtava daleko veći, jer su u statistici…
yes
0
2263
Dana 10. marta, od 14:00 do 18:00 (po srednjoevropskom vremenu - CET), sastaju se profesionalci i deca iz Evrope na platformi Zoom, odnosno na završnoj konferenciji u okviru projekta EU „FOKUS - Radimo zajedno za pravosudni sistem koji u centru ima…
0
91
Deca mogu da dođu u kontakt sa zakonom bilo kao žrtva, svedok ili učinilac krivičnog dela na različite načine, na primer zbog siromaštva, nasilja, razvoda braka roditelja, diskriminacije i slično. Tada svi stručnjaci koji su u kontaktu sa detetom…
0
43
Povodom drugih šest meseci realizacije dvogodišnjeg projekta “Pozitivno roditeljstvo” koji Centar za prava deteta (CPD) sprovodi od 1. januara 2020. godine, uz finansijsku podršku EU u okviru programa Evropski instrument za demokratiju i ljudska…
0
65
“Žao mi je što niko nema poverenja u mene. Nedostaje mi oslonac.“  – dečak iz ustanove za vaspitanje dece i omladine u Nišu Kako bi skrenuo pažnju javnosti na položaj dece koja se nalaze u ustanovama za vaspitanje u Beogradu, Nišu i Knjaževcu…
0
46
Centar za prava deteta organizovao je dve dvodnevne obuke „Multidisciplinarni pristup individualnoj proceni dece u kontaktu sa zakonom“ namenjene stručnjacima u oblasti maloletničkog pravosuđa, u periodu od 11. do 12. marta i 18. do 19. marta 2021.…
0
32
Cilj konferencije je predstavljanje značaja usluge socijalne zaštite u zajednici pozitivnom razvoju dece i mladih iz rizičnih grupa, programa prevencije, uspešne prakse i izazova u implementaciji programa resocijalizacije dece sa poremećajem…
0
137
Kršenje prava deteta na zdravu životnu sredinu ima ozbiljne posledice po život dece. Prema izveštaju Svetske zdravstvene organizacije, svake godine između 1.7 i 5.9 miliona smrtnih slučajeva dece uzrasta do pet godina života povezano je sa…
0
201
Centar za prava djeteta Crne Gore realizuje projekat pod nazivom Centar za podršku djeci i porodici – Dnevni centar od 01.03.2020. godine u partnerstvu sa Terre des Hommes Mađarska. Opšti cilj projekta je bio da se poboljša pristup djece i…
0
65
"Pandemija virusa Covid 19 obeležila je i rad Centra za integraciju mladih u 2020. godini. Izuzetno loš položaj dece koja žive i/ili rade na ulici je usled pandemije i mera koje su uspostavljene zbog širenja virusa COVID 19 bio dodatno ugrožen. U…
0
18
Zadovoljstvo nam je da podelimo sa vama naš novi Newsletter za 2022. godinu. Možete ga pronaći ovde. Želimo vam ugodno čitanje! Tim CIM-a.
0
77
  Centar za prava deteta (Centar) pokrenuo je digitalnu platformu „Pravosuđe po meri deteta“ putem koje deca i mladi mogu da se informišu o pravima koja imaju ukoliko dođu u kontakt sa pravosudnim sistemom. Ujedno,…
0
9
Tim GIZ i Centra za integraciju mladih Vas pozivaju da, uz dobru klopu i predstavljanje fotografija koje su izradili korisnici Svratišta za decu, upoznate svakodnevnicu dece uključene u život i/ili rad na ulici.
0
121
In January 2016, five of the Save the Children country offices in Eastern Europe (Armenia, Albania, Georgia, Kosovo and North-West Balkans), with the support and guidance of Save the Children US, launched a three-year regional project – Community-…