Objavila fondacija kralja Baduina, 23. maja 2015. Autor DŽef Mid.

 

Godine 2007. Fondacija kralja Baduina osnovala je Program za reintegraciju žrtava trgovine ljudima, koji je do 2014. trajao u Albaniji, Makedoniji, Srbiji, na Kosovu i u Bosni i Hercegovini, a do 2011. u Rumuniji i Bugarskoj. Pored finansijske podrške za 15 lokalnih nevladinih organizacija u smislu primene dugotrajnih planova reintegracije, ovaj program je odigrao važnu ulogu u detaljnom prikazu problema reintegracije objavljivanjem rezultata i iskustava na brojnim mestima, u naučnim radovima, na radionicama i obukama, a i time što je znatno poboljšao saradnju između nevladinih organizacija i organa vlasti. U toku projekta pružena je pomoć 1731 žrtvi trgovine ljudima, ili okvirno za 26% identifikovanih žrtava u regionu, od kojih se 60% uspešno ponovo uključilo u društvene tokove. Pored toga, obezbeđena je pomoć i za preko 1190 sekundarnih učesnika (najčešće porodica žrtava trgovine ljudima). Većina žrtava bile su žene, mada je procenat muškaraca kojima je pružena pomoć porasla sa jedva 10% 2007. na 21,6% 2014. godine. Najveća promena bila je u broju dece: 2007. manje od četvrtine obrađenih slučajeva činila su deca, da bi taj broj do 2014. godine porastao na 70%. Deca, naročito deca koja žive na ulici, pripadaju naročito osetljivoj grupi koju je vrlo teško ponovo uvesti u normalan društveni život, tako da je od 2012. godine Program postavio kao prioritet finansiranje nevladinih organizacija specijalizovanih za pružanje podrške ovim mladim žrtvama.

Postoji nekoliko važnih zaključaka do kojih se došlo zahvaljujući Programu. Najbitniji faktor za uspešnost Programa jeste dugotrajno posvećivanje ostvarivanju njegovih ciljeva, što bi bilo podeljeno u tri faze: intervenisanje u kriznom trenutku (0-3 meseca), tranzicija (4-12 meseci) i reintegracija/ponovno uključivanje u društvo (13-36 meseci). Još jedan važan element je prilagodljivost ovog Programa potrebama pojedinačnih nevladinih organizacija i individualnih žrtava, i preduzimanje jasnih koraka pomoći žrtvama da usvoje veštine koje će doprineti njihovoj dugotrajnoj reintegraciji. U nekim slučajevima to je značilo preseljenje žrtava u druge zajednice ili druge države da bi im se tako pružila najbolja prilika za uspešnu reintegraciju. Bilo je neophodno pružiti pomoć i sekundarnim učesnicima, porodicama žrtava, pošto su žrtve trgovine ljudima često izjavljivale da im je teško da ponovo uspostave normalan kontakt sa porodicom. Do ovih rešenja se došlo zahvaljujući poboljšanom razumevanju složene prirode procesa ponovnog uključivanja u društvo.

Jedan od ozbiljnih izazova na koji je Program naišao bilo je kako da se osigura da se njegovi dobri rezultati nastave i po okončanju samog projekta. Najteže je bilo obezbediti održive izvore sredstava pored Fondacije kralja Baduina i GIZ-a. Postojala je opasnost ne samo da mreža nevladinih organizacija ostane bez dela sredstava, nego i da u potpunosti prestane da postoji bez Programa. Uprkos tim strahovima, pružanje pomoći žrtvama trgovine ljudima definitivno je poboljšano u čitavom regionu. Iako je projekat završen, Fondacija je nastavila da organizuje radionice na kojima se raspravlja o rezultatima. Dugotrajna društveno-ekonomska inkluzija, a ne samo kratkotrajna rehabilitacija, predstavlja najkritičniji faktor uspeha. Program je takođe osmislio i uputstvo za praćenje rada nevladinih organizacija, koje može da se koristi kao smernica i vid pomoći drugim nevladinim organizacijama koje žele da se uče na iskustvu koje je omogućio Program za reintegraciju žrtava trgovine ljudima.

 

 

Sažetak pripremili Tomas Hjuz i Devoni Šmit, Centar za zaštitu dece u Jugoistočnoj Evropi, 2015.

Attachment Size
life_beyond_trafficking_summary.pdf145.82 KB 145.82 KB
ser-life_beyond_trafficking.pdf181.41 KB 181.41 KB

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
482
Pored očiglednih ljudskih posledica seksualnog zlostavljanja dece, postoje i značajne ekonomske posledice koje se ogledaju u manjoj produktivnosti i preopterećenosti socijalnih službi. Na globalnom nivou, procenjuje se da manjak produktivnosti koji…
0
250
  Objavio TdH, naslov projekta: “Unapređenje saradnje i pouzdanosti kod bezbednosti kretanja rumunskih maloletnika bez pratnje odraslih”, objavljeno 30.01.2015. Autori Kristinel Buzatu i Klaudija Kampeanu   Uvođenje pismenih roditeljskih…
yes
0
148
Organiziramo webinar kako bismo prikazali rezultate rada koje je provelo Vijeće baltičkih zemalja u suradnji s Međunarodnim centrom za razvoj migracijske politike (ICMPD) kao dio TRAM projekta (Trgovanje ljudima migracijskim rutama prema Europi…
yes
0
148
O vebinaru SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić organizuje Drugi nacionalni vebinar u okviru projekta „Poboljšanje pružanja usluga i podizanje svijesti za borbu protiv trgovine ljudima na Balkanu, Albaniji, Makedoniji, Crnoj Gori,…
0
84
Kada dijete nestane, to je pokazatelj da može biti u opasnosti od ozljede. Dječje službe koje sarađuju s drugim agencijama moraju djelovati brzo i efikasno kako bi razumjele taj rizik i zaštitile dijete, bez obzira jesu li razlozi nestanka sukobi…
0
104
Trgovina ljudima je ozbiljan zločin i zloupotreba osnovnih prava pojedinca i njegovog dostojanstva. To uključuje eksploataciju ljudi, često maloletnika, kojima se trguje od strane kriminalaca kao robom a za potrebe ekonomskog dobitka. Ona ima…
yes
0
6
E-magazin/časopis predstavlja rezultate projekta LEAP, finansiranog od strane EU: životne vještine, vodstvo i neograničeni potencijal, participativne metode za rad s djecom i mladima žrtvama seksualnog nasilja. Partneri u projektu su osnažili…
0
45
ECHR naložio je Velikoj Britaniji da isplati 90.000 evra (78.590 funti) odštete dvojici vijetnamskih muškaraca koji su osuđeni za zločine u vezi sa rasturanjem i preprodajom droge, uprkos pokazateljima da su drogom trgovali dok su kao deca bili…
0
25
Ovaj spot je nastao u okviru projekta „Poboljšanje pružanja usluga i podizanje svijesti za borbu protiv trgovine ljudima na Balkanu, Albaniji, Makedoniji, Crnoj Gori, Kosovu“ finansiran od strane Američkog departmenta SAD-a preko J-TiP programa.…
0
113
Sedam INSPIRE strategija za zaustavljanje nasilja nad decom je kombinacija delotvornih intervencija zasnovanih na dokazima, koje podržavaju države u zaustavljanju nasilja nad decom. Preporučene mere su se pokazale efikasnim u različitim zemljama…
yes
0
103
O vebinaru: SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić organizuje Treći nacionalni vebinar u okviru projekta ,,Unapređenje pružanja usluga i podizanje svijesti o borbi protiv trgovine ljudima na Balkanu, Albanija, Makedonija, Crna Gora,…
0
35
Kratke, ali korisne smjernice koje vam pomažu da naučite kako da praktikujete video pozive s djecom, tinejdžerima, njihovim roditeljima ili čak drugim profesionalcima. Dvostrani vizuelni dokument daje vam savjete o tome kako pripremiti sebe i svoje…