Program KCSS za zaštitu djece od zlostavljanja u sportu i slobodnom vremenu privodi se kraju, međutim, organizacija Terre des hommes predviđa njegovo proširenje i na druge oblasti dječijih aktivnosti.

Dvije godine nakon pokretanja, program Održavanje sigurnosti djece u sportu (KCSS) za prevenciju i borbu protiv zlostavljanja u sportu (Rumunija) i rekreativnim sredinama (ljetni kampovi, Grčka), sada se privodi kraju. Tokom ovih godina dogodile su se drastične promjene. Kada je KCSS počeo u Grčkoj, fenomen zlostavljanja je bio „slon u sobi“, tabu o kome se rijetko govorilo u javnoj sferi. Bilo je sumnjivo da bi organizatori programa mogli uvjeriti lokalne ili centralne vlasti, ili vlasnike kampova da podrže i pristanu na intervenciju ove vrste. Niko nije zamišljao lavinu skandala vezanih za seksualno uznemiravanje i zlostavljanje djece u sportu koji će izaći na vidjelo do kraja 2020. godine, ističući hitnu potrebu za upravo onim što KCSS predlaže. „Željeli smo stvoriti kulturu u kojoj su prava i sigurnost djece vrijednosti o kojima se ne može pregovarati“, objašnjava George Kanaris, koordinator projekta u Grčkoj, dodajući: „Nije moglo biti boljeg vremena za implementaciju takvog programa s obzirom na trenutnu grčku realnost. Ali i zbog rastućih potreba u oblasti dječije zaštite zbog kojih je značaj ovog projekta, potreba da se on održi i proširi, od sve većeg imperativa...“.         

Šta je postignuto u ove dvije godine?

Projekt je započeo istraživanjem kako bi se razumjelo stanje sistema zaštite i zaštite djece u Grčkoj, posebno u oblasti sporta i ljetnih kampova, kao i nivo znanja, prakse i pristupa ključnih aktera u ovoj oblasti. Ukratko, pokušali smo da shvatimo da li i u kojoj mjeri postoje principi i politike kako bi se osiguralo da dijete koje ide u ljetnji kamp, daleko od roditelja ili staratelja, ne bi postalo žrtva.

Zatim smo osnovali Savjetodavni odbor za djecu i mlade koji je aktivno učestvovao na svim nivoima implementacije pilot aplikacije i davao povratne informacije o modelu dizajna politike za zaštitu djece u kampovima, jer u svim našim programima tražimo učešće djece i vjerujemo da djeca moraju imati glas da izraze svoje mišljenje o odlukama koje ih se tiču.

Zatim je došlo vrijeme za izradu priručnika i alata za osoblje koje radi u dječijim kampovima. Među kreiranim resursima je "Priručnik za obuku mladih fasilitatora" o sigurnosti djece u sportu, te priručnik pod naslovom   "Šareni štitovi" koji uključuje niz aktivnosti osposobljavanja djece u samozaštiti.

Druga ključna komponenta našeg programa bila je obuka. Počeli smo održavanjem seminara obuke za osoblje ljetnih kampova (170 stručnjaka) o osnovnim konceptima zaštite djece. Proveli smo petodnevnu obuku za stručnjake za zaštitu i zaštitu djece na osnovu našeg priručnika, te petodnevnu obuku trenera o priručniku za djecu „Šareni štitovi“. "Dolazeći na seminar mislili smo da imamo ideju šta je zlostavljanje djece i kako to možemo prepoznati. Prisustvujući smo shvatili da po ovom pitanju nema 'vjerovati' ni 'razmišljati'", rekao je jedan od učesnika , dodajući "Filter nam je ušao u oči i stvari vidimo jasnije, znajući tačno šta je zlostavljanje djece, kako to prepoznati i kako reagovati. Naša dužnost ovdje je velika, a naša odgovornost još veća."

Na kraju obuke proveli smo monitoring primjene priručnika „Šareni štitovi: Aktivnosti samozaštite djece – Vodič za implementaciju“ u ljetnim kampovima uz učešće 130 djece školskog uzrasta. Posebno nas je dojmila izjava jedne djevojke koja je rekla: „Kada se ne osjećam sigurno, moram da znam kako da se izborim sa svojim strahom. Moram da se dobro pripremim da bih mogla da pobjegnem od onoga što me plaši." Dok nam je drugo dijete, dječak, rekao: "Sada znam, moje je pravo da kažem 'ne' onome što me čini nesigurnim. Ne želim da drugi rade sa mnom šta žele!"

Prošlog ljeta smo također izvršili monitoring razvoja Politike sigurnosti djece u 20 ljetnih kampova koji su konsolidirali svoju politiku zaštite djece uz individualnu i timsku podršku specijalizovanog savjetnika. Ovi ljetni kampovi će sada dobiti certifikat "Ekološki siguran za djecu" koji će moći pokazati svojim klijentima. U stvari, logotip certifikacije je došao sa dječijeg likovnog takmičenja koje smo održali tokom ljeta.

Tokom našeg programa razvili smo online kurs (e-kurs) o zaštiti djece (na grčkom), koji može pohađati svako ko želi da se bavi temom na jednostavan i razumljiv način. I konačno, u drugoj polovini 2021. godine pokrenuli smo kampanju podizanja svijesti o širokoj demografiji u Grčkoj na društvenim mrežama, promovišući poruku da "Sigurnost djece ne zahtijeva magiju, zahtijeva akciju".

Ali koje tačno akcije?

Vlasti i organizacije koje rade sa djecom treba da shvate da sva mjesta na kojima je dijete aktivno bez nadzora roditelja, moraju biti zaštićena kroz politiku, protokole i odgovarajuću obuku osoblja“, kaže Džordž Kanaris. "Sa programom KCSS, napravljen je prvi korak, utrli smo put. Sada se uticaj mora višestruko povećati." Oblasti u kojima se djeca bave sportom, treniraju, uče muziku, umjetnost ili rade svoje hobije mogu se podržati za primjenu prilagođenih metodologija i priručnika razvijenih u okviru KCSS-a, koji su dostupni svim zainteresovanim stranama. Terre des hommes će uvijek biti spreman podržati svaku akciju treće strane. Sve je stvar volje, bilo političke i/ili privatne.

Projekt „Očuvamo sigurnost djece u sportu“, koji koordinira Tdh Rumunija i koji se provodi u partnerstvu sa Tdh Grčka i Tdh Mađarska, finansira se iz programa Evropske unije „Prava, državljanstvo i jednakost“.

 

 
 

copyright Terre des hommes Hellas
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Jezik(ci) materijala
Projects and thematic pages

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
3
ChildHub i CELCIS (Center for Excellence for Looked After Children in Scotland) završili su zajedničku obuku trenera te pružili priliku 50ero stručnjaka iz 8 zemalja da poboljšaju svoju obuku, vještine savjetovanja i mentoriranja te vještine vođenja…
0
23
SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić organizuje Treći nacionalni vebinar u okviru projekta „Poboljšanje pružanja usluga i podizanje svijesti o borbi protiv trgovine ljudima na Balkanu, u Albaniji, Makedoniji, Crnoj Gori, na Kosovu“…
0
719
Trenutno je dečjim radom zahvaćeno 152 miliona dece, od kojih 72 miliona obavlja opasne poslove. Skoro jedno od desetoro dece u celom svetu - učestvuje u dečjem radu. Trenutna zdravstvena i ekonomska kriza, koja se pojavila sa COVID-19, može…
0
69
30. aprila, na Međunarodni dan borbe protiv telesnog kažnjavanja dece, End Violence Against Children poziva partnere širom sveta da im se pridruže u pozivu za zabranu nasilnog kažnjavanja dece. Vlade imaju ključnu ulogu, a partneri se udružuju 30.…
no
0
29
Nakon saznanja kako su se slučajevi nasilja u porodici povećali za 60% u Evropi 2019. godine, Krisna Paszko, 17-godišnja srednjoškolka iz Poljske, postavila je Facebook stranicu za lažne kozmetičke proizvode, nameravajući da pomogne ženama u…
0
1267
4. novembra 2021. obeležava se Međunarodni dan borbe protiv nasilja i maltretiranja u školi, uključujući i digitalno nasilje! Ove godine će biti obeležen pod temom „Borba protiv digitalnog nasilja i drugih oblika onlajn nasilja u kojima su deca…
0
515
Danas je Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima (18. oktobar), kampanje koju je 2005. godine pokrenuo Savet Evrope s ciljem podizanja svesti o Konvenciji o borbi protiv trgovine ljudima. Marija Pejčinović Burić, Marija Pejčinović Burić,…
0
34
Trening “Borba protiv homofobije i vršnjačkog zlostavljanja među mladima”, koji organizuje Gej lezbejski info centar iz Srbije, biće održan u Novom Sadu u Srbiji od 6. do 15. aprila 2018. godine. Mlade LGBT osobe su žrtve homofobije, nasilja i…
0
133
Udruga RODA – Roditelji u akciji u okviru projekta Kaleidoskop – unapređenje prava djece u različitim obiteljima za tolerantnije i raznovrsno društvo, kojeg provodi s partnerima ADOPTA – Udruga za potporu posvajanju i LET – Udruga za unapređenje…
no
0
26
U gradu Bredford pokrenut je novi Centar (Hub), koje snažno sarađuje sa lokalnom vlašću i organizacijama. Kako je Bredford relativno mlad grad sa četvrtinom stanovništva mlađeg od 25 godina, a takođe je i utočište mnogim progonjenim migrantskim…
0
23
Trenutno Savet Evrope sprovodi projekat „Borba protiv nasilja nad decom u Republici Moldaviji“. Projekat ima za cilj da pomogne Republici Moldaviji da efikasno sprovede Konvenciju Saveta Evrope o zaštiti dece od seksualnog iskorišćavanja i…
0
182
End Violence lansirali su Platformu znanja, mesto za istraživanje najnovijih dokaza, istraživanja i podataka od presudnog značaja za okončanje svih oblika nasilja nad decom. Sav sadržaj - koji se ažurira mesečno - odabrao je njihov tim stručnjaka za…
0
57
Zakon o liječenju i prevenciji zlostavljanja djece definira zlostavljanje i zanemarivanje djece ili zlostavljanje djeteta kao: Svaka nedavna radnja ili propust roditelja ili skrbnika koji rezultira smrću, ozbiljnom fizičkom ili emocionalnom povredom…
0
21
Region OEBS-a je suočen sa velikim migracijama izazvanih tekućim konfliktima, opštom nestabilnošću i nedostatkom ekonomskih mogućnosti u susednim zemljama i regionu OEBS-a. Akteri migracija su izbeglice, migranti, deca bez pratnje i deca odvojena…