4. novembra 2021. obeležava se Međunarodni dan borbe protiv nasilja i maltretiranja u školi, uključujući i digitalno nasilje!

Ove godine će biti obeležen pod temom „Borba protiv digitalnog nasilja i drugih oblika onlajn nasilja u kojima su deca i mladi ljudi“

Pozadina:

  • Zajedno sa državama članicama, UNESCO je odlučio da obeleži prvi četvrtak svakog novembra kako bi proslavio i podigao svest o ovoj vrsti nasilja u 2019.
  • Do novembra 2020. godine, UNESCO je proslavio prvi Međunarodni dan borbe protiv nasilja i maltretiranja u školi, uključujući i digitalno nasilje, pod temom „Zajedno protiv nasilja u školi“

Problem:

Sa zemljama koje reaguju na COVID-19, životi i obrazovanje dece prelaze sve više na onlajn metod. Dok onlajn pristup predstavlja mogućnosti za povezivanje i učenje, on takođe sve više dovodi decu i mlade u rizik od nasilja na internetu.

  • U Evropi, 44% dece koja su bila maltretirana preko interneta pre COVID-19 prijavilo je da se ovo nasilje povećalo tokom izolacije
  • Podaci iz više zemalja pokazuju da su deca, posebno devojčice u dobi od 11 do 13 godina, sve više izložena riziku da budu na meti pedofila

Digitalno maltretiranje negativno utiče na akademska postignuća, mentalno zdravlje i kvalitet života učenika. Deca koja su često zlostavljana putem interneta su u situaciji:

  • Tri puta veća verovatnoća da će se osećati isključeno u školi;
  • Dvostruko veća verovatnoća da će propustiti školu;
  • Imaju veću tendenciju napuštanja formalnog obrazovanja nakon završetka srednje škole.

Ciljevi 2021:

Podići svest o odgovornosti obrazovnog sistema za rešavanje onlajn bezbednosti, digitalnog obrazovanja i korišćenja tehnologije Podizati svest o problemu onlajn nasilja na internetu, njegovim posledicama i potrebi da mu se stane na kraj

Globalne aktivnosti i obeležavanje datuma:

Alatke i informacije dostupne na ChildHub-u o nasilju i maltretiranju na internetu:

UNESCO je takođe objavio Informativni paket u oktobru 2021. i Paket za društvene medije

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
719
Trenutno je dečjim radom zahvaćeno 152 miliona dece, od kojih 72 miliona obavlja opasne poslove. Skoro jedno od desetoro dece u celom svetu - učestvuje u dečjem radu. Trenutna zdravstvena i ekonomska kriza, koja se pojavila sa COVID-19, može…
0
69
30. aprila, na Međunarodni dan borbe protiv telesnog kažnjavanja dece, End Violence Against Children poziva partnere širom sveta da im se pridruže u pozivu za zabranu nasilnog kažnjavanja dece. Vlade imaju ključnu ulogu, a partneri se udružuju 30.…
yes
0
1854
U svojoj studiji iz 2011. godine Nacionalna fondacija za istraživanje u obrazovanju (NFIO) u Velikoj Britaniji analizirala je različite vidove maltretiranja u skoro 100 srednjih škola, i, zahvaljujući saradnji sa učenicima, uspela je da dođe do…
0
515
Danas je Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima (18. oktobar), kampanje koju je 2005. godine pokrenuo Savet Evrope s ciljem podizanja svesti o Konvenciji o borbi protiv trgovine ljudima. Marija Pejčinović Burić, Marija Pejčinović Burić,…
0
107
Brošura 'Nasilje u školi' je prvobitno namenjena deci i mladima, ali takođe i odraslima: roditeljima, nastavnicima i drugim profesionalcima koji rade sa decom. Iz brošure možete saznati šta je nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje, kako ih…
0
23
SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić organizuje Treći nacionalni vebinar u okviru projekta „Poboljšanje pružanja usluga i podizanje svijesti o borbi protiv trgovine ljudima na Balkanu, u Albaniji, Makedoniji, Crnoj Gori, na Kosovu“…
0
95
Od 2012. godine 11. oktobar zvanično je prepoznat kao Međunarodni dan devojčica. Prema Ujedinjenim nacijama, "ovaj dan ima za cilj da ukaže i odgovori na potrebe i izazove sa kojima se suočavaju devojčice, istovremeno promovišući osnaživanje…
0
23
Trenutno Savet Evrope sprovodi projekat „Borba protiv nasilja nad decom u Republici Moldaviji“. Projekat ima za cilj da pomogne Republici Moldaviji da efikasno sprovede Konvenciju Saveta Evrope o zaštiti dece od seksualnog iskorišćavanja i…
no
0
121
Globalno: U svjetlu Međunarodnog dana djevojčica, SZO i UNov specijalni istraživački program HRP predstavili su načine na koje digitalna zdravstvena rješenja promovišu potencijale djevojčica i ispunjavanje njihovih ljudskih prava Saradnja s mladima…
0
10
Širom sveta, 20. mart se obeležava kao Međunarodni dan sreće. Upravo ovim povodom, a u organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, u kafe Baru 16, socijalnom preduzeću Centra za integraciju mladih, okupili su se…
yes
0
82
Program KCSS za zaštitu djece od zlostavljanja u sportu i slobodnom vremenu privodi se kraju, međutim, organizacija Terre des hommes predviđa njegovo proširenje i na druge oblasti dječijih aktivnosti. Dvije godine nakon pokretanja, program…
0
128
O vebinaru: Tokom webinara ćete čuti više o oblicima zanemarivanja, nasilja, zlostavljanja i zloupotrebe dece putem interneta i koji su najzastupljeniji oblici nasilja kod nas, i koje su to posledice po dete i porodicu, na koji način se suočavamo sa…
0
30
Povodom 12. aprila, Međunarodnog dana dece u uličnoj situaciji, Centar za integraciju mladih prezentovao je rezultate istraživanja o romskim domaćinstvima u neformalnim naseljima.u prostorijama Kafe bara 16 (ulica Cetinjska 15a). Tom prilikom,…
0
27
Cilj obeležavanja Međunarodnog dana mladih je da se, pre svega, podigne svest o brojnim kulturnim i pravnim pitanjima koja predstavljaju izazov za mlade u svetu danas, a prvi put je ovaj dan obeležen 12. avgusta 2000. godine, i to na inicijativu…