Ovaj izveštaj, kroz pristup na više nivoa, pokazuje da na dobrobit dece utiču dečji postupci i odnosi, mreže i resursi njihovih negovatelja, kao i javne politike i nacionalni kontekst. Kriza COVID-19 koja je zahvatila svet tokom 2020. godine predstavlja nove pretnje blagostanju dece. Čak i pre krize, u najbogatijim zemljama sveta svakodnevni život miliona dece, bio je daleko od onog ono što bi neko nazvao dobrim detinjstvom. Trpeli su stres, anksioznost i depresiju, zaostajali su za vršnjacima u školi i bili su fizički loše. Život u bogatoj zemlji nije im doneo sreću. Kao što je naznačeno u drugom ispitivanju UNICEF-ove kancelarije za istraživanje u koautorstvu sa dr. Jekaterinom Čžen, docentkinjom za sociologiju na Trinitiju, Univerzumi uticaja: Razumevanje šta oblikuje prosperitet dece u bogatim zemljama na osnovu ispitivanja podataka pre COVID-19, na primer, psihološki prosperitet deteta, fizičko blagostanje i naučne i socijalne sklonosti, fokus je sve što utiče na ishode dece, a deca su u središtu svih ovih potreba.

Dokaz iz 41 države OECD-a (Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj) i zemalja EU govori o dalekosežnoj priči: od izgleda deteta za izdržljivost, razvoj i sigurnost, do toga da li uče i osećaju li se prilagođeno, do toga da li su odrasli oko njih oni koji pružaju pomoć i sredstva, i oni koji svojoj deci daju najbolju priliku za dobro detinjstvo i adolescenciju. Ovaj izveštaj otkriva dečje susrete u pozadini strategija njihovih nacija i socijalnih, istorijskih, finansijskih i prirodnih uslova.

Holandija, Danska i Norveška su države sa najboljim rezultatima prosperiteta dece, a Čile, Bugarska i Sjedinjene Države su one sa primetno najlošijim, uključujući i SAD koje su na 38. mestu po fizičkom blagostanju i trideset drugom na polju mentalnog prosperiteta i sposobnosti. (Izraelu, Meksiku i Turskoj zabranjeno je opšte pozicioniranje zbog nedostatka informacija.) Prema izveštaju, stope telesne težine i prekomerne težine dece u poslednje vreme porasle su na približno jedno od troje dece, uglavnom u Južnoj Evropi; Turska je imala najnižu stopu životnog zadovoljstva među mladima, 53 procenta, zaostajući za Japanom i Ujedinjenim Kraljevstvom; a Litvanija je imala najviše maloletnika sklonih autodestruktivnom ponašanju, koju slede Novi Zeland i Estonija. Uglavnom, 40% mladih u celini OECD-a i zemalja EU nije savladalo osnovnim aritmetičkim znanjima do 15. godine, dok je u svakom slučaju jednom od svako petero dece nedostajalo poverenja u njihov kapacitet za nova poznanstva

Predlozi izveštaja za poboljšanje prosperiteta dece uključuju garantovanje da sva deca znaju svoje privilegije, da dečje perspektive budu u nacionalnim strategijama kao i prepoznavanje veza i kompromisa između rezultata prosperiteta dece i javnih potreba.

https://www.youtube.com/watch?v=Q4wPYii3zO8
Izdavač
Vrsti publikacije
Author
Anna Gromada
Gwyther Rees
Yekaterina Chzhen
Total pages
68
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
14
Da bi deca mogla da budu funkcionalni i korisni članovi društva, moraju da imaju zdrav sistem motivacije. Rana iskustva i nasleđeni geni rade zajedno na formiranju mozga i ponašanja, pa je važno da deca imaju životna iskustva koja podržavaju razvoj…
0
833
A Practice Guide for Social Workers regarding domestic abuse and child welfare was published in April 2020 by BASW. In times of a pandemic and nationwide lockdowns, people are more vulnerable than ever and these circumstances heighten the risk of…
yes
0
10810
Član br. 7 u Konvenciji o pravima osoba sa invaliditetom glasi: Strane će osigurati da deca sa invaliditetom imaju pravo da slobodno iznose svoja mišljenja o svim temama koje se tiču njih samih, uzimajući u obzir njihovo godište i zrelost, u…
no
0
45
U članku se govori o tome šta doktori mogu da urade da pomognu svojim pacijentima da izgrade otpornost dok se suočavaju sa nesrećnim posledicama pandemije COVID-19. Dok je COVID-19 pogodio ljude u svim starosnim grupama, statistike pokazuju da…
0
83
Projekat „Hraniteljstvo i dobrobit adolescenata: Istraživanje za unapređenje politika i praksi” usmeren je ka sticanju znanja o dobrobiti, od   nosno dobrostanju adolescenata na porodičnom smeštaju. Projekat je deo šire inicijative koju u…
0
123
Publikacija “Analiza klimatske situacije i njenih uticaja na decu u Srbiji” je nastala sa ciljem da osvetli ključne uticaje klimatske situacije na decu, naročito onu koja su suočena sa nejednakostima, i da sagleda koje će efekte nedostatak sadašnjih…
0
18
Ovaj izveštaj je zasnovan na podacima prikupljenim na različitim lokacijama u Srbiji, tokom redovnog pružanja aktivnosti psihosocijalne podrške od strane PIN-ovih psihologa, uz podršku kulturalnih medijatora/prevodilaca. Izveštaj ima za cilj da…
0
548
Iako „socijalna pravda“ može zvučati kao da se uglavnom odnosi na pravdu na socijalnom polju, u konačnici je okvir i skup akcija usmjerenih na zaštitu ili zagovaranje najugroženijih članova društva. U tom suštinskom shvaćanju organizacija World…
0
123
S ciljem promocije projekta REVIS "Odgovor na vršnjačko nasilje među decom u školama i susednim okruženjima", Prva obrenovačka osnovna škola u Beogradu je nacrtala divan mural na jednom objektu u školskom dvorištu. Mural simbolizuje i samu temu…
0
469
"Pozitivno roditeljstvo" označava ponašanje roditelja utemeljeno na najboljim interesima deteta, koje neguje, osnažuje, nenasilno je i osigurava poštovanje i usmeravanje deteta, koje uključuje postavljanje granica kako bi se omogućio potpuni…
yes
0
701
Ova ChildHub infografika predstavlja koje stvari i aktivnosti su poželjne a koje bi pak trebalo da izbegavaju humanitarni radnici koji rade u oblasti mentalnog zdravlja i psihološke podrške u kriznim područjima. Izvor: Inter-Agency Standing…
0
47
U okviru projekta „Pokreni se“, koji je usmeren na podršku deci i mladima iz marginalizovanih grupa da prepoznaju i formulišu probleme koji su zajednički njihovima vršnjacima, MODS je, uz podršku 12 organizacija članica,  organizovao…
0
36
         Medicinski fakultet i Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci, u Hrvatskoj organiziraju prvu interdisciplinarnu konferenciju na temu „ Zlostavljanje djece i njihova dobrobit: suvremena pitanja, istraživanja i…
0
12
Novo istraživanje koje je sprovelo Vreme za promenu, a koje su vodile organizacije, uključujući i organizaciju Mind and Rethink Mental Illness, otkrilo je da je gotovo polovina tinejdžera školskog uzrasta (od 11 do 18 godina) "zabrinuta zbog…