Edukacija za voditelje REVIS -a u Hrvatskoj održana je online, putem Zooma, od 9. do 11. rujna. Trening su vodila dva trenera i koordinator projekta REVIS za Hrvatsku, a sudjelovalo je 20 psihologa, pedagoga i učitelja iz 10 srednjih škola.

Kako su se dob i iskustvo sudionika jako razlikovali, organizatori su pokušali razmotriti i udovoljiti potrebama svih. Stoga je ostavljeno vrijeme za razmjenu informacija i praktičnih savjeta u vezi provedbe radionica s onima koji nemaju puno iskustva, a za one iskusne kojima je potrebna praksa u određenim područjima bitnima za njihovu školsku sredinu, uključene su brojne praktične aktivnosti.

Treneri su izvijestili kako su edukaciju završili s bogatim i raznolikim iskustvima. "Bilo nam je drago upoznati naše kolege iz cijele Hrvatske, motivirane i zainteresirane za zaštitu djece i uključivanje u dodatne aktivnosti kako bi doprinijeli dječjoj dobrobiti. Vjerujemo da je ova edukacija omogućila zanimljivu razmjenu mišljenja i ideja. Savjet za naše kolege, trenere iz drugih zemalja: unaprijed pripremite raspored i materijale potrebne za edukaciju. To nam je omogućilo da edukacija prođe glatko kako bismo imali više prostora posvetiti se sudionicima."

Polaznici su dali pozitivne povratne informacije, ne samo o sadržaju edukacije, već i o načinu organizacije koji potiče razmjenu iskustava, pruža praksu i ostaje fleksibilan. Posebno su istaknuli:

  • Pripremljenost trenera, strpljenje da sa sudionicima prođu sve detalje, informacije i pitanja vezana za projekt.
  • Grupni rad i aktivnosti u kojima su svi sudionici mogli vježbati. Veselim se provedbi ovog projekta!
  • Nove ideje za aktivnosti za razbuđivanje, pojašnjenje pojedinih aktivnosti iz priručnika
  • Dinamičan dan, aktivno uključivanje svih sudionika, izvrsni primjeri
  • Vježbanje vođenja aktivnosti, rasprave
  • Najviše mi se svidjela organizacija, ali i fleksibilnost
  • Atmosfera, dobro planirano vrijeme aktivnosti

Treneri i organizatori putem su naišli na neke izazove vezane uz online rad. Premda su učitelji imali prethodno iskustvo s online edukacijama, također su vidjeli takav način održavanja edukacije kao izazov. Neki su se sudionici žalili na duljinu obuke i angažman koji se od njih zahtijevao. Premda je većina sudionika prepoznala vrijednost znanja i iskustva stečenog na edukaciji, neki su smatrali da je teorijski dio bio predug i da je trebalo više vremena posvetiti aktivnostima i praktičnom radu. Organizatori su željeli podijeliti znanje i praktične smjernice o provođenju radionica u školama, a neki su sudionici izrazili zabrinutost zbog broja radionica i održavanja koncentracije i angažmana učenika, ali i zbog organizacije tih aktivnosti s obzirom na ostale nastavne obveze.

Neke od kritizirajućih povratnih informacija sugerirale su:

  • Previše aktivnosti u kratkom vremenu, a, s obzirom na druge obveze, veliki angažman sudionika, pogotovo jer neki moraju održati 45-minutnu radionicu. S druge strane, previše sati provedenih ispred računala, što dovodi do nedostatka koncentracije.
  • Nisam sigurna postoji li potreba za trodnevnom edukacijom. Također nisam sigurna koliko je realno provesti 17 radionica u 2 razreda.
  • Možda su mi teorijski uvod i cijela priprema bili predugi. Željela bih da smo se više usredotočili na provedbu i pojašnjenje modula i aktivnosti, na praktične smjernice, razmjenu ideja o tome kako biti što učinkovitiji.
  • Sretna sam što kao škola sudjelujemo u ovom projektu! Jedinu brigu vidim u tome što ima toliko radionica i zabrinuta sam za njihovu budućnost.

Međutim, upotrebom različitih interaktivnih alata, aktivnostima za razbuđivanje i davanjem sudionicima dovoljno odmora, mnogi od ovih izazova su prevladani. Premda se može činiti da oduzima puno vremena, za sudionike se isplati pokušati provesti aktivnosti iz priručnika. Drugi treneri trebali bi primijetiti važnost jasno definiranih zadataka i očekivanja, kako bi sudionici mogli organizirati i uklopiti ove aktivnosti u svoj radni raspored.

Na kraju edukacije, sudionici su izrazili visoku razinu motivacije i spremnosti za početak provedbe ovog projekta. Štoviše, izjavili se da bi voljeli da više učenika sudjeluje u sličnim aktivnostima, kako bi se nastavili baviti problemom nasilja nad i među djecom i nakon završetka ovog projekta.

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
135
U okviru projekta REVIS  "Odgovor na vršnjačko nasilje među decom u školama i susednim okruženjima", održana je trodnevna obuka u periodu od 17. do 19. septembra 2021. godine, u Beogradu. Obuka „Promena društvenih i rodnih normi u vezi sa…
0
31
Ovaj izveštaj detaljno razmatra pitanja učenja uz pomoć naprednih tehnologija i načina na koji ono funkcioniše u kontekstu dečije socijalne zaštite. Pokušava se razjasniti koje principe treba poštovati za etično korišćenje ovakvog učenja u dečjoj…
0
8
Emma Smith, senior evaluatorka u NSPCC Evidence timu, nedavno je objavila osvrt na primenu NSPCC Domestic Abuse, Recovering Together Programme, koji za cilj ima učvršćivanje odnosa između majki i dece koji su žrtve porodičnog nasilja. Prvi…
yes
4
1584
Kome je Vodič namijenjen? Ovaj je vodič napisan za odrasle, uključujući trenere, voditelje, učitelje ili školsko osoblje, koji će raditi s djecom i mladima u školama i alternativnim obrazovnim centrima. Koja je svrha Vodiča? Uz pomoć ovog vodiča…
yes
0
64
Kako bismo jasnije dobili uvid u provedbu alternativnih mjera u Hrvatskoj te detaljnije saznali potrebe stručnjaka i djece, u sklopu projekta AWAY provedeno je i istraživanje iz kojeg je proizašlo izvješće pod nazivom “Diverzija u kaznenopravnom…
0
73
Širom Velike Britanije koalicija agencija za usvajanje udružila je snage kako bi učestvovala u novoj kampanji podizanja svijesti koju podržava Ured za obrazovanje kako bi podstakla usvajanje izvan tradicionalne ideje o usvojenju. Ali šta želi…
0
9
Hrabri telefon je predstavio The Child Protection Hub u emisiji "Deveti krug" na Radio Sljemenu u Hrvatskoj. Predsjednica Hrabrog telefona, Hana Hrpka, prof., govorila je o širokom spektru mogućnosti koje Child Hub nudi stručnjacima koji rade s…
yes
0
31
Ponosni smo što vas možemo pozvati na zadnji dio serije webinara ChildHub INSPIRE! U četvrtak, 9. svibnja, izvrsna predavačica iz Hrvatske raspravit će o tome kako je zakonodavstvo ključno u sprječavanju i reagiranju na nasilje nad djecom i među…
0
Od 21. studenog do 23. studenog 2023. godine, održan je trodnevni trening za facilitatore (ToT) u Hrvatskoj. Hrabri telefon je organizirao trening u sklopu projekta CARING: Preispitivanje društvenih i rodnih normi za smanjenje nasilja nad djecom u…
0
61
ASTRA je organizacija posvećena iskorenjivanju svih oblika eksploatacije i trgovine ljudima, posebno ženama i decom, kao i pružanju podrške u potrazi za nestalom decom. ASTRA posebnu pažnju posvećuje podizanju svesti javnosti i prevenciji, kao i…
yes
0
101
ChildHub svojim članovima i posjetiteljima nudi više od 30.000 resursa iz različitih tematskih područja zaštite djece. Na našoj platformi možete pristupiti vijestima, istraživačkim izvještajima i dokumentima o politici, smjernicama i kompletima…
0
83
U petak, 16. rujna u hotelu International u Zagrebu, održana je druga nacionalna radionica u sklopu projekta REVIS. Na radionici je sudjelovalo 25 učenika i 11 facilitatora iz 9 škola. Fokus radionice bio je na prezentacijama ideja kampanja koje su…
0
105
Kampanja pod nazivom ,,Ne ignoriraj, reagiraj!” nastala je kao rezultat  dvogodišnjeg europskog projekta REVIS – Odgovaranje na vršnjačko nasilje u školskom i izvanškolskom okruženju u kojem je Gimnazija Karlovac uključena od rujna 2021. godine…
0
22
Pravosudni sustav u Hrvatskoj je promjenio pristup djeci kako bi bio više osjetljiv na potrebe djece te da prevenira njihovo dodatnu traumatizaciju.  Zaposlenici Ministarstva pravosuđa su prošli trening na području pravosuđa bliskkom…