Dijelimo s vama razgovor koji je Klix.ba imao sa Ines Kavalec, majkom djeteta sa invaliditetom i predsjednicom udruženja "Dajte nam šansu":

"Samohrani roditelji ili jedan staratelj koji brine o osobi s poteškoćama u razvoju se ne može testirati, jer svoje dijete ne može ostaviti samo, a neće niko otići u nečiju kuću ako postoji sumnja na zarazu. To onda povlači druge probleme, a to je moguća zaraza njihovog djeteta, koje ionako ima zdravstvene probleme i to može biti pogubno. Sistem je o tome trebao razmišljati i mi smo uputili zahtjev da se oforme mobilni timovi u domovima zdravlja koji će obavljati testiranja na adresi porodice ",kazala je Kavalec.

Pandemija koja traje duže od godinu dana promijenila je živote svih ljudi, posebno osoba s invaliditetom i njihovih porodica.

Na početku razgovora Kavalec je rekla da je istina da se cijeli svijet bori protiv pandemije, ali da je neizbježna činjenica da je BiH kao država pala na ispitu kada je riječ o brizi o osobama s invaliditetom i njihovim porodicama. Kako je dodala, to najbolje ilustrira primjer da samohrani roditelji ne mogu biti testirani na koronavirus, barem kada je riječ o Kantonu Sarajevo, jer dijete s teškoćama u razvoju ne mogu ostaviti samo kod kuće.

Međutim, tu problemi ne prestaju. Kako kaže, vakcinacija protiv koronavirusa još je jedan izazov s kojim se bore, jer porodice koje brinu o osobi sa poteškoćama nisu na listi prioriteta u Federaciji BiH, dok u Republici Srpskoj jesu.

"Tražili smo da se roditelji te populacije uvrste kao prioritet kada počne vakcinacija, međutim nikada nikakav odgovor nismo dobili. Njihova vakcinacija je veoma bitna, jer osobe s poteškoćama u razvoju trebaju nekoga kroz cijeli život, a osim toga, spriječit će se i mogućnost zaraze. Nažalost i ovo dovoljno govori o tome koliko nadležni nemaju vremena za ovu osjetljivu populaciju" rekao je Kavalec.

Kada je riječ o cijepljenju osoba s invaliditetom, Kavalec je istakla da je ovo specifično pitanje. Naime, ova populacija pripada neurorizičnoj skupini i velik broj njih nikada nije primio ni osnovna cjepiva.

"Svaki roditelj koji bude želio da se njegovo dijete s poteškoćama u razvoju vakciniše treba se konsultovati s ljekarom ili na vlastitu odgovornost donijeti tu odluku. Inače treba biti oprezan po ovom pitanju, jer su ove vakcine protiv koronavirusa brzo razvijene i nije poznato kakve posljedice mogu ostaviti. Ja svoje dijete neću vakcinisati, ali suprug i ja ćemo to uraditi ", govori Kavalec.


Kavalec je predsjednica udruge "Dajte nam šansu" i direktorica istoimenog uslužnog centra, koji u ovoj situaciji radi na reorganizaciji putem interneta, ali i na izravnom radu s ograničenim brojem ljudi. Kako je rekla, pored svih usluga pružaju i psihološke, kako bi porodice sačuvale mentalno zdravlje tokom pandemije.

"Sada smo svi psihički narušeni, jer živimo u neizvjesnosti i u strahu. Porodice koje žive ovaj život različitosti, njihovo je mentalno zdravlje davno narušeno zbog neprihvatanja i nepostojanja adekvatnih mjera u sistemu koji će ih podržavati. Ove porodice u iznimnom broju traže psihologa i ovom pitanju se može pristupiti na dva načina. Naime, žalosno je da u tolikom broju traže psihološku pomoć, ali opet je dobro kada im je možemo pružiti", rekla je.

Kako je rekla, u redu je da ured kritizira lošu vladu i državu, kao i one koji donose ili ne donose ispravne odluke i ne shvaćaju stvari koje bi trebali. Međutim, istakla je da se samo kritiziranjem u takvoj situaciji neće postići ništa i da kao pojedinci možemo puno učiniti.

"Svako od nas može pokucati komšiji na vrata i upitati ga kako je te da li mu je nešto potrebno, to znači mnogo. Sada svi moramo držati fizičku distancu i nemamo tog zagrljaja koji nam u mnogim situacijama mnogo znači, pa upravo zbog toga trebamo njegovati razgovor i upućivati lijepe riječi jedni drugima, jer je to sada najpotrebniji 'lijek' kada izgubimo najmilije ", poručila je Kavalec na kraju razgovora.

Child getting vaccine
Source
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Jezik(ci) materijala
Special thematic sections
Teme
Accessibility options

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
13
"Škola za sve", inicijativa hrvatskog civilnog društva, organizirala je prosvjedni skup 15. rujna u Zagrebu, zahtjevajući od hrvatskih vlasti da zaposle više asistenata u nastavi kako bi se osigurala inklucija djece s poteškoćama u obrazovni proces…
0
32
Ove bilješke daju pregled faktora koji mogu dovesti do povećanja rizika za osobe s invaliditetom u vrijeme pandemije COVID-19 i odgovoru u humanitarnim okolnostima; i predlaže akcije za njihovo rješavanje. Ova se napomena temelji…
0
51
Beograd, 28. mart 2018. – Publikacija „Evaluacija usluga za porodice sa decom sa smetnjama u razvoju: ishodi pilotiranja” je  rezultat dvogodišnjeg rada na istraživačkom projektu „Praćenje ishoda usluga u zajednici za ugrožene…
0
26
U okviru reforme socijalne zaštite u Federaciji BiH, u Februaru 2017. godine, usvojen je Zakon o hraniteljstvu/udomiteljstvu, od strane Parlamenta Federacije BiH, čiji je cilj da se formalizira mogućnost hraniteljstva/udomiteljstva, a time i…
0
32
Mreža organizacija za decu Srbije, Koalicija za monitoring prava deteta[1]i Centar za prava deteta su 24. decembra 2020. godine uputili pismo predsednici Vlade u kojem pozivaju Vladu da hitno formira Savet za prava deteta imajući u vidu krizu…
yes
0
246
Pojačane ranjivosti povezane su s povećanim kretanjem djece i porodica širom Europe, a postoje i mnogi složeni izazovi za profesionalce i nevladine organizacije u pružanju podrške ovim porodicama iz različitih kulturoloških sredina, s…
no
0
57
SAD: Profesori Univerziteta Brigham Young dijele mišljenje zašto su djeci i tinejdžerima potrebni digitalni i sigurni prostori u stvarnom životu. Kontekst Nedavna studija identifikovala je top 10 faktora koji predviđaju samoubilačke misli i…
0
20
Roditelji s poteškoćama u učenju riskiraju da izgube djecu zbog nedostatka podrške. Prema podacima s teškoćama u učenju Wales, pandemija je smanjila mogućnosti učenja roditeljskih vještina pa je toliko djece nepotrebno zbrinuto u domovima.…
no
0
129
Međunarodne smjernice za odgoj i  obrazovanje učenika sa Down sindromom objavljene su od strane Down Syndrome International (DSI). Prevod smjernica sa engleskog jezika uradilo je  udruženje “ Život sa Down sindromom Federacije Bosne i…
0
32
U okviru globalne kampanje 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, „Mame su zakon“ i „Putevi edukacije“ organizovali su danas u Medija centru otvoreni razgovor o muškom nasilju nad devojčicama i ženama. Neposredni povod i temelj za razgovor je…
0
32
„What Works for Children’s Social Care“ izdao je nove obrazovne programe nakon pandemije koronavirusa za pomoć djeci koja dobijaju podršku od socijalnog radnika. Programi se dijele u dvije široke kategorije: Pomoć djeci koja imaju socijalnog…
0
320
Zavod za školstvo Crne Gore i UNICEF objavili su priručnik za nastavnike i nastavnice osnovnih škola pod nazivom “Moje vrijednosti i vrline – razvoj socijalnih i emocionalnih vještina učenika i učenica”. Brojna savremena istraživanja potvrđuju:…
0
24
"Centru za prava deteta se svakodnevno obraćaju roditelji sa brojnim pitanjima povodom ostvarivanja prava na viđanje deteta tokom trajanja vanrednog stanja u RS. U vezi s tim, želimo da uputimo roditelje na saopštenje Ministarstva za rad,…
0
368
Ovaj tečaj je namijenjen nastavnicima kako bi naučili zbog čega neka djeca imaju toliko poteškoća u čitanju i pisanju, odnosno disleksijom i kako bi naučili više o najboljim načinima podučavanja pisanju i čitanju u skladu s posljednjim znanstvenim…
0
5
Istraživanje o poslovanju po meri porodice, koje je ukrstilo stavove dece i mladih o uticaju radnog mesta roditelja sa praksama poslovanja po meri porodice u srpskom poslovnom sektoru predstavlja prvo takvo istraživanje u UNICEF-u, kao i u Srbiji.…