Međunarodne smjernice za odgoj i  obrazovanje učenika sa Down sindromom objavljene su od strane Down Syndrome International (DSI). Prevod smjernica sa engleskog jezika uradilo je  udruženje “ Život sa Down sindromom Federacije Bosne i Hercegovine”, koje je i članica IDS-a. Stručni prevod urađen je uz  podršku društva za pružanje jezičkih i drugih usluga „Jezičke usluge Diwan“ d.o.o.

Objavljivanjem ovih Smjernica, organizacija Down Syndrome International (DSi) želi poboljšati odgoj i obrazovanje učenika s Down sindromom na međunarodnom nivou i želi doprinijeti realizaciji njihovog prava na inkluzivni i pravični kvalitetni odgoj i obrazovanje, kao i promociji prilika za cjeloživotno učenje, u skladu s članom 24. (Obrazovanje) UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom (UNCRPD, Ujedinjene nacije, 2006) i Ciljem održivog razvoja br. 4 (SDG 4 – Obrazovanje) iz Programa Ujedinjenih nacija o održivom razvoju do 2030. godine (Ujedinjene nacije, 2015).

Smjernice nas vode kroz koncepte ljudskih prava iz UNCRPD-a usmjerene na prava za inkluzivni odgoj i obrazovanje, prava na cjeloživotno učenje i jednake mogućnosti. U smjernicama su opisane zajedničke karakteristike osoba sa Down sindromom i date preporuke za rad u skladu sa mogućnostima na koje djeluju navedene karakteristika. Smjernice za vođenje odnose se na izgradnju inkluzivne kulture u procesu odgoja i obrazovanja. Poseban akcenat je stavljen na obrazovanje nastavnika, gdje je cilj osposobiti nastavnike za rad sa osobama sa Down sindromom kako bi proces obrazovanja bio kvalitetniji. Smjernice za učenje odnose se na ranu intervenciju i razumnu prilagodbu kroz sva tri nivoa obrazovanja. Pored smjernica, date su i preporuke za učenje s ciljem podrške u procesu obrazovanja.

Smjernice su namjenjene svim zainteresovanim stranama u oblasti odgoja i obrazovanja što uključuje sve aktere koji sudjeluju u procesu odgoja i obrazovanja.

Zahvaljujemo se Internacionalnoj Down sindrom organizaciji (DSi) i društvu za pružanje jezičkih i drugih usluga „Jezičke usluge Diwan“ d.o.o. Posebnu zahvalnost upućujemo prof. dr. Lejli Kafedžić.

Smjernice možete preuzeti na LINKu.

Attachment Size
DSI-Education-Guidelines-Bosnian-Final-1_0.pdf3.47 MB 3.47 MB

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
4
Vreme je za preispitivanje naših društava i ekonomija - zašto rano detinjstvo treba da nam bude prioritet Trenutna kriza nudi neograničene mogućnosti za preispitivanje budućnosti naših društava i ekonomija kroz učenje lekcija iz prethodnog perioda.…
no
0
187
Djeca se nalaze među teško pogođenim žrtvama pandemije i još utjecaja se očekuje u narednim godinama, a njihovo aktivno učestvovanje ostaje ključno. Na Političkom forumu o održivom razvoju još 2019. godine Komitet UNa za prava djeteta (CRC…
0
32
Ove bilješke daju pregled faktora koji mogu dovesti do povećanja rizika za osobe s invaliditetom u vrijeme pandemije COVID-19 i odgovoru u humanitarnim okolnostima; i predlaže akcije za njihovo rješavanje. Ova se napomena temelji…
0
22
Community Care izveštava o dostupnosti života u zajednici za osobe sa invaliditetom. Yogi Amin i Irvin Mitchell revidiraju osnovne principe Zakona o nezi. Prema Odeljku 2 Zakona o nezi iz 2014, okruzi su odgovorni za pružanje ili uređenje bilo kog…
0
29
Deca koja su smeštena u ustanove za obrazovanje dece i omladine su među najugroženijim osobama u društvu. Često potiču iz marginalizovanih i ranjivih segmenata stanovništva i izložena su nizu ograničenja kao što su rizik od zlostavljanja i…
0
40
Francuska organizacija PLAY International, uključila se u projekat PLAY'In koji promoviše veću inkluziju dece sa smetnjama u razvoju i sproveden je tokom 2019. godine. PLAY International je organizacija koja ima za cilj podizanje svesti i…
no
0
66
Dijelimo s vama razgovor koji je Klix.ba imao sa Ines Kavalec, majkom djeteta sa invaliditetom i predsjednicom udruženja "Dajte nam šansu": "Samohrani roditelji ili jedan staratelj koji brine o osobi s poteškoćama u razvoju se ne može testirati,…
0
466
Vijeće Europe donijelo je smjernice o pravosuđu prilagođenom djeci upravo kako bi se pobrinulo da pravda uvijek bude prilagođena djeci, bez obzira tko su ona i što su učinila. Smatrajući da je prijatelj onaj tko dobro postupa prema tebi, tko ti…
no
0
15
Asal*  ima šest godina. Sa roditeljima je napustila Afganistan kada je imala samo godinu dana. Putovali su kroz Tursku, Grčku, Albaniju i Crnu Goru. Ima i četverogodišnju sestru sa kojom najviše voli  da se igra, ali joj jasno stavlja do…
0
91
Više od 75 miliona dece u kriznim i konfliktnim zemljama zahteva hitnu podršku za dobijanje kvalitetnog obrazovanja. Više od polovine školske izbegličke dece u svetu - njih četiri miliona - napustilo je školu, a oni koji su u školi, često dobijaju…
0
314
Ovaj besplatni kurs/tečaj, namijenjen roditeljima i profesionalcima, nudi se kao vodič koji pomaže identificiranju i rješavanju depresije i slabog raspoloženja među tinejdžerima i mladima. Kurs/tečaj će im pomoći da prepoznaju nizak nivo…
0
38
Publikacija „Interkulturalno obrazovanje u Srbiji – Regulativni okvir, stanje i mogućnosti za razvoj“ sadrži raziličite nivoe analize – od regulativnog okvira i obrazovnih politika, preko nivoa škola, do civilnog društva i lokalne zajednice, kako bi…
0
158
Predložena načela i smjernice Ureda visokog povjerenika za ljudska prava u pogledu ljudskih prava na međunarodnim granicama uključuju tri predložena načela izvedena iz međunarodnog zakona o ljudskim pravima s namjerom da se uspostavi dužnost Država…