Amalipe Centar za međuetnički dijalog i toleranciju sproveo je online istraživanje na temu „Učenje na daljinu: prilika za razvoj obrazovanja ili preduslov za produbljivanje obrazovnih nejednakosti“. U istraživanje je bilo uključeno gotovo 200 škola, od kojih polovina ima između 80% i 100% učenika iz osetljivih grupa, i u kojima od gotovo 19%, 60–80% čine učenici iz ugroženih porodica. Skoro 9% škola nema veliku koncentraciju ranjivih grupa, drugim rečima njihov udeo je ispod 20%.

Glavni rezultati istraživanja su:

1. Udeo učenika uključenih u učenje na daljinu je obećavajuće visok: Preko 36% škola uključenih u anketu uspešno je pokrilo između 75% i 100% svojih učenika u različitim oblicima učenja na daljinu tokom prva 3 dana.

2. Postoje i škole u ​​kojima je stopa upisa učenika u prva tri dana bila mala: u 6 škola učestvovalo je 10–25% učenika, a u 7 drugih manje od 10%.

3. Dve trećine škola kombinuje internet tehnike („od dodeljivanja zadataka preko Skipe-a, Messenger-a itd., Preko korišćenja elektronskih predavanja, do sinhronog onlajn predavanja“) sa zadacima za štampanje i lekcijama koje se šalju učenicima u domove.

4. Ne-sinhroni oblici učenja na daljinu kategorički nadmašuju sinhrone: Skoro dve trećine škola (63%) je reklo da koristi onlajn lekcije. Istovremeno, samo 7,6% odgovorilo je da je 76–100% učenika učestvovalo na ovim časovima.

5. Jedna od glavnih prepreka za uvođenje onlajn učenja je nedostatak odgovarajućih uređaja kod mnogih učenika: Samo u 22,34% škola više od 90% učenika ima odgovarajuće uređaje.

6. Nedostatak interneta u nekim četvrtima je takođe prepreka, iako ne tako hitna kao nemogućnost nekih porodica da priušte odgovarajući plan za efikasno korišćenje obrazovanja na internetu.

7. Obrazovni medijator ističe se kao važan i često korišćen asistent nastavnika u uvođenju učenja na daljinu: 68% direktora koji su ispunili anketu navelo je da su koristili obrazovnog medijatora za uvođenje učenja na daljinu od ranih dana ovog procesa.

8. U prvim danima uvođenja učenja na daljinu, polovina škola je još uvek oklevala da li iskoristiti ovu priliku za podučavanje novih znanja: 19% je koristilo vreme samo za konsolidaciju i vežbanje onog što je već naučeno.

Detaljan pregled rezultata ankete može se naći na engleskom jeziku na veb lokaciji Amalipe Centra.

 

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
137
Kršenje prava deteta na zdravu životnu sredinu ima ozbiljne posledice po život dece. Prema izveštaju Svetske zdravstvene organizacije, svake godine između 1.7 i 5.9 miliona smrtnih slučajeva dece uzrasta do pet godina života povezano je sa…
0
31
  Nacionalna mreža za djecu Bugarska (NNC) prokomentarisala je rušenje gotovo 100 ilegalnih objekata u romskom naselju Lozenets u Staroj Zagori, nakon naredbe gradonačelnika Živka Todorova. Oni su opisali brzo rješenje ilegalnih zgrada kao…
0
41
U Beogradu je, u svečanoj sali Gradske opštine Vračar, održana tribina pod nazivom „Profesionalni principi u radu sa mladima iz osetljvih grupa: perspektiva omladinskog rada“, na kojoj se okupilo preko 60 predstavnika civilnog sektora, socijalne…
0
267
Zloupotreba djece posredstvom informacijskih i komunikacijskih tehnologija, kao globalna kriminalna aktivnost, najviše se prakticira i širi posredstvom interneta, te predstavlja jedan od raširenijih oblika seksualnog zlostavljanja djece i…
0
30
Pre 3 godine, prema statističkim podacima SACP-a i Državne agencije za izbeglice pri Savetu ministara, Bugarska je prijavila: 22 domova za decu lišenu roditeljskog staranja, gde odrasta 603 dece uzrasta od 7 do 18 godina; 17 Tranzitnih domova, u…
0
25
Izveštaj opisuje poteškoće izbeglica, posebno porodica sa decom u pandemijskoj situaciji, na primeru majke koja se bori sa dvoje dece u Bugarskoj. Zatvaranje usled pandemije COVID -19, i porast rodno zasnovanog nasilja, pogoršali su život izbeglica…
0
297
Nacionalna mreža za decu (Bugarska) podelila je savete UNICEF-a o tome kako roditelji mogu da održavaju mentalno zdravlje dece koja idu u školu, tokom primene novih mera usled pandemije COVID-19. Savetuje se da se dete umiri tako što ćete sa njim…
0
281
Porodica je prirodno mesto za rast i razvoj deteta, a roditelji su ti koji primarno treba da obezbede negu i zaštitu.  Ipak, onda kada roditelji ili drugi primarni staratelji nisu u stanju da ispunjavaju pripadajuću odgovornost koja se tiče…
0
12
  Nacionalna mreža za djecu Bugarske saopštila je da su pozvani da predstave mišljenje vezano za zahtjev u ime 54 poslanika iz političke stranke BSP, a koje se tiču ​​ustavnosti niza odredaba Zakona o socijalnim uslugama, kao i zakona kao…
0
58
Međunarodna Organizacija za migracije (IOM) saopštila je da je prva zona bezbednosti za decu bez pratnje u RRC Sofija - Voenna Rampa, otvorila svoja vrata 17. juna 2019. Tokom prve nedelje, 39 dece bez pratnje bilo je smešteno i registrovano.…
0
155
Pandemija Covid-19 izazov je za sve, posebno za ljude koji se suočavaju s problemima mentalnog zdravlja. Izolacija i socijalno distanciranje otežali su ne samo društvena okupljanja i druženja s prijateljima i rođacima, već i pružanje usluga…
0
127
Nacionalna mreža za djecu u Bugarskoj izvještava kako će program „Naš novac“, pokrenut 2016. godine u Bugarskoj, uključiti više od 2050 učenika s krajem školske godine 2019/2020. Cilj programa jest poučiti učenike od 9. do 11. razreda bugarskih…
0
31
Bulgaria ON AIR emitovala je video intervju sa Evgenijom Tonevom iz Centra za alternativno zbrinjavanje dece pri NBU. U intervjuu Evgenija Toneva napominje da u Bugarskoj postoji samo 21 dom socijalne zaštite koji još uvek treba biti…
yes
0
201
Više od 50 dece iz porodica sa malim primanjima učestvovalo je u letnjem kampu „Ja imam pravo da učim o svojim pravima putem igre“, u okviru letnjeg kampa održanog od 17. do 21. juna. Kamp je organizovala Gimnazija Ion Creanga u dečijem selu…
no
0
26
Kathryn Nieves za Edutopia piše o svom iskustvu podučavanja na mreži. Naglašava važnost da studenti imaju odgovarajuću podršku tijekom rada na zadacima online, s jasnim uputama i odgovorima na njihova pitanja o zadacima od velike važnosti. Njezin…