U Hrvatskoj je 73,04% djece doživjelo neki oblik nasilja tijekom svog života ili tijekom školovanja (BECAN Hrvatska, 2012). Benčić (2014) tvrdi da djeca koja su bila izložena vršnjačkom nasilju u školama češće pate od depresije i sklona su suicidalnim mislima ili problemima u ponašanju.

Glavni cilj ovog projekta je spriječiti i odgovoriti na vršnjačko nasilje među djecom transformiranjem socijalnih i rodno uvjetovanih normi i ponašanja; i stvoriti sigurnu okolinu za djecu u kojoj će moći osporiti postojeće socijalne i rodno uvjetovane norme koje dovode do vršnjačkog nasilja te ih potaknuti da svojim utjecajem u društvu razvijaju rješenja spomenutih teškoća.

Projekt se temelji na rezultatima kvalitativnog istraživanja socijalnih i rodnih normi koje doprinose nasilju nad djecom. Centar za zaštitu djece pokrenuo je 2020. regionalno istraživanje u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Hrvatskoj, Kosovu, Moldaviji, Rumunjskoj i Srbiji. Metodologija istraživanja, koju je razvio Međunarodni institut za prava i razvoj djeteta, uključivala je djecu i istraživala oblike nasilja koje doživljavaju u školi i oko nje, njegovu raširenost i socijalne norme koje na nasilje utječu.

 

Ciljevi su:

  • izrada nastavnog plana i programa za facilitatore koji će im koristiti u promicanju pozitivnih normi i nošenju s nepoželjnim ponašanjem;
  • edukacija trenera (2 trenera po državi, ukupno 8) za korištenje nastavnog plana i programa stvorenog u školskim i izvanškolskim okruženjima;
  • provođenje edukacije na nacionalnoj razini za 20 facilitatora po zemlji (ukupno 80) kako bi uspješno koristili metodologiju razvijenu za smanjenje pojave vršnjačkog nasilja među djecom;
  • uključiti 1600 djece, mladih i učitelja u okviru grupnog rada na aktivnostima i kampanjama i programima koji sprečavaju i smanjuju vršnjačko nasilje u školama i njihovoj okolini te u drugim obrazovnim sredinama (kao što su mjesta provođenja slobodnog vremena).

 

Projektom će se formirati tim od ukupno 8 trenera koji će u sljedećeoj fazi projekta obučavati školsko osoblje u školama na razini svake pojedine uključene države partner, a nakon toga, s učenicima će se provoditi aktivnosti, kampanja i programi s ciljem osvještavanja, sprečavanja i smanjivanja vršnjačkog nasilja u školama i drugim obrazovnim institucijama (i/ili izvanškolskim aktivnostima). U Hrvatskoj će biti obučeno 20 voditelja, stručnjaka zaposlenih u školama, koji će raditi s 400 djece u školama diljem zemlje.

Projekt financira Europska unija kroz JUSTICE, program Pravo, jednakost i građanstvo (REC) provodit će se u sljedeće dvije godine (2021.-2023.) u 4 države: Bugarskoj, Hrvatskoj, Rumunjskoj i Srbiji, a nositelj projekta je Terre des hommes Mađarska. U četiri države projekt provode partnerske organizacije: Institut za društvene djelatnosti i praksu (SAPI, Bugarska), Hrabri telefon (Hrvatska), Terre des hommes Rumunjska i Centar za integraciju mladih (CIM, Srbija).

Projekt REVIS tako okuplja pet organizacija s područja Jugoistočne Europe s iskustvom rada na području u zaštite djece i dječjih prava i koje imaju veliko iskustvo u promicanju načela smanjenja nasilja nad djecom, jačanju kapaciteta i znanja među stručnjacima koji rade s djecom kao i osnaživanju djece da budu sastavni dio projekta, rada, diskusija, ali i sudjeluju u predlaganju i (re)definiranju rješenja za dosadašnje štetne prakse.

 

logo Revis
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Special thematic sections
Projects and thematic pages

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
78
Pogledajte reportažu Al Jazeere Balkans na temu kako se boriti protiv online vršnjačkog nasilja, autorice Jasmine Kos, u kojoj se navodi kako su u 2015. godini maloljetnici u Hrvatskoj počinili su više od 2.500 kaznenih djela, poput nanošenja…
yes
0
223
          U oktobru je desetine djece i nastavnika iz 15 škola u lokalnih zajednica Olt, Dolj, Gorj, Bacău + Bukurešt učestvovalo u konsultacijama o rodnom nasilju u školama. Tim Terre des hommes iz Rumunije koji vodi…
yes
0
357
„Želimo nova lica i nove pristupe vezano za nasilje u školi." - ovo je potreba koja se javila kod dece u Srbiji, koja su učestvovala u regionalnom istraživanju o nasilju nad decom a u okviru projekta Child Hub, tokom 2020. godine REVIS projekat se…
0
51
Nagrada za digitalno blagostanje, proizašla iz Cyber Resilience and Internet Safety (CR-IS) Badge, pokrenuta je Digital Schools Award šemom tokom 2019. godine. Revidirana je kako bi se stavio veći naglasak na digitalno blagostanje — uticaj…
0
155
Istraživači iz Dečjeg istraživačkog instituta Murdoch otkrili su da izloženost stresu i porodičnim sukobima mogu imati dugoročne posledice na zdravlje dece. Njihova studija otkrila je da je svako treće dete (i njihove majke) doživelo nasilje od…
yes
0
1076
Socijalne norme koje utiču na nasilje u školama, njegovi oblici i rasprostranjenost se istražuju u jugoistočnoj Evropi. Da bi doprineo povećanju podataka i dokaza o ovoj temi, Child Protection Hub, pokrenuo je regionalno istraživanje 2020. godine u…
no
0
Podijelit ćemo s vama tekst o elektroničkom nasilju i njegovoj prevenciji koji su pripremili stručnjaci Nacionalnog centra za sigurniji internet u Bugarskoj. Elektroničko nasilje uključuje korištenje interneta radi nanošenja emocionalne povrede…
yes
0
39
Dana 14. juna 2022. godine održan je nacionalni vebinar u okviru REVIS projekta – „Odgovor na vršnjačko nasilje u školama i vanškolskim okruženjima“, koji je predstavio naučene lekcije i zaključke koje su treneri izveli nakon razgovora jedan na…
0
60
Povodom ubojstva socijalne radnice i ranjavanja pravnika u Centru za socijalnu skrb Đakovo od strane jednog od korisnika, u emisiji Otvoreno ravnateljica prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander je izjavila: ""Društvena je klima takva da se ne poštuje…
0
22
U sklopu programa Mentalnog zdravlja pokrenutog 2015. godine, Udruga Igra pokrenula je Youtube kanal Mentalno zdravlje. Svrha je tog kanala senzibilizacija javnosti i progovaranje o temama mentalnog zdravlja.  Ovo je treći video uradak pod…
no
0
25
Rim, Gana, Kambodža: Pokrenut je novi projekat za poboljšanje prava djece na školski obrok u školama Kontekst: Pet agencija Ujedinjenih nacija obvezalo se na globalnu Koaliciju za školski obrok i njen cilj da osigura da svako dijete dobije…
0
24
Sa zadovoljstvom Vas pozivamo na sljedeću sesiju Childhub serije vebinara o INSPIRE strategijama! U četvrtak 07. februara imaćemo zadovoljstvo da od dva odlična govornika čujemo o dobrim praksama u kojima su učestvovali a u vezi sa dvije nove…
yes
0
317
Projekt REVIS – Odgovaranje na vršnjačko nasilje u školskom i izvanškolskom okruženju, koji se provodio više od dvije godine, bliži se kraju. Dvodnevna zavšna konferencija održala se 8. i 9. ožujka u Budimpešti, u organizaciji projektnog koordnatora…
yes
0
6547
„Ako c(ij)eli život učimo da je nasilje okej, kada napunimo 20 godina, nećemo ga doživ(j)eti kao problem“ (mladi učesnik iz Hrvatske) Društvene norme koje utiču na nasilje u školama, njegovi oblici i rasprostranjenost, su nedovoljno istraženi u…
0
22
Biciklističke igre su događaj koji promoviše biciklistički prevoz učenika kroz igru. U velikoj meri se zasniva na danskoj metodologiji, jer je Danska najbolji primer sigurnog biciklizma. Cilj godišnjeg foruma je podizanje svesti o biciklizmu u…