Podijelit ćemo s vama tekst o elektroničkom nasilju i njegovoj prevenciji koji su pripremili stručnjaci Nacionalnog centra za sigurniji internet u Bugarskoj.

Elektroničko nasilje uključuje korištenje interneta radi nanošenja emocionalne povrede drugih. Vrlo često ga koriste djeca i tinejdžeri kao način da se osvete, vrijeđaju ili kao način šale sa svojim prijateljima.

Elektroničko nasilje može uključivati stvaranje lažnog profila na Facebooku, objavljivanje fotografija koje ismijavaju druge ili videozapisa na stranicama poput YouTubea ili slanje uvredljivih ili prijetećih poruka putem Vibera ili WhatsAppa.

 

Elektroničko nasilje...

  • može se odvijati putem bilo kojeg uređaja spojenog na internet (pametni telefon, prijenosno računalo, računalo);
  • često je usmjereno prema ranjivijoj osobi (onoj drugačijeg etničkog podrijetla, religije, s invaliditetom, drugačijeg seksualnog opredjeljenja, roda ili samo drugačijeg izgleda);
  • može započeti kao pokušaj šale, ali i s namjerom za osvećivanjem;
  • može se događati 24 sata dnevno, jer je internet dostupan svugdje, u svako doba;
  • obuhvaća mnogo širi krug osoba od samih školskih kolega i prijatelja žrtve, zbog toga što internet ima velik broj korisnika i bilo tko može vidjeti sadržaj;
  • može uzrokovati izbjegavanje odlaska u školu i druženja s vršnjacima, strah od korištenja interneta, izolaciju od drugih, anksioznost, pa čak i tjelesne simptome poput glavobolje i bolova u trbuhu, ili samoozljeđivanje.

 

Prevencija:

Razgovaranje o odnosima. Dobro je da roditelji i važni odrasli postave pozitivan primjer za suočavanje s teškoćama pokazujući kako se problemi mogu riješiti smirenim razgovorom. To će omogućiti djetetu da vidi druge prilike za rješavanje sukoba na neagresivan način – primjerice dijeljenjem s drugima kod kuće i/ili u školi, traženjem podrške od prijatelja, ne uzvraćanjem uvredama jer će to dodatno zakomplicirati situaciju.

Izgradnja dobrog samopouzdanja. Da bi se osjećao/la dobro, dijete/mladi osoba treba znati svoje snage. Osjećaj nesigurnosti najbolje se može spriječiti izgradnjom realne i pozitivne slike o sebi. To se može postići obiteljskim druženjima ili prakticiranjem raznih hobija - umjetnost, sport.

Komunikacija sa školom. Zlostavljanje se najčešće događa tijekom školovanja, pa je važno da svaki roditelj ostane u kontaktu sa učiteljima svog djeteta. Učitelji su najvjerojatnije prvi koji će primijetiti znakove zlostavljanja u učionici ili hodnicima. Osim toga, kada se zlostavljanje prepozna, škola može imati važnu ulogu za obje strane u sukobu - žrtvu i počinitelja.

Prilagođavanje sigurnosnih postavki za slike i profile na društvenim mrežama. Često zanemaren korak prilikom stvaranja profila na društvenim mrežama ili dijeljenja fotografija i videozapisa je pažljivo postavljanje sigurnosnih postavki. Kako bi postavke automatski štitile dijete, najbolji način je označiti profil djeteta kao osobe mlađe od 18 godina i što bliže stvarnoj dobi djeteta. Također je dobra ideja da roditelj pomogne djetetu u postavljanju postavki tako da su fotografije i objave koje on/a dijeli na svojim društvenim mrežama vidljive samo ljudima na njegovom/njezinom popisu prijatelja. Na taj način, značajno se smanjuje rizik da će osobne fotografije biti skinute i korištene za izradu kolaža ili distribuirane na drugim stranicama bez znanja djeteta. Ako imate bilo kakvih pitanja o različitim sigurnosnim postavkama na društvenim mrežama, možete se javiti Centru za sigurniji internet u vašoj zemlji. Provjerite postoji li Centar za sigurniji internet u vašoj zemlji na ovoj poveznici.

U slučaju elektroničkog nasilja:

Prekid komunikacije. Preporučuje se da dijete prestane komunicirati sa zlostavljačem i prestane pratiti njegove/njezine objave i komentare. Najbolja opcija je da žrtva blokira profil osobe ili  prijavi i profil i uznemirujuće fotografije, komentare ili objave. Na taj način, sukob se neće pogoršati, a sadržaj mogu izbrisati administratori. U svakom slučaju, dokazi o zlostavljanju trebaju biti sačuvani. To se može učiniti snimkama zaslona ili preuzimanjem sadržaja prije nego što ga kreator obriše u pokušaju zaštite od posljedica.

Bulgarian Safer Internet Centre, Association Roditeli (Roditelji)

Online bullying is very harmful
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Jezik(ci) materijala

Childhub

Može Vam se svidjeti

no
0
656
Položaj žena i nasilje nad njima je u nikad težem stanju. Situacija je posebno teška i izražena sada, u vrijeme pandemije kada su povećane potrebe za donošenjem epidemioloških mjera, a ona koja najteže pogađa žene je Lockdown. Nedavni izvještaj da…
0
117
Ovaj video daje ideje poslodavcima kako osigurati da njihovi zaposlenici ne dođu do razine "Burnout-a". Savjeti su praktični i mogu se primjenjivati na različitim područjima.
yes
0
182
Za organizaciju Save the Children iskorišćavanje djece je krovni izraz koji se koristi za opis zlostavljanja djece koja su prisiljena, prevarena, primorana ili prodana u svrhu iskorišćavanja. Seksualno iskorišćavanje djece je oblik seksualnog…
0
65
Prosinac 2019., izbijanje coronavirus pandemije dovela je mnoge države u situaciju gdje moraju zamoliti ljude, koji su potencijalno bili u doticaju s navedenom infekcijom, da se izoliraju kod kuće ili da se pridržavaju postrojenja stroge karantene.…
0
95
Deca koja su pretrpela neki od oblika seksualnog nasilja treba da imaju pristup i podršku zdravstvenog i socijalnog sistema zaštite, a ove institucije treba da rade zajedno kako bi izgradile predmet koji se može proslediti …
0
155
Istraživači iz Dečjeg istraživačkog instituta Murdoch otkrili su da izloženost stresu i porodičnim sukobima mogu imati dugoročne posledice na zdravlje dece. Njihova studija otkrila je da je svako treće dete (i njihove majke) doživelo nasilje od…
yes
0
223
          U oktobru je desetine djece i nastavnika iz 15 škola u lokalnih zajednica Olt, Dolj, Gorj, Bacău + Bukurešt učestvovalo u konsultacijama o rodnom nasilju u školama. Tim Terre des hommes iz Rumunije koji vodi…
yes
0
738
U Hrvatskoj je 73,04% djece doživjelo neki oblik nasilja tijekom svog života ili tijekom školovanja (BECAN Hrvatska, 2012). Benčić (2014) tvrdi da djeca koja su bila izložena vršnjačkom nasilju u školama češće pate od depresije i sklona su…
yes
0
Ova knjižica, koja je primjerena djeci, dio je publikacija globalne kampanje i istraživačkog projekta "Vrijeme je za razgovor! - Dječji pogled na dječji rad". Temelji se na službenom izvješću istraživanja o konzultacijama sa zaposlenom djecom i…
0
107
Brošura 'Nasilje u školi' je prvobitno namenjena deci i mladima, ali takođe i odraslima: roditeljima, nastavnicima i drugim profesionalcima koji rade sa decom. Iz brošure možete saznati šta je nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje, kako ih…
yes
0
1310
Odrastanje je buran i dinamičan prelazak iz djetinjstva u doba odraslosti, period tjelesnog, spolnog, emocionalnog i mentalnog sazrijevanja. Dijete, koje je bilo zavisno od odraslih, postaje sve samostalnije i odgovornije, a njegovi odnosi sa…
0
237
Ovaj jednostavan, ali efikasan priručnik može pomoći odraslima da pomognu djeci koja se suočavaju s vršnjačkim nasiljem. Priručnik nam govori više o tome što je tačno vršnjačko nasilje, kako ga prepoznati, gdje se događa. Postoje i jednostavna…
0
24
Sa zadovoljstvom Vas pozivamo na sljedeću sesiju Childhub serije vebinara o INSPIRE strategijama! U četvrtak 07. februara imaćemo zadovoljstvo da od dva odlična govornika čujemo o dobrim praksama u kojima su učestvovali a u vezi sa dvije nove…
0
56
Svrha ovog priručnika je pokušati odgovoriti na potrebe djece i pitanja odraslih s kojima se susrećemo u radu u Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba, a odnose se na nasilno ponašanje među djecom (bullying). Njihovo je iskustvo, isto kao i…